» załóż konto» przypomnij hasło

Poprawka zdana na 5 z plusem?

Enermax Fulmo Premium – recenzja obudowy

Autor: Rafał Cebulski | Data: 2012-01-05 19:46:15

A A A | Wejść na stronę 119425 | Komentarzy 15

Enermax Fulmo Premium – recenzja obudowy Pod koniec zeszłego roku pojawiły się na rynku trzy nowe modele obudów od firmy Enermax z serii Fulmo. Najwyższy oznaczony, jako GT jest przystosowany do obsługi płyt głównych w rozmiarze HPTX, posiada aż 4 porty USB 3.0 oraz aż pięć wentylatorów umieszczonych w najważniejszych miejscach. Dwa pozostałe modele są tańsze prawie o połowę, zdecydowanie mniejsze (maksymalnie mieszczą płytę główną ATX) oraz oferują jeden lub dwa porty USB 3.0 (w zależności od modelu). Ten wyższy, czyli Premium (lub Advanced) posiada dodatkowo 180 mm wentylator na bocznej ścianie, który świeci za pomocą zainstalowanych diod LED. My właśnie przyjrzymy się produktowi o oznaczeniu ECA892AG-BL, którego cena w Polsce to około 499 PLN. Sprawdźmy, czy warto zainwestować w ten model.

Obudowa Enermax Fulmo została zapakowana w ładnie przygotowane, duże pudełko na którego froncie widnieje zdjęcie obudowy na tle błyskawicy. Na bocznej ścianie znajduje się tabelka ze specyfikacją techniczną, gdzie porównano model Basic z Premium, czyli inaczej ECA892BG-BL z ECA892AG-BL. W różnicach widzimy ilość portów USB 3.0 oraz zainstalowanych wentylatorów. Na przeciwległym boku umieszczono zdjęcia dziewięciu elementów obudowy, które świadczą o zaawansowaniu tego modelu.

W środku obudowa jest dobrze zabezpieczona za pomocą folii ochronnej i styropianowych wkładów. Nie musimy się przejmować nawet długim transportem przez firmy kurierskie. W zestawie otrzymujemy oprócz obudowy również instrukcję montażu w kilku językach, zestaw śrubek (wszystkie odpowiednio posegregowane), opaski zaciskowe oraz speaker.

Konstrukcja ma wymiary 505 x 520 x 221 mm i została wykonana ze stali SECC o grubości 0,7 mm ( szkielet obudowy). Przez całość po prawej i lewej stronie przebiegają dwa srebrne paski. Ogólna prezencja jest bardzo dobra. Wygląd elegancki, a samo wykonanie nie pozostawia wiele do życzenia.

Enermax Fulmo

Enermax Fulmo

Rozpocznijmy przegląd od panelu I/O, który tym razem umieszczono na górze ECA892AG-BL. Mamy tutaj od lewej strony dwa porty USB 3.0, port USB 2.0, gniazda audio, port USB 2.0, przycisk reset oraz power. Wyżej znajduje się regulator prędkości wentylatorów (2x wentylatory frontowe (700-1200 obr/min) oraz wentylator boczny (700-1000 obr/min)) oraz przycisk do wyłączenia podświetlania diod LED. Obok wspomnianych przycisków umieszczono również światełka, które sygnalizują o pracy dysku twardego i podłączonym zasilaniu. Na samym środku znajduje się miejsce dla dysków 3,5 oraz 2,5 cala, dzięki któremu możemy szybko otrzymać dostęp do plików zapisanych na naszych HDD i SSD bez rozkręcania obudowy. System hot-swap pojawia się ostatnio prawie w każdej obudowie z wyższej półki. Tak jest również tym razem.

Enermax Fulmo

Bardziej z tyłu mamy siatkowaną powierzchnię, którą bez problemu możemy zdjąć. Pod nią znajduje się zainstalowany jeden wentylator 120 mm. Możemy w tym miejscu pokusić się o zamontowanie radiatora do chłodzenia wodnego o długości do 240 mm.

Enermax Fulmo

Przód obudowy Enermax Fulmo został wykonany z meshowej powierzchni. Na górze mamy cztery zatoki o wielkości 5,25 cala. Poniżej znajduje się zdejmowany panel z logotypem producenta (wystarczy podważyć od dołu), pod którym umieszczono dwa wentylatory 120 mm, które odpowiadają za chłodzenie dysków twardych.

Enermax Fulmo

Enermax Fulmo

Enermax Fulmo

Na lewej ścianie umieszczono kolejną powierzchnię wykonaną z metalowej siatki, po której wewnętrznej stronie znajduje się wentylator VEGAS 180 mm pracujący z prędkością od 700 do 1200 RPM i podświetlany niebieskimi diodami LED. Istnieje również możliwość instalacji drugiego takiego śmigła tuż nad wspomnianym. Będą one odpowiedzialne za chłodzenie głównie kart graficznych, ale również innych komponentów znajdujących się na płycie głównej.

Enermax Fulmo

Prawa ścianka jest wykonana z litej blachy. Tylko za procesorem znajduje się miejsce na opcjonalny wentylator o rozmiarze 120/90 mm, jednak jego głębokość nie może być większa niż 20 mm.

Enermax Fulmo

Enermax Fulmo

Enermax Fulmo

Z tyłu, od dołu mamy miejsce na zasilacz, który możemy zamontować w dowolnej konfiguracji (wentylatorem na dół lub do góry), powyżej mamy osiem slotów na karty rozszerzeń oraz dwa otwory na wężyki chłodzenia cieczą. Na górze umieszczono kolejne trzy (wszystkie posiadają gumowe przeloty, dzięki czemu nie ma zagrożenia o przecięcie lub uszkodzenie rurek), wentylator wyciągowy 120 mm oraz miejsce na panel I/O płyty głównej.

Enermax Fulmo

Na spodzie znajdują się dwie duże, plastikowe stopy, na których umieszczono w sumie sześć gumowych podkładek, które mają za zadanie redukować wibracje oraz zapobiegać przed przypadkowym przesuwaniem się obudowy po powierzchni biurka.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • t.luk

    2012-01-06 13:01:10

    No, w końcu coś całkiem ciekawego i praktycznego od Enermaxa :) Szkoda tylko, że cena jest taka dość wysoka jak na obudowę midi-tower...
  • Iuliano

    2012-01-06 15:53:54

    Wygląd bardzo podobny do CM Dominator 690 II.Natomiast środek jest całkiem dobrze zaprojektowany.
  • silent

    2012-01-06 21:40:56

    (-) jakiś filtr, gdzieś? (za brak 1 filtra w miejscu wydmuchu (raczej) powietrza obudowy dostawały -)
    (++) pierwsza obudowa (z tych, których recenzje czytałem), która ma zasilacz na dole i nóżki wyższe niż 5 mm. ostatecznie wiatrak zasilacza skądś powietrze zassać musi.
    (-) ciekawe kiedy skończy się moda na złącza umieszczane na szczycie obudowy (ze slotami szeroko otwartymi na kurz co najmniej - jak to czyścić?
    no i kwestia gustu - w chieftecu 1 maleńka :E niebieska dioda podnosiła mi w nocy ciśnienie - dlaczego topowa obudowa musi świecić i mrugać jak "sprzęt" audio z targowisk '80?
  • sniper45

    2012-01-06 22:34:45

    Podświetlenie możesz wyłączyć.
  • JegoMosc

    2012-01-06 23:51:24

    Ale pisaliście w komentach, że ten brak filtra nie jest minusem i autor wziął to sobie do serca :P
    Właśnie nóżki wysokie to super sprawa:)
    Świecenie VEGAS jest całkiem fajne xD
  • ~BuShMaN

    2012-01-07 01:14:07

    Spojrzałem na moją budę i na tego Enermaxa. I nasuwa mi się jedno pytanie. Czemu z zewnątrz to znowu kopia CM 690II Advanced?

    Fakt, buda bardziej dopracowana, ale w kwestii wyglądu to nic nowego - kopiowanie starego wzornictwa.
  • Warwyko76

    2012-01-07 11:00:34

    Przecież to plagiat o0
  • sniper45

    2012-01-07 13:31:34

    Plagiat, nie plagiat, widocznie CM dał na to przyzwolenie. Nie zmienia to faktu, że to bardzo dobra obudowa, jednak żeby miała rację bytu u nas, musiałaby kosztować przynajmniej 100 - 150 zł mniej.
  • silent

    2012-01-07 20:52:16

    niedawno jakaś obudowa oberwała za brak filtra przy siatce na górze obudowy (jak dla mnie - wywiew powietrza - jaki sens filtrować powietrze opuszczające obudowę?).
    podświetlenie mogę sobie wyłączyć - super, ale wolę nawet ciut taniej bez "bajeru"
    na tej samej zasadzie producent mógłby upchnąć w obudowie 20 5cm wiatraczków - mogę sobie wymienić na 5 większych.
    to jeszcze się poznęcam - da się sprawdzić o ile rośnie temp. na grafice jak odłączymy ten piękny płaski wiatrak na bocznej ściance?
    ale i tak - te nóżki w obudowie z zasilaczem na dole, to coś, co ją odróżnia od reszty i ma sens.
  • RafalC

    2012-01-07 22:01:00

    Oczywiście, że mogę sprawdzić jak zmieni sie temp na GPU po odłaczeniu wentyla. Dam znac po weekendzie.

zobacz wszystkie komentarze | Komentarz 15


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum