» załóż konto» przypomnij hasło

Czterech wspaniałych w cenie do 40 PLN

Test wentylatorów 120mm

Autor: Mateusz Galon | Data: 2010-10-21 11:20:28

A A A | Wejść na stronę 115156 | Komentarzy 9

Test wentylatorów 120mm Każdy z nas marzy o posiadaniu bezgłośnego komputera. Stworzenie zupełnie pasywnej maszyny wiąże się z wysokimi kosztami, jak również pewnymi ograniczeniami. Jednak czy przy dzisiejszej jakości produktów z kategorii chłodzenia aktywnego takie przedsięwzięcia mają jakikolwiek sens? Poszczególne komponenty naszego peceta wydzielają podczas pracy dużą ilość ciepła, które koniecznie trzeba odprowadzić. Oprócz gigantycznych radiatorów korzystamy też z wentylatorów, najczęściej o wielkości 120 mm. Przy obecnym rozwoju większość tych urządzeń posiada wysoką kulturę pracy, sporą wydajność i dodatkowo zapewnia bogate wrażenia estetyczne. W poniższym teście sprawdzimy jaki model wybrać w cenie 30-40 PLN, żeby zamontować na radiatorze procesora, czy na jednej ze ścian obudowy. Zapraszam do testu.

Pierwszym bohaterem dzisiejszego porównania jest wentylator znanej czytelnikom naszego vortalu firmy, czyli be quiet!. Przypomnę, że swego czasu przyglądaliśmy się najwyższemu w hierarchii modelowi tego producenta, czyli Silent Winds USC.

be quiet! Silent Wings Pure 120mm

Pure to produkt pochodzący z tej samej serii, lecz kierowy dla osób, których portfele są bardziej wrażliwe na wydatki. Został on zapakowany w czarny kartonik w biało-czarno-pomarańczowych barwach. Jest on bardzo solidnie wykonany. Na froncie widnieje przyjemna grafika, kilka cech produktu oraz logo producenta. Natomiast z tyłu znajdziemy tabelkę zawierającą sporo szczegółów technicznych oraz grafiki prezentujące łopatki oraz łożysko zastosowane w Silent Wings Pure. W środku oprócz wentylatora znajduje się pięć śrubek przeznaczonych do montażu.

be quiet! Silent Wings Pure 120mm

be quiet! Silent Wings Pure 120mm

Kiedy wyjąłem urządzenie z pudełka to pierwszą myślą jaka pojawiła się w mojej głowie było: „ale ciężki”. I rzeczywiście już teraz mogę powiedzieć, że żaden z kolejnych wentylatorów nie wyróżnia się taką masą jak produkt be quiet! Design tego urządzenia również należy do jednych z ciekawszych i przyjemniejszych dla oka. Ramka oraz wirnik są w kolorze czarnym. Na środku znajduje się naklejka z logiem producenta. Siedem łopatek zostało wykonanych w dosyć innowacyjny sposób. Ich powierzchnia nie jest gładka, lecz znajdują się na niej niewielkie, poziome nacięcia. Taka faktura ma spowodować płynniejszy przepływ powietrza, a tym samym zredukować szum powietrza. W Pure zastosowano łożysko typu FDB, które jest wykonane z miedzi.

be quiet! Silent Wings Pure 120mm

be quiet! Silent Wings Pure 120mm

Kolejną ciekawostką jest żywotność Silent Wings Pure podawana przez producenta: 200000 godzin. Jest to nawet sześciokrotnie więcej niż w przypadku urządzeń innych firm. Niestety tego parametru nie będziemy w stanie sprawdzić.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Irwander

    2010-10-21 19:02:46

    Fajny mini test, widzę dokładnie przebadaliście te śmigiełka. Sigma bardzo ładna, czy gdzieś jest taniej niż na cooling.pl?
  • maciek

    2010-10-21 23:38:48

    "W Pure zastosowano łożysko typu FDB, które jest wykonane zostało z miedzi."
    Mały błąd w składni, ale nie o to mi chodzi. Co to znaczy że łożysko zostało wykonane z miedzi?
    Zwykle mamy doczynienia z dwoma kręgami plus uszczelki oraz kręgami między którymi znajdują się kuleczki w koszyczku. A wszystko to wykonane ze stali, poza tym miedź jest chyba za miękka i za droga aby ją użyć do tego celu.
  • Silvisellalowa

    2010-10-22 00:49:45

    Miedź w tym łożysku nie jest czystą miedzią, lecz jakimś stopem miedzi, a zaletami tego typu łożysk jest to, że oddają ciepło szybciej od stali dzięki czemu mniej się nagrzewają i deformują, czyli dłużej są niezawodne. IMO miedź nie jest za droga, ponieważ w łożysku jest jej niewiele, a te coolerki nie są "z odpustu" i swoje już jednak kosztują:D
  • Sroka

    2010-10-22 00:51:07

    Racja, tanie wentyle 120mm to za mniej niż 15zł można kupić. Te są całkiem spoko.
  • Kamirp

    2010-10-22 08:29:34

    Sigme kupiłbym na przód tył obudowy, a Scythe nadaje się idealnie na radiator od CPU. Szkoda, że jego design jest taki standardowy.
  • iight

    2010-10-22 11:56:14

    Miałem be quiet kiedyś i rzeczywiście są megaciężkie w porównaniu do innych.
  • maciek

    2010-10-22 19:12:26

     

    Mesmerize napisał:

    Miedź w tym łożysku nie jest czystą miedzią, lecz jakimś stopem miedzi


    ale nie mozna napisac ze to jest: łożysko typu FDB, które jest wykonane zostało z miedzi...
    Stop to stop a miedź to miedź.
  • Silvisellalowa

    2010-10-22 22:46:39

    O kiełbasie też nie zawsze można powiedzieć, że jest z mięsa, choć tak się jednak mówi:P To zapewne takie komercyjne uproszczenie, bo ludzi nie obchodzi z czego coś jest, lecz czy jest dobre.
  • ula-305

    2010-11-05 07:30:35

    Ten stop miedzi to brąz. Miedź plus cyna( lub aluminium) i niewielki dodatek ołowiu, tworzą stop o niskiej ścieralności, a przy tym ma dobre właściwości ślizgowe by stosować brąz do produkcji łożysk. W tych wentylatorach mógł zostać użyty brąz jako stop miedzi z cyną i ołowiem lub miedzi z aluminium.

Komentarz 9


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum