» załóż konto» przypomnij hasło

Elegant na 100%

CRYORIG H5 Universal – test coolera CPU

Autor: Marcin Gębala | Data: 2015-03-27 12:40:14

A A A | Wejść na stronę 37225 | Komentarzy 4

CRYORIG H5 Universal – test coolera CPU

Firma Cryorig w zeszłym roku zrobiła na nas świetne wrażenie swoim flagowym coolerem R1 Ultimate. Model ten oferował maksymalnie wysoką wydajność. Teraz nadal raczkujący na rynku producent wprowadza produkt należący do średniej półki, czyli cooler H5 Universal. Mamy do czynienia z dużym, jednowieżowym radiatorem, który wykorzystuje specjalną technologię Hive Fin oraz jest owiewany przez 140 mm wentylator. Całość wspierają cztery miedziane ciepłowody. Schładzacz ten kosztuje obecnie w Polsce około 200 złotych. Czy to dobra propozycja? Sprawdziliśmy.


Pokaż specyfikację

Cryorig H5 Universal CR-H5
Przeznaczenie Chłodzenie procesora
Minimalny poziom hałasu 20 dB
Maksymalny poziom hałasu 24 dB
Materiał radiatora Aluminium + Miedź
Wymiary wentylatora 140 mm
Wymiary radiatora 98 x 143 x 160 mm
Podświetelnie Brak
Ilość wentylatorów 1
Ilość Heatpipe 4
Regulacja obrotów Regulator PWM
Wysokość z wentylatorem 160 mm
Obroty wentylatora 1300 obr/min

H5 dostarczany jest w małym, ładnie zaprojektowanym pudełku. Na jego froncie umieszczono duże zdjęcie urządzenia, a na pozostałych ściankach informacje dotyczącego jego specyfikacji technicznej oraz najważniejszych cech. W zestawie zawarto wszelkie niezbędne akcesoria, które pozwalają zamontować urządzenie na najpopularniejszych podstawkach Intel: LGA 2011, 1366, 1150, 1155/56, 775 oraz AMD: FM1, FM2+, AM2+, AM3+. Poza tym w komplecie mamy instrukcje obsługi, tubkę z pastą termoprzewodzącą oraz długi śrubokręt. Oczywiście nie zabrakło także wspomnianego wentylatora 140 mm (XT140) o cienkim profilu (13 mm), który wyposażony jest w 13 łopatek i sterowanie PWM, które pozwala mu na pracę z prędkością maksymalną 1400 RPM. Zapewnia on przepływ powietrza na poziomie 65 CFM przy szumie od 20 do 24 dBA. Dużą jego zaletą jest pełen, czarny oplot kabla do podłączenia do płyty głównej.

Cryorig H5

Cryorig H5Sam radiator waży około 764 gramów i jest typu singel-tower. Jego wysokość wynosi 160 mm, co powinno zapewnić zgodność z większością obudów dostępnych na rynku. Wygląd radiatora jest bardzo przyjemny dla oka. Producent na jego górze i na dole przygotował białe plastikowe nakładki. Pomiędzy nimi znajduje się 38 aluminiowych finów. Ich grubość wynosi 0,4 mm, a odległość pomiędzy sobą 2,8 mm. Mają one różny układ, co można zobaczyć obracając radiator o 180 stopni. Producent to rozwiązanie nazwał Hive Fin. Technologia ta polegająca na różnej strukturze finów zapewnia redukcję turbulencji powietrza oraz szybszy przepływ.

Cryorig H5

Cryorig H5

Jak widzimy na górnej plastikowej nasadce mamy dwa otwory, które pozwalają na łatwe dokręcenie radiatora na sockecie. Pomiędzy nimi znalazło się logo producenta. Wysoka estetyka wykończenia zapewni zdecydowanie ciekawszy widok, jeżeli cooler trafi do obudowy z bocznym oknem.

Cryorig H5

Cryorig H5

Na spodzie coolera widzimy podstawkę, która została wykonana z miedzi. Jej wymiary to 4x 6 mm. Została ona bardzo dobrze wykończona, jednak do przysłowiowego lustra sporo jej brakuje. Domyślnie po obu jej stronach mamy już dwie śrubki, które posiadają sprężyny, aby odpowiednio zamocować H5. Z tej strony widzimy, że ciepłowody są uformowane w specjalny sposób. W zasadzie jest to klasyczny układ „U”, jednak wykrzywienie w jedną stronę jest większe, przez co podstawka nie leży centralnie względem osi radiatora. To ma zapewnić większą kompatybilność z chłodzeniem sekcji zasilania płyty głównej. Dolna część radiatora także została wykończona białą płytką, która ma dodać całej konstrukcji efektowniejszego wyglądu.

Cryorig H5

Montaż załączonego do zestawu wentylatora jest bardzo prosty dzięki specjalnym gumowym zaczepom oraz dopasowanym klipsom. Dodatkowo możemy regulować wysokość wentylatora, tak aby nie kolidował on z modułami pamięci RAM na płycie głównej.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Vroya

    2015-03-30 08:46:55

    Nie ma już innych kolorów na świecie?
    Gdzie człowiek nie spojrzy to w logach firm wszędzie to samo: czerwony, żółty, zielony niebieski.
  • ~unibend

    2015-03-30 09:06:45

    No i znowu wentylator slim. Niech zabiorą wentylator a sprzedają sam pasywny radiator, już każdy sobie dobierze odpowiednie wentylator/y.
  • t.luk

    2015-03-30 10:32:07

    Chwileczkę...Jakim cudem ten cooler wypada słabiej od Fera 2 a jest przy tym ponad dwa razy droższy? ;)
  • JegoMosc

    2015-03-31 12:16:48

    ale pamietaj ze jest waski i nie blokuje ramow, a i jakosc wykonania obstawiam ze jest o niebo lepsza

Komentarz 4


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...