» załóż konto» przypomnij hasło

Test, opłacalność i opinia

AOC G2460P - recenzja monitora

Autor: Daniel Klimczak | Data: 2014-05-20 10:59:21

A A A | Wejść na stronę 34138 | Komentarzy 1

AOC G2460P - recenzja monitora

Dzisiejszy rynek monitorów komputerowych jest bardzo bogaty. Na rynku możemy znaleźć konstrukcje biurowe, dla grafików, dla projektantów, monitory typowe do użytkowania w zaciszu domowym, a nawet specjalne monitory przygotowane z myślą o graczach. Czym jednak monitor dla gromaniaków powinien się charakteryzować? Przede wszystkim wysoką częstotliwością odświeżania i niskim input lagiem. O ile większość monitorów dla graczy może pochwalić się odświeżaniem przynajmniej na poziomie 120Hz, tak o tyle w większości przypadków nie są one zbyt funkcjonalne, a do tego ich wygląd raczej nie cieszy oka. Ja osobiście cenię konstrukcje zwarte, które nie wyróżniają się zbytnio kolorem, czy obudową - a przypominają raczej zwykłe domowe monitory. Dzięki uprzejmości firmy AOC możemy Wam zaprezentować konstrukcję przeznaczoną dla graczy - 24" monitor G2460P.


Pokaż specyfikację

Specyfikacja AOC G2460P
Przekątna ekranu 24"
Rozdzielczość 1920x1080 px
Proporcje ekranu 16:9
Czas reakcji 1 ms (GtG)
Rodzaj matrycy TN
Powłoka ekranu matowa
Podświetlenie W-LED (krawędziowe)
Jasność i kontrast 350 cd/m2, 1000:1 (statyczny), 80.000.000:1 (dynamiczny)
Kąty widzenia poziom/pion 170/160
Złącza Display Port, HDMI (HDCP), DVI Dual Link, D-sub
Złącza audio HDMI, analogowe wejście i wyjście dźwięku (mini jack 3,5 mm)
Zasilacz wewnętrzny
Złącza danych 1x USB typu B, 4x USB typu A (w tym 1 Power USB)
Inne cechy czujnik oświetlenia zewnętrznego, złącze Kensington lock, VESA 100x100 mm, głośniki 2x 2W

Specyfikacja prezentuje się dość standardowo - oczywiście poza szybkością odświeżania 144Hz. Jak większość monitorów dla graczy tak również AOC wyposażony jest w matrycę TN, co oczywiście wskazuje na dość słabe odwzorowanie kolorów i słabe kąty widzenia.

Wraz z monitorem w pudełku otrzymujemy:

  • podstawkę
  • kabel zasilający
  • kabel DVI
  • kabel USB
  • instrukcję
  • sterowniki

Pierwszy rzut oka na monitor po wyjęciu z pudełku nie przynosi jakiś wielkich zaskoczeń - ani na plus, ani na minus. Ot, monitor jakich wiele na rynku. Nie wyróżnia się z tłumu kosmicznym wyglądem, nie posiada świecidełek, ani zbędnych bajerów. Śmiem twierdzić, że jego obudowa przypomina zbytnio produkty skierowane na rynek biurowy, a wszyscy wiemy jak wyglądają takie monitory. Zero polotu, zero finezji, prosta konstrukcja wyciosana z kawałku plastiku.

AOC G2460

AOC G2460

AOC G2460

Przód monitora to matowy ekran TN okryty ramkami o grubości 15mm (góra, boki) i dolną (24 mm), która została podzielona na dwie części - dolna część zagłębia się ku środkowi monitora. W lewym górnym rogu znajdziemy napis LED mówiący o typie podświetlenia, w prawym górnym roku nazwę monitora, w lewym dolnym rogu naklejki z certyfikatami, natomiast po prawej stronie dolnej ramki znajdujemy ikony opisujące przyciski oraz diodę sygnalizującą stan monitora. Na dolnej ramce znalazło się również miejsce na czujnik oświetlenia. Na samym środku standardowo logo producenta, która zostało wyżłobione w plastiku i pokryte srebrną farbą. Całość prezentuje się standardowo, a wystające ramki - zwłaszcza po moim obcowaniu z Philipsem 298P4QJEB jeszcze ten efekt pogłębiają. Przednia cześć monitora została wykonana z plastiku, któremu nadano delikatną fakturę mającą naśladować drewno. Przyciski sterujące umieszczono natomiast w prawej dolnej części obudowy pod spodem monitora. I tak mamy kolejno: wybór źródła sygnału, przyciski poprzedni-ciszej, dalej-głośniej, menu oraz włącznik.

AOC G2460

AOC G2460

AOC G2460

Tył monitora również w całości został wykonany z plastiku. W środkowej części rozciągającej się po całej szerokości monitora znajduje się wystająca część obudowy za którą kryje się cała elektronika. Wykonana ona została w podobnej stylistce jak ramki na przodzie. Jej górna powierzchnia zawiera otwory wentylacyjne, natomiast pod dolną krawędzią kryją się złącza. I tak idąc od lewej strony mamy: złącze USB do podłączenia kabla, 2 złącza USB 2.0, włącznik zasilania, wtyczka zasilania, wejście DisplayPort, wejście VGA, wejście DVI, wejście HDMI, wejście i wyjście audio jack 3,5mm. Na lewej cześć tylnej obudowy znajdziemy również dwa dodatkowe złącza USB 2.0. Do wysuniętej części tylnej obudowy montujemy również podstawkę, która dokręcamy za pomocą śrub. Sama podstawka jest bardzo podobna do chwalonej przez mnie podstawki SmartErgoBase Philipsa, jednak jej montaż jest bardziej problemowy. Tutaj musimy ją przykręcić za pomocą czterech śrub w otworach zgodnych z VESA 100x100. Zastosowanie tego standardu daje możliwość powieszenia monitora na ścianie. Górna część tyłu monitora zawiera również delikatnie wcięte logo producenta. W zasadzie tym co wyróżnia monitora AOC'a są cztery porty USB - niestety tylko w standardzie 2.0. Co ważne - jedno wejście USB przystosowane jest do ładowania różnych urządzeń jak tablet czy telefon. Plus również za użycie przycisków mechanicznych, a nie dotykowych - minus natomiast za brak podświetlenia - zarówno samych przycisków jak i ikonek opisujących ich funkcje.

Podstawka umożliwia nam podniesienie monitora o 13 cm, regulację nachylenia ekranu w zakresie 5 stopni w dół, 22 w górę, a także obrócenie ekranu w pionie - czyli najprościej rzecz ujmując jest to znana wszystkim funkcja Pivot.

AOC G2460

AOC G2460

Monitor prezentuje się nad wyraz standardowo. Wygląd dla jednych będzie plusem, dla innych minusem. Jak wspomniałem na wstępie osobiście wolę bardziej stonowany wygląd, ale tutaj producent chyba trochę z tym przesadził i efekt końcowy przypomina za bardzo monitor do zastosowań biurowych. Jakość materiałów i ich spasowanie stoi na dość dobrym poziomie, jednak przy próbie podniesienia lub obrócenia monitora można usłyszeć nieprzyjemne dźwięki plastiku.

AOC G2460

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • ~michal

    2014-05-26 10:53:46

    Gdyby to było 27'' to za takom cenę było by ok... tak to za drogo

Komentarz 1


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...