TP-Link Archer MR200 – recenzja routera
Pokaż specyfikację
Specyfikacja | |
---|---|
Porty | 3 porty LAN 10/100Mb/s, 1 port LAN/WAN 10/100Mbps, 1 slot na kartę SIM |
Przyciski | Wyłącznik sieci bezprzewodowej, Wyłącznik, WPS/Reset |
Wymiary (SxGxW) | 202 x 141 x 33,6mm (7,95 x 5,55 x 1,32 cali) |
Antena | 3 wewnętrzne anteny sieci bezprzewodowej, 2 odłączane anteny zewnętrzne 4G LTE |
Zasilanie | 12V/1A |
Standardy bezprzewodowe | IEEE 802.11ac/n/a 5GHz, IEEE 802.11b/g/n 2,4GHz |
Częstotliwość pracy | 2,4GHz oraz 5GHz |
Prędkość transmisji | 5GHz: Do 433Mb/s, 2,4GHz: Do 300Mb/s |
Spis treści
Testowany przez nas router to idealny sprzęt, kiedy po zakupie startera z kartą SIM chcemy rozdzielić dostęp do sieci na kilka urządzeń w naszym domu czy biurze. TP-Link Archer MR200 to router pracujących w dwóch pasmach - 2,4 GHz z prędkością do 300 Mb/s oraz 5 GHz z prędkością do 433 Mb/s. Router obsługuje pełną gamę nowych standardów bezprzewodowych - 802.11 ac/na w mniej zatłoczonym paśmie 5 GHz oraz 802.11 b/g/n w paśmie 2,4 GHz. O bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowej dba szyfrowanie WEP 64/128-bitów, WPA/WPA2 oraz WPA-PSK/WPA-PSK2.
Warto pamiętać, że z tyłu mamy gniazdo WAN, do którego możemy podłączyć sieć przewodową. Pozostałe porty LAN umożliwiają transmisję przewodową do kolejnych urządzeń. Skupiono się tutaj jednak głównie na połączeniu bezprzewodowym, bowiem przesył przewodowy wynosi maksymalnie 100 Mbit/s.
Olbrzymią zaletą modelu Archer MR200 jest jego bardzo intuicyjny interfejs. W celu połączenia z urządzeniem wystarczy podać hasło widoczne na naklejce na spodzie routera. Jeżeli ktoś nie jest obeznany w konfiguracji urządzeń sieciowych to powinien być zadowolony z tego modelu, ponieważ jest on praktycznie bezobsługowy. Konfiguracja w całości przebiega na zasadzie plug and play (także dla 4G). Mamy tutaj instrukcję szybkiej instalacji (dwie duże strony), gdzie zobrazowano co robić po kolei. Przykręcamy anteny i skierowujemy je do góry, wkładamy kartę SIM (aż zaskoczy) i podłączamy zasilanie do routera, po czym włączamy go przyciskiem power. Na obudowie zapali się dioda zasilania, a po chwili dioda sygnalizująca połączenie z Internetem oraz dioda o WiFi. Z prawej strony mamy wskaźnik siły sygnału (najlepiej żeby były minimum 3 kreski).
Połączenie z routerem możemy nawiązać przewodowo lub bezprzewodowo. W pierwszym przypadku podłączamy kabel RJ-45 do routera i komputera, a w opcji bezprzewodowej wyszukujemy sieć WiFi (nazwa i hasło jest na obudowie urządzenia).
Dalej możemy wejść do panelu administracyjnego: http://tplinkmodem.net lub 192.168.1.1 i tam wprowadzić hasło, które będzie wymagane do zalogowania się w przyszłości. Pojaw się ekran do ustalenia haseł dla sieci bezprzewodowej 2.4 i 5 GHz.
Kiedy jesteśmy w domyślnym trybie Basic (zakładka na górze), to mamy dostęp do wszystkich niezbędnych ustawień. Możemy tutaj zapoznać się z obecnie podłączonymi do sieci urządzeniami, zmienić hasło dostępu czy ustawić sieć dla gości. Nie zabrakło także kontroli rodzicielskiej, dzięki której zablokujemy urządzenia, które nie powinny komunikować się z siecią, ustawimy dozwolone godziny (opcja harmonogramu).
Za pomocą menu mamy możliwość odczytania wiadomości SMS, które przyjdą na naszą kartę SIM.
W zakładce Advanced znalazły się opcje dla bardziej wymagających użytkowników. Tam znajdziemy ustawienia dotyczące dynamicznych DNSów, IPSec, VPNów, filtrowania MAC, UPnP, podziału przepustowości łącza na poszczególne urządzenia czy możliwości wysyłania SMSów. To jednak nie wszystko mamy tutaj także możliwość sprawdzenia ilości przesłanych danych, ustawić ich limit (i alarm, kiedy osiągniemy wyznaczony procent), możliwość rezerwacji określonych adresów IP dla konkretnych adresów MAC urządzeń, ustawienia przekazywania NAT czy blokowanie dostępu użytkownikom za pomocą czarnej listy i adresów MAC urządzeń. Nie sposób nie wspomnieć o ostatniej zakładce, gdzie ustawiamy właściwy czas dla naszego regionu, możemy przeprowadzić test połączenia internetowego, zrobić upgrade oprogramowania, przywrócić nasze ustawienia, sprawdzić logi serwera czy skonfigurować ustawienia CWMP i SNMP.
Jak prezentuje się wydajność produktu TP-Link? Oferuje on prędkość do 150 MB/s, chociaż warto być świadomym, że żaden z operatorów nie zagwarantuje nam takich transferów. Z drugiej strony w godzinach szczytu osiągnęliśmy prędkości bliskie 35 Mbit/s w sieci Orange, przy opóźnieniu 22 ms. Oczywiście wartość ta jest orientacyjna i zależy od odległości od sieci operatorów, przez co u każdego może być inna. Model ten nie obsługuje przesyłu danych w standardzie GSM/GPRS.
W zależności od odległości od routera przy częstotliwości 2,4 GHz mamy wahania zapisu i odczytu na poziomie 87-97 Mbit/s, a w sieci 5 GHz zakres ten wynosił pomiędzy 92-99 Mbit/s. To bardzo dobry wynik. W sieci bezprzewodowej było niewiele gorzej i wyniki wyniosły pomiędzy klientami sieci 5 GHz ok. 89/91 MB/s dla pobierania i wysyłania oraz ok. 65/70 MB/s dla klientów sieci 2,4 GHz.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
~Grigorij
2017-06-21 13:41:37
Onyks
2017-06-26 16:41:10
2