Chroń swoje dane
Zalman ZM-SHE350 – test kieszeni na dysk

Koreańska firma Zalman oferuje nie tylko szeroką gamę obudów i zasilaczy komputerowych, ale także posiada w swoim portfolio ciekawe obudowy do dysków twardych. Modelem, który w szczególności przykuł naszą uwagę jest ZM-SE350, który wspiera nośniki 2,5 cala (zarówno HDD i SSD) oraz posiada interfejs USB 3.0. Elementem wyróżniającym ten produkt jest możliwość zabezpieczenia urządzenia kodem. Brzmi ciekawie? Zobaczcie dla kogo dedykowany jest ten produkt marki Zalman.
Spis treści
Kieszeń na dysk ZM-SHE350 została zapakowana w przeźroczyste, plastikowe pudełko za którym znajduje się karta z informacjami o urządzeniu. Z przodu widzimy sprzęt w realnych rozmiarach, a dokładnie klawiaturę numeryczną na przodzie jego obudowy. W komplecie poza samą obudową otrzymujemy także kabel USB do podłączenia do komputera, krótką instrukcję oraz etui ochronne.
Sama kieszeń ma wymiary 78 x 135 x 16 mm i waży 75 gramów (bez dysku w środku). Jest ona zgodna z USB 3.0, ale także kompatybilna wstecznie z USB 2.0. W środku możemy zamontować nośnik w rozmiarze 2,5 cala (SATA I, II i III), który ma grubość do 9,5 mm. Na panelu z przodu mamy przyciski do wprowadzania hasła (0-9), przycisk enter (do zatwierdzania) i przycisk blokady (funkcja montowania/odmontowania).
Do testów wzięliśmy dysk HDD o pojemności 500 GB. Jego montaż w obudowie jest banalnie prosty. Wystarczy otworzyć tylną pokrywę naciskają ją delikatnie w dół, włożyć dysk oraz zamknąć pokrywę z powrotem. Do tego nie mamy tutaj żadnych śrub – cały montaż jest beznarzędziowy. Teraz musimy podłączyć sprzęt do komputera za pomocą kabla USB z zestawu. Najlepiej wybrać USB 3.0, bowiem w przypadku USB 2.0 prędkość przesyłu będzie niższa i mogą wystąpić problemy ze zbyt małą ilością prądu.
Ale ustawienie hasła może okazać się problematyczne, dlatego producent przygotował instrukcję krok po kroku na panelu frontowym urządzenia. Obok poszczególnych czynności zapalać się nam będą diody, które informują co należy dalej zrobić. Hasło może mieć od czterech do ośmiu cyfr.
Po podłączeniu SHE350 do komputera przez złącze USB, powinna zapalić się dioda przy “1_USB connected”. Jeśli w SHE350 zamontowano nowy HDD, powinna zapalić się dioda przy “2_Input new password, and then press ‘Enter’ button”.Należy wprowadzić nowe hasło (kod PIN składający się 1 do 8 cyfr) inacisnąć przycisk ‘Enter’. Po wprowadzeniu nowego hasła, powinna zapalić się dioda przy “3_input password and then press ‘Enter’ button”. SHE350 prosi o podanie hasła. Należy wprowadzić to samo hasło podane poprzednio i zatwierdzić przyciskiem 'Enter'. (Jeśli podano błędne hasło, nie można przejść do następnego etapu. Jeśli w SHE350 zamontowano HDD, który już posiada hasło, powinna zapalić się dioda przy “3_input password, and then press ‘Enter’ button”. Należy wprowadzić prawidłowe hasło i zatwierdzić przyciskiem <Enter>.
Warto pamiętać, że próbując odczytać zawartość dysku musimy podać prawidłowe hasło. To oczywiste. W przypadku, kiedy podamy błędne to sprzęt ten nie pojawi się wśród urządzeń podłączonych do naszego komputera. SHE350 korzysta z 256 bitowych algorytmów szyfrowania AES (Advanced Encryption Standard). Dodatkowo, wspiera wyższy poziom zarządzania szyfrowaniem dzięki wprowadzeniu hasła. Jeśli użytkownik zapomni lub zgubi hasło do SHE350, wtedy nikt (włącznie ZALMAN - czyli producentem sprzętu) nie jest w stanie odzyskać jakichkolwiek danych na nim zawartych. Aby móc ponownie korzystać z HDD trzeba go będzie sformatować.
ZM-SHE350 posiada inteligentną funkcję montowania i odmontowywania pozwalającą na łatwe, wygodne i bezpieczne usuwanie sprzętu. Należy przytrzymać przycisk "MENU" przez ponad 2 sekundy a HDD zostanie automatycznie odłączony.
Wykonaliśmy kilka testów w programie CrystalDiskMark, gdzie wyniki naszego talerzowca były zgodne z oczekiwaniami. Model ten osiągnął prędkość 116 MB/s przy odczycie sekwencyjnym oraz 117 MB/s przy zapisie sekwencyjnym. Prędkość kopiowanie 500 małych plików z dysku twardego w naszym komputerze na dysk zamontowany w Zalman SHE-350 wynosiła 111 MB/s. W drugą stronę prędkość dochodziła nawet do 320 MB/s.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
fiodor1977
2016-07-14 21:41:23
~Nik
2017-01-15 12:44:56
1) nie musisz zapominac hasla
2) masz duza pewnosc, ze twoje dane nie trafia gdzie nie powinny
B.dobre i tanie rozwiazanie dla osob przenoszacych wrazliwe dane. Jak zawsze backup podstawa egzystencji