» załóż konto» przypomnij hasło

Solidność i funkcjonalność idą w parze

Fractal Design Core 3300 – recenzja obudowy

Autor: Rafał Cebulski | Data: 2014-08-13 12:55:47

A A A | Wejść na stronę 38738 | Komentarzy 2


Pokaż specyfikację

Specyfikacja Fractal Design Core 3300
Obsługa płyt w standardach ATX, E-ATX ( o szerokości do 295mm), Micro ATX, Mini ITX
Napędy optyczne 2 zewnętrzne zatoki na napędy 5,25"
Dyski twarde 3 wewnętrzne zatoki 3,5 cala - kompatybilne z dyskami SSD, 2 wewnętrzne zatoki 2,5 cala za tacką płyty głównej
Karty rozszerzeń 7 slotów rozszerzeń PCI
Karty graficzne Obsługa kart graficznych o długości do 430mm (pod warunkiem, że nie będą zainstalowane na tej wysokości dyski HDD - z dyskiem do 255 mm)
Chłodzenie Układ chłodzenia wspiera montaż do 7 wentylatorów ( 2 wentylatory z serii Silent R2 zainstalowane)
Filtry przeciwpyłowe na froncie obudowy oraz spodzie
Wysokość chłodzeń CPU do 185 mm
Długość zasilaczy do 170mm (z montażem dolnego wentylatora 140mm)
Wymiary obudowy (SxWxG) 233 x 451 x 517mm
Waga netto 7,8 kg

W obudowie Fractal Design Core 3300 dokonaliśmy pomiaru temperatur poszczególnych podzespołów. Dokładny opis testów zamieściliśmy poniżej.

1. Przede wszystkim nie dysponujemy zaawansowanymi urządzeniami pomiarowymi, wszelkie wyniki są to odczyty z programów monitorujących, które podają dane z czytników umieszczonych na układach. Na procesorze i karcie graficznej jest zamontowane chłodzenie jak przedstawiliśmy na poprzedniej stronie. Może ono lepiej sprawdzać się w jednej, a gorzej w drugiej obudowie, jednak te różnice powinny być marginalne. Jednak prosimy, aby nasze wyniki nie były brane jako wyznacznik, ponieważ mogą, ale nie muszą być w pełni precyzyjne.

2. Temperatura będzie mierzona na procesorze, dysku twardym i karcie graficznej. Podczas testu nasz komputer zostanie wprowadzony w dwa stany. Stress: obciążenie platformy za pomocą znanego benchmarka 3DMark06 (test trwa 15 minut). Następnie po upływie 30 minut w stanie Idle (tylko pulpit) sprawdzimy, jakie temperatury odczytują nasze programy monitorujące.

3. Testy przeprowadzamy na fabrycznych wentylatorach, które znajdują się już w zestawie z obudową. Na tyle ile to możliwe ustawiamy je, żeby kręciły się z prędkością 1000obr./min., co uznaliśmy za wartość dosyć neutralną (stosunkowa cisza i duży przepływ powietrza). Takie wyregulowanie powinno nam dać jak najbardziej obiektywne wyniki pomiarów.

Temperatura otoczenia wynosiła około 23,5 stopni Celsjusza.

Fractal Design Core 3300

Za chłodzenie odpowiadają dwa wentylatory 140 mm. Jeden z nich zamontowano z przodu, a drugi z tyłu obudowy. Temperatury są bardzo dobre, na co wpływ może mieć także brak typowej klatki na dyski, która zazwyczaj przeszkadza w swobodnym przepływie powietrza z przodu do tyłu obudowy.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • ~Piotr

    2014-08-18 15:52:21

    "Dysk SSD przykręcamy z tyłu tacki płyty głównej" -nic z tego po zamontowaniu płyty głównej nie ma dostępu do otworów(dlatego na zdjęciu brak ssd):)Wygodny montaż ssd jako plus to w tym kontekście pomyłka .Dodatkowo zamontowane dyski 3,5 cala zasłonią otwory do dysków 2,5 cala.Brak filtra przeciwkurzowego na górze też nie zasługuje na plusa ...
  • ~jjj

    2014-08-18 16:32:00

    Czy ktoś jest w stanie powiedzieć która obudowa jest lepsza. Ta czy Gladius M40? Przymierzam się właśnie do kupna i nie wiem co kupic.

Komentarz 2


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...