» załóż konto» przypomnij hasło

Rywal Xonara?

Creative Sound Blaster Z – test karty dźwiękowej

Autor: Wiesław Truszkowski | Data: 2013-02-20 20:46:24

A A A | Wejść na stronę 75772 | Komentarzy 9

Creative Sound Blaster Z – test karty dźwiękowej Karty dźwiękowe, dzięki którym firma Creative zyskała kilka lat temu niesamowite uznanie na rynku odeszły trochę na drugi plan. Wszystko to z uwagi na układy audio, które są montowane na płytach głównych, a jakość oferowanego przez nie dźwięku jest najgorsza. Od pewnego czasu prym na rynku wiedzie Asus z serią Xonar, jednak jak widzicie po tytule tego artykułu, Creative nie zasypuje gruszek w popiele. Firma ta wprowadziła do sprzedaży kartę dźwiękową Soung Blaster Z, która kosztuje około 300 złotych i jest najniższym modelem z serii „Z”. Co oferuje ten produkt i czy warto zaprzątać nim sobie głowę? Przekonacie się w poniższym tekście.

Urządzenie zostało zapakowane w nie największe, kartonowe pudełko, na którego froncie umieszczono przeźroczystą szybkę, przez którą możemy zobaczyć kupowany produkt. Oprócz tego na pozostałych ściankach umieszczono liczne informacje o karcie i jej możliwościach.

W środku, oprócz samego sprzętu mamy również krótką instrukcję instalacji karty w komputerze, płytę CD ze sterownikami oraz mały mikrofon.

Sound Blaster Z

Sound Blaster Z

Creative Sound Blaster Z została wykonana bardzo solidnie, a swoim designem przyciąga uwagę. Karta jest montowana w slocie PCI-E x1, a do jej wykonania wykorzystano czarną płytkę PCB, czyli standard w sprzęcie o takim przeznaczeniu. Sześciokanałowa karta została skręcona za pomocą czterech śrubek, po których odkręceniu można przyjrzeć się budowie wewnętrznej. Sama obudowa została wykonana ze stali z szybką na środku, za którą ukrywa się układ SoundCore 3D.

Sound Blaster Z

Sound Blaster Z

Sound Blaster Z

Sound Blaster Z

Na śledziu znajdują się wszystkie niezbędne gniazda. Nie zabrakło oczywiście wejścia słuchawkowego, wejścia liniowego mikrofonu oraz wejść na głośniki (kanały przednie, tylne i niskotonowe). Oprócz tego mamy wyprowadzenie sygnału optycznego. Jednymi minusem jest bardzo bliskie położenie gniazd optycznych koło siebie, bowiem może się okazać, że wtyczki będą ze sobą kolidowały.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

 • ~miki

  2013-02-21 12:36:57

  Creative to firma z najgorszym supportem technicznym jaki świat widział.
 • ~olek

  2013-02-21 12:49:32

  Creative dziisiaj to skrajna fuszerka. Zawsze wierzylem w SoundBlastery roznej masci dopoki nie zmienilem SB na Xonara. Kiedys wszyscy robili wszytsko tak ze nie trzeba bylo sie grzebac z niczym. SB byl standardem i basta.
 • Sroka

  2013-02-21 13:10:31

  Za moich czasów te karty miały przezwisko "szumblaster"
 • ~dikens

  2013-02-21 13:32:08

  Osobiście nie narzekam. Mam SB Audigy już szmat czasu (to już 3 albo 4 komp w którym siedzi), a działa idealnie do tej pory. Nawet pod win7 nie ma żadnych problemów, oficjalne sterowniki działają w porządku :).
 • ~Łukasz

  2013-02-21 13:56:27

  Trzeba być niezłym fanatykiem, aby kupować karty od Creative. Są to produkty średnie, z wysoką ceną i beznadziejnym supportem, czyt. olewanie sterowników. Ja już zmądrzałem i nigdy już nie kupię żadnej super-hiper-wyjebanej karty.
 • ~greg

  2013-02-21 17:54:24

  zastanawia mnie parę rzeczy:
  1.dlaczego autor nie zwrócił uwagi na powody tego,że karta znacznie tańsza, zrobiona z gorszych komponentów gra (według opinii autora) identycznie w wielu miejscach jak karta znacznie droższa (i nie bójmy się tego powiedzieć-lepsza)?
  2.skąd takie gigantyczne wymagania sprzętowe podawane przez creative? Ja rozumiem,że dzisiaj każdy ma procesor dwurdzeniowy ale to nie ma znaczenia.Chodzi o odpowiedź-po co do obsługi ponoć dobrej karty konieczność takiej mocy w procesorze?
  3.Dlaczego autor potraktował po macoszemu wątek dźwięku 3d w grach?Proszę o ocenę jakości dźwięku w pewnych sytuacjach:gdy odwracamy się plecami do źródła, gdy źródło znajduje się ponad głową użytkownika lub pod,jak wygląda sprawa dźwięku w rożnych środowiskach
  4.Jak wygląda obciążenie procesora JEDNORDZENIOWEGO i dwurdzeniowego w różnych sytuacjach: muzyka cd, flac, gry
 • ~Ralph

  2013-02-21 20:31:39

  Po horrorze jaki przeżyłem ze wsparciem technicznym Creative Labs nie dotknę niczego od tej marki.
  Wystarczy wejsc na forum support creative i poczytać historie mrożące krew w żyłach
 • Kuba

  2013-02-21 21:42:14

  Creative w którymś tam momencie doszedł do wniosku że lepiej wyjdzie sprzedając karty z bajerami, zmaiast karty dla fanatyków, a szkoda
  Karta zła nie jest ale cena trochę za wysoka

  A sterowniki? Cóż rynek kart dźwiękowch porusza się w ślimaczym tempie, także jak inaczej niż poprzez brak sterowników zmusić ludzi do zmiany sprzętu?

  Inna sprawa, jak ktoś kupuje kartę tylko ze względu na muzykę to lepiej byłoby poszukać za tę lub mniejszą cenę jakiegoś Daca- nawet Mayę u5 czy jakieś FIO

  A dźwiękówkę to można spokojnie kupić uzywaną :)
 • ~amnesia

  2013-02-27 14:39:27

  Ludzie ta karta jest przeciętna. Autor tej recenzji nie miał do porównania konkurencyjnych układów typu Xonar DX, D2 i oraz Audiotraka 7.1.Jak można porównywać Z do Asus Xonar Xense ?

  Cena jest mocno przesadzona przez takie laickie recenzje Creative, będzie dalej szukał jeleni.

  Warto dodać, że przetworniki DAC lepiej sobie radzą z grami jak te kotlety Creativa. A po za tym, ta karta, to Recon 3D w innym opakowaniu z zmienionym przetwornikiem i innymi komponentami które dużego przyrostu dźwięku nie dały.

Komentarz 9


Konkursy

 • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

 • Konkurs świąteczny z nagrodami

  Konkurs świąteczny z nagrodami

    W naszej redakcji już intensywnie myślimy o nadchodzących świętach. Żeby Wam także udzieliła się ta wspaniała atmosfera...

 • 10 urodziny vortalu!

  10 urodziny vortalu!

    Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...

 • Zgarnij obudowę od Fractal Design!

  Zgarnij obudowę od Fractal Design!

    Mamy dla Was kolejny konkurs w którym do wygrania są dwie obudowy od firmy Fractal Design. Aby zdobyć ten sprzęt wystarczy...