Intel czy AMD - wybierz przed zakupem
Arctic Freezer i32 – test coolera CPU
Osoby, które planują same zbudować swój komputer, a nie korzystać z gotowych zestawów, zawsze analizują zastosowanie chłodzenia procesora innego, niż domyślne. Taka wymiana ma na celu zapewnienie niższej temperatury CPU oraz cichszą pracę całej jednostki. Żeby osiągnąć najlepsze wyniki trzeba by postawić na rozwiązanie chłodzenia cieczą, które jest dosyć drogie. Jeżeli jednak możemy iść na kompromis, to niezłym wyborem wydaje się postawienie na chłodzenie powietrzem w cenie ok. 100-200 zł. W tym zakresie znajdziemy już wiele bardzo dobrych coolerów. Dzisiaj przyjrzymy się jednemu z nich, a dokładniej Freezerowi i32 od Arctica. Zapraszam do lektury.
Poprzednik, dzisiaj testowanego chłodzenia, czyli Freezer i30 zyskał dużą popularność i do dzisiaj sprzedaje się bardzo dobrze, głównie z uwagi na atrakcyjną cenę. Model i32 też nie będzie należał do drogich rozwiązań, bowiem ma kosztować ok. 25 Funtów. To niezła cena, jak za model pozwalający na obsługę procesorów o TDP do 320 W, sześć lat gwarancji i półpasywny wentylator.
Arctic zapakował swój produkt w niewielki, biały karton, na którym umieszczono liczne informacje o urządzeniu. W komplecie poza radiatorem i wentylatorem, otrzymujemy także uniwersalne wsporniki montażowe, które są jednak zgodne tylko z platformą Intela. Dla AMD mamy cooler o oznaczeniu A32. Istnieje także wersja Freezer i32 CO, która jest nieco droższa, ale posiada podwójny wentylator z łożyskiem kulkowym. To rozwiązanie dedykowane jest do pracy 24/7, czyli w przypadku serwerów i stacji roboczych.
Głównym elementem jest tutaj radiator wykonany z aluminium o wadze 641 gramów, który utrzymywany jest w pozycji pionowej przez cztery miedziane ciepłowody, które mają bezpośredni kontakt z procesorem (podobnie, jak w modelu AR06). Ma on 150 mm wysokości, co zapewni zgodność z większością nowoczesnych obudów komputerowych. Jego głębokość to 95 mm wraz z wentylatorem, co oznacza, że jest dosyć smukły i nie powinniśmy napotkać problemów z kompatybilnością z pamięciami RAM. Zresztą Arctic sam podkreśla, że wraz z i32 możliwe jest stworzenie komputera z pamięciami quad-channel po obu stronach socketu.
W komplecie otrzymujmy też cztery zapinki do wentylatorów, co pozwala nam na ewentualne dołożenie drugiego śmigła. Nie zabrakło także podkładek antywibracyjnych, które umieszczamy pomiędzy wentylatorem, a radiatorem.
Dołączony do zestawu wentylator 120 mm może pracować z prędkością obrotową od 0 do 1350 RPM. Wyłącza się on zupełnie, kiedy obciążenie procesora jest niskie.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
SĹawekpl
2015-12-05 16:37:23
wypadałoby również dodać że system montażu tego chłodzenia w żaden sposób nie zabezpiecza przed uszkodzeniem laminatu na którym jest przylutowany skylake, może to grozić uszkodzeniem procesora
nowe laminaty są niższe, aby to skompensować IHS jest wyższy
z Haswellem i Broadwellem nie ma takich problemów
1