» załóż konto» przypomnij hasło

Siedem łopatek o nietypowym ostrzu

Akasa Piranha 120 mm – test wentylatora

Autor: Marcin Baranowski | Data: 2013-04-26 10:44:11

A A A | Wejść na stronę 53720 | Komentarzy 3

Każdy z testowanych wentylatorów po kolei montowałem na coolerze Scythe Mine 2, w który jest wyposażona nasza platforma testowa. Jest on skierowany odwrotnie do tylnej ściany obudowy, czyli testowane wentylatory wieją w stronę tyłu obudowy, która podczas testów jest zamknięta. Temperatury mierzone były na procesorze Intel Core i5-750 @ 2,6 GHz i 4,0 GHz. Podczas testu nasz komputer został wprowadzony w dwa stany. Stress, gdzie CPU został obciążony (w 100%) programem Orthos przez 15 minut, a w trybie idle komputer nie był poddany żadnej pracy, również przez 15 minut. Temperatura była mierzona za pomocą CoreTemp 0.99.3. Pomiędzy danym testem wykonywaliśmy przerwy 10 minutowe, aby temperatura mogła się ustabilizować. Dodam, że podczas testu temperatura otoczenia wynosiła około 22C.

Warto zaznaczyć, że suche liczby często nie odzwierciedlają pełnej charakterystyki danego urządzenia. W związku z tym napiszemy kilka słów na temat kultury pracy, występujących szumów, drgań czy pracy łożysk.

Akasa Piranha

Wyniki przy standardowym taktowaniu procesora są bardzo zbliżone. Produkt Akasy nie odstaje od zdecydowanie droższych modeli Noctua.

Akasa Piranha

Sytuacja jest analogiczna na podkręconym CPU. Różnice ponownie nie są duże... Warto przypomnieć, ze model ULN obraca się o 100 RPM wolniej od pozostałych, jednak to produkt Akasy plasuje się na 2 miejscu.

Akasa Piranha

Tutaj już bez żadnych przejściówek podłączyliśmy wentylatory, żeby pokazały jak pracują i zmierzyliśmy poziom szumów. Model Piranha nie wypada najlepiej, bowiem obraca się trochę szybciej od konkurencji. Przypomnijmy, jednak, że jest on stworzony właśnie dla osób, które szukają wentylatorów o wysokiej wydajności.

Akasa Piranha

Najniższe obroty z PWM osiąga model NF-A15 i NF-S12A . Są one wtedy praktycznie niesłyszalne. Podobnie jest jednak z NF-S12A ULN, który obraca się z adapterem z prędkością 600 RPM. Akasa bez żadnego dodatkowego adapteru w zestawie pracuje z 600 RPM (minimalnie) i jest bardzo cicha.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • mw_1975

    2013-04-27 12:19:48

    Rewelacji nie ma. 56 zł za bądź co bądź tylko wentylator, to cena co najmniej produktu klasy middle-high, więc powinien mieć dobre osiągi. Szkoda, że się nie da przeprowadzić testu, jak działa po jakichś 20000-30000 godzinach pracy.
  • Kamirp

    2013-04-27 12:51:23

    osiagi ma dobre - popatrz na lepa czy noctua - ta druga droga i podobnie
  • ~Caff

    2017-08-04 01:16:06

    Mam "Piranie" w kompie od ponad roku. Na małych obrotach jest praktycznie niesłyszalna, zachowując przy tym dobrą wydajność. Natomiast maksymalne obroty tworzą w budzie istne tornado. Hałas przy tym generowany jest dość spory lecz nie uciążliwy :)

Komentarz 3


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum