» załóż konto» przypomnij hasło

Solidność i funkcjonalność idą w parze

Fractal Design Core 3300 – recenzja obudowy

Autor: Rafał Cebulski | Data: 2014-08-13 12:55:47

A A A | Wejść na stronę 38744 | Komentarzy 2


Pokaż specyfikację

Specyfikacja Fractal Design Core 3300
Obsługa płyt w standardach ATX, E-ATX ( o szerokości do 295mm), Micro ATX, Mini ITX
Napędy optyczne 2 zewnętrzne zatoki na napędy 5,25"
Dyski twarde 3 wewnętrzne zatoki 3,5 cala - kompatybilne z dyskami SSD, 2 wewnętrzne zatoki 2,5 cala za tacką płyty głównej
Karty rozszerzeń 7 slotów rozszerzeń PCI
Karty graficzne Obsługa kart graficznych o długości do 430mm (pod warunkiem, że nie będą zainstalowane na tej wysokości dyski HDD - z dyskiem do 255 mm)
Chłodzenie Układ chłodzenia wspiera montaż do 7 wentylatorów ( 2 wentylatory z serii Silent R2 zainstalowane)
Filtry przeciwpyłowe na froncie obudowy oraz spodzie
Wysokość chłodzeń CPU do 185 mm
Długość zasilaczy do 170mm (z montażem dolnego wentylatora 140mm)
Wymiary obudowy (SxWxG) 233 x 451 x 517mm
Waga netto 7,8 kg

Żeby dostać się do wnętrza wystarczy odkręcić po dwie śrubki z każdego panelu i przesunąć je do tyłu. Środek obudowy Fractal Design Core 3300 oferuje bardzo standardowy układ. Tacka na płyty głównej pozwala na zamontowanie modelu o rozmiarze począwszy od mini-ITX, aż do E-ATX. Poza tym przygotowano solidne wycięcie na backplate chłodzenia procesora oraz liczne otwory do aranżacji okablowania. Niestety nie ma gumowych przelotów, które zabezpieczałyby kable przed możliwym uszkodzeniem.

Fractal Design Core 3300

Zgodnie z naszymi pomiarami zmieścimy tutaj coolery o wysokości maksymalnej 185 mm oraz karty graficzne o długości do 430 mm, pod warunkiem, że nie będzie na tej samej wysokości dysku HDD 3,5 cala. Jeżeli jednak zamontujemy dysk twardy, to miejsce na GPU zmniejsza się do 255 mm.

Fractal Design Core 3300

Na dole mamy miejsce na zasilacz o długości 170 mm lub dłuższy. W tym drugim przypadku zablokujemy miejsce na opcjonalny wentylator na dole. Powyżej umieszczono siedem zaślepek na karty rozszerzeń. Są one przykręcone standardowymi śrubkami. Na górze widzimy wentylator 140 mm z serii R2, który podłączany jest za pomocą wtyczki 3-pin. Jego kabel posiada bardzo elegancki, czarny oplot.

Fractal Design Core 3300

Również z przodu zamontowano fabrycznie wentylator z serii R2 o takiej samej wielkości.

Fractal Design Core 3300

Fractal Design Core 3300

Z tyłu tacki na płytę główną mamy dokładnie 22 mm szerokości wolnej przestrzeni na ułożenie przewodów. Poza tym przygotowano tutaj otwory, który pozwalają na zamontowanie dwóch dysków SSD 2,5 cala.

Fractal Design Core 3300

Pozostałe dyski montuje się wzdłuż przedniej krawędzi obudowy, gdzie mamy miejsce na trzy nośniki 3,5 mm lub 2,5 mm (posiadają podkładki tłumiące drgania). Jeżeli jednak nie zdecydujemy się na taką ilość nośników pamięci masowej, to możemy za pomocą trzech śrubek zdemontować blachę z przodu, do której dyski są przykręcane. Blacha ta umieszczona jest pomiędzy klatką na napędy optyczne, a dołem Core 3300. Brak standardowej klatki na dyski ma zapewnić niezakłócony przepływ powietrza z przodu do tyłu obudowy, a także zapewnić więcej miejsca dla kart graficznych.

Napędy optyczne przykręcamy zwykłymi śrubkami.

Fractal Design Core 3300

Warto wspomnieć także o opcjach montażu chłodzenia wodnego. Najczęściej w tanich obudowach nie mamy wiele opcji lub w ogóle brakuje wsparcie dla chłodnic. Tutaj z tyłu zmieścimy radiator 120 mm, a na froncie i na górze możemy skorzystać z radiatorów podwójnych. Na górze pasują modele o wielkości 280 lub 240 mm, jednak ich grubość może wynosić maksymalnie 44 mm. Takie same modele możemy zamontować również z przodu. Tutaj jeżeli nie używamy dysków 3,5 cala to nie musimy się w ogóle ograniczać. W innym przypadku powinniśmy przykręcić do radiatora wentylatory typu slim.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • ~Piotr

    2014-08-18 15:52:21

    "Dysk SSD przykręcamy z tyłu tacki płyty głównej" -nic z tego po zamontowaniu płyty głównej nie ma dostępu do otworów(dlatego na zdjęciu brak ssd):)Wygodny montaż ssd jako plus to w tym kontekście pomyłka .Dodatkowo zamontowane dyski 3,5 cala zasłonią otwory do dysków 2,5 cala.Brak filtra przeciwkurzowego na górze też nie zasługuje na plusa ...
  • ~jjj

    2014-08-18 16:32:00

    Czy ktoś jest w stanie powiedzieć która obudowa jest lepsza. Ta czy Gladius M40? Przymierzam się właśnie do kupna i nie wiem co kupic.

Komentarz 2


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...