Rywal Xonara?
Creative Sound Blaster Z – test karty dźwiękowej
Na dołączonej do zestawu płycie CD zamieszczono oprogramowanie wraz ze sterownikami. Jego instalacja przebiega sprawnie i już po chwili możemy się cieszyć poniższym widokiem. Interfejs jest bardzo przejrzysty i pozwala na szybkie „ogarnięcie” tematu. Dodatkowo jest w języku polskim. Całość została podzielona na odpowiednie zakładki.
W pierwszej, o nazwie SBX Pro Studio mamy możliwość konfiguracji programowej wirtualizacji dźwięku w grach. Co prawda opcji nie ma zbyt dużo, bo tylko podbicie niskich tonów, zmiana bassu, szerokości sceny, częstotliwości przenikania czy Crystalizer.
Creative Sound Blaster Z oferuje również ustawienia związane z mikrofonem. Znajdziemy je w kolejnej zakładce o nazwie Crystal Voice. Mamy tutaj dostęp do głośności, echa, wzmocnienia sygnału oraz regulacji szumów z otoczenia. Oprócz tego producent dołożył ciekawą opcję zmiany modulacji głosu.
Kolejna zakładka to Stout Mode, która oferuje opcje typowo związane z graczem. Może on ustawić głośność strzałów, kroków itp., co ma pozwolić mu na lepsze lokalizowanie wrogów.
W menu „głośniki/mikrofon” możemy zarządzać sprzętem podłączonym do karty Creative Sound Blaster Z. Producent umożliwił programowe przełączanie pomiędzy słuchawkami i głośnikami, dzięki czemu nie musimy ich odłączać i przekładać.
Kolejna zakładka to „kino”. Mamy tutaj dostęp do opcji Dolby Digital Live i DTS Connect (ta opcja nie jest jeszcze dostępna). Możemy tutaj działać tylko pod warunkiem, że jakiekolwiek urządzenie jest podłączone do gniazd cyfrowych.
W „mikserze” możemy ustawić głośność dla każdego wejścia i wyjścia osobno. Jest to raczej standardowa opcja.
W przedostatnim menu znajdziemy korektor graficzny, który oferuje kilka przygotowanych ustawień w zależności od rodzaju muzyki np. rock czy dance.
Niestety Creative we wszystkich swoich opcjach pominął wirtualizacje dźwięku słuchawkowego, co oferuje chociażby Asus w swoich kartach z rodziny Xonar.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
~miki
2013-02-21 12:36:57
~olek
2013-02-21 12:49:32
Sroka
2013-02-21 13:10:31
~dikens
2013-02-21 13:32:08
~Łukasz
2013-02-21 13:56:27
~greg
2013-02-21 17:54:24
1.dlaczego autor nie zwrócił uwagi na powody tego,że karta znacznie tańsza, zrobiona z gorszych komponentów gra (według opinii autora) identycznie w wielu miejscach jak karta znacznie droższa (i nie bójmy się tego powiedzieć-lepsza)?
2.skąd takie gigantyczne wymagania sprzętowe podawane przez creative? Ja rozumiem,że dzisiaj każdy ma procesor dwurdzeniowy ale to nie ma znaczenia.Chodzi o odpowiedź-po co do obsługi ponoć dobrej karty konieczność takiej mocy w procesorze?
3.Dlaczego autor potraktował po macoszemu wątek dźwięku 3d w grach?Proszę o ocenę jakości dźwięku w pewnych sytuacjach:gdy odwracamy się plecami do źródła, gdy źródło znajduje się ponad głową użytkownika lub pod,jak wygląda sprawa dźwięku w rożnych środowiskach
4.Jak wygląda obciążenie procesora JEDNORDZENIOWEGO i dwurdzeniowego w różnych sytuacjach: muzyka cd, flac, gry
~Ralph
2013-02-21 20:31:39
Wystarczy wejsc na forum support creative i poczytać historie mrożące krew w żyłach
Kuba
2013-02-21 21:42:14
Karta zła nie jest ale cena trochę za wysoka
A sterowniki? Cóż rynek kart dźwiękowch porusza się w ślimaczym tempie, także jak inaczej niż poprzez brak sterowników zmusić ludzi do zmiany sprzętu?
Inna sprawa, jak ktoś kupuje kartę tylko ze względu na muzykę to lepiej byłoby poszukać za tę lub mniejszą cenę jakiegoś Daca- nawet Mayę u5 czy jakieś FIO
A dźwiękówkę to można spokojnie kupić uzywaną :)
~amnesia
2013-02-27 14:39:27
Cena jest mocno przesadzona przez takie laickie recenzje Creative, będzie dalej szukał jeleni.
Warto dodać, że przetworniki DAC lepiej sobie radzą z grami jak te kotlety Creativa. A po za tym, ta karta, to Recon 3D w innym opakowaniu z zmienionym przetwornikiem i innymi komponentami które dużego przyrostu dźwięku nie dały.
9