Nowe produkty w ofercie LC-Power
LC-Power Cosmo Cool LC-CC-120-X3 i AiRazor – rzut oka
Nowe chłodzenie CPU LC-Power przyjechało do nas w stosunkowo niewielkim (jak na gabaryty coolera) opakowaniu. W środku wszystko jest odpowiednio zabezpieczone na czas transportu, dzięki czemu nie musimy obawiać się uszkodzeń w czasie dostarczania paczki kurierem czy pocztą. W komplecie producent poza pokaźnym radiatorem na którym zamontowano trzy wentylatory 120 mm z sylikonową ramką daje nam także pastę termoprzewodzącą w tubce, backplate, adapter do podłączenia trzech wentylatorów, instrukcję instalacji oraz kompletny zestaw montażowy na podstawkach Intel i AMD.
Chłodzenie Cosmo Cool dedykowane jest dla procesorów pasujących na podstawki Intel LGA 775/1150/1155/1156/1366/2011 oraz AMD FM1/FM2/AM2/AM2+/AM3/AM3+.
Wymiary chłodzenia wynoszą 158 x 170 x 140 mm przy wadze bez wentylatorów 1170 gramów (1483 gramy wraz z trzema śmigłami). Całość została wykonana z aluminiowych finów, które utrzymywane są w swojej pozycji dzięki sześciu rurkom termoprzewodzącym, które wykonano z miedzi. Na najwyższym żeberku wygrawerowano ładne logo z nazwą schładzacza.
Podstawka jest wykonana z miedzi i pokryta warstwą niklu, aby uniknąć korozji. Warto podkreślić, że została ona dokładnie wypolerowana, jednak do idealnego lustra trochę jej brakuje. Producent również nie zdecydował się na zastosowanie technologii HE, która polega na bezpośrednim kontakcie rurek heat-pipe z procesorem. Opinie o niej krążą bardzo różne, dlatego trudno to ocenić na plus lub na minus. Producent w specyfikacji podaje, że cooler poradzi sobie z odprowadzeniem ok. 200 W.
Zastosowane w komplecie trzy wentylatory należą do serii AiRazor i obracają się z prędkością od 600 do 1800 RPM przy przepływie powietrza od 6,6 do 96,6 CFM. Maksymalny generowany przez nie szum wynosi 24,7 dBA. Zostały one wykonane w oparciu o łożysko typu FDB, które charakteryzuje się długą żywotnością i płynną pracą. Podłączamy je do płyty głównej poprzez załączony rozgałęźnik 4-pin PWM. Kable w czarnym oplocie mają 30 cm, co w zupełności wystarcza i zapobiega plątaniu się ich w głównej komorze obudowy.
Dużym plusem jest założenie na ramkę każdego z wentylatorów sylikonowej ramki, która ma za zadanie skutecznie tłumić drgania przenoszone przez jedenaście obracających się łopatek na aluminiowy radiator. Wentylatory są mocowane na nim przy pomocy metalowych zapinek.
Na zdjęciach zamontowanego coolera widzimy, że jest on jednym z potężniejszych na rynku. Niestety skutecznie blokuje on wszystkie sloty pamięci RAM, co uniemożliwi nam zastosowanie modułów z wysokimi radiatorami. Poza tym wysokość radiatora nie powinna przeszkadzać z umieszczeniem go w obudowach typu midi tower.
Poniżej prezentujemy Wam wyniki testów.
Wszystkie coolery przedstawione na wykresie były testowane w praktycznie identycznych warunkach. Temperatura otoczenia wynosiła 23.5-24 stopni Celsjusza. Wszystkie modele były testowane w zamkniętej obudowie. Sprzęt został przetestowany na procesorze Intel Core i7 2700k pracujący z częstotliwością 3.50 GHz, oraz 4.9 GHz na płycie głównej Gigabyte Z68P-DS3. Starałem się za każdym razem użyć identycznej (niewielkiej) ilości pasty termoprzewodzącej i za każdym razem była to pasta NT-H1. Wykresy przedstawiają dwa tryby: stress, gdzie CPU został obciążony (w 100%) programem Orthos przez 15 minut, a w trybie idle komputer nie był poddany żadnej pracy, również przez 15 minut. Temperatura była mierzona za pomocą CoreTemp 0.99.3. Pomiędzy danym testem wykonywaliśmy przerwy 10 minutowe, aby temperatura mogła się ustabilizować. Na każdym z testowanych coolerów został zamontowany wentylator, który znajdował się w zestawie. Jego obroty ustawiliśmy na maksimum. Dokładne dane widoczne są po każdą nazwą schładzacza na wykresach poniżej.
Wydajność coolera Cosmo Cool jest wystarczająca. Jeżeli szukamy urządzenia, które dobrze wygląda i jest odpowiednio wykonane to model ten pretenduje do miana odpowiedniego kandydata. Schładzacz ten umożliwi nam także znaczące OC.
Do pomiaru poziomu hałasu użyliśmy sonometru CEM DT-5582, którego dokładność pomiaru wynosi ±1,4dB.
Wyniki widzicie poniżej:
Kultura pracy produktu LC-Power pozostawia sporo do życzenia. Przy maksymalnych obrotach jest głośno, natomiast przy niskich ustawieniach wentylatory są "słyszalne".
Żeby umożliwić jeszcze dokładniejszą analizę wyników testów zestawiliśmy ze sobą ceny wszystkich testowanych coolerów na wykresie poniżej. Przedstawia on cenę minimalną oraz maksymalną, jaką udało nam się znaleźć w polskiej sieci za pomocą różnych porównywarek cenowych. Prosimy o zwrócenie uwagi na datę publikacji powyższego artykułu.
Naszym zdaniem sprzęt jest bardzo dobrze wykonany, oferuje możliwie łatwy, chociaż czasochłonny montaż i bogaty zestaw dodatków. Obecnie jego cena w Polsce wynosi 309 złotych, co jest naszym zdaniem propozycją wartą rozważenia.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
~kiriban
2014-11-19 02:09:18