D-Link, Linksys, Netgear i ZyXEL w starciu!
Test routerów z wysokiej półki
Spis treści
Instalacja i konfiguracja routera nie powinny być problemem, jednak zajmują dosyć dużo czasu z uwagi na rozbudowane oprogramowanie. Po podłączeniu urządzenia logujemy się do WNDR3700 za pomocą przeglądarki internetowej. Interfejs jest bardzo przejrzysty i intuicyjny. Oprogramowanie SmartWizard zostało podzielone na sześć zakładek. Na początku przeprowadzana jest również aktualizacja firmware. Podstawowe ustawienia są wykonywane automatycznie.
My jednak skupimy się na konfiguracji ręcznej, która to pozwoli nam w pełni wykorzystać możliwości urządzenia. W ustawieniach podstawowych możemy wprowadzać własne adresy serwerów DNS, klonować adresy MAC oraz ustawić internetowy adres IP.
Również ustawienia sieci bezprzewodowej są bardzo rozbudowane. Model WNDR3700 daje możliwość utworzenia kilku jednocześnie pracujących sieci Wi-Fi, które będą działały niezależenie od siebie. Możemy wybrać po cztery sieci na pasmo 2,4 GHz i 5 GHz. Musimy również zdefiniować, która z nich będzie siecią główną, a które podrzędnymi (gościnnymi). Do wyboru pozostaje nam jeszcze kanał, zabezpieczenie i tryb działania. Tak zaawansowana konfiguracja pozwala nam dobrze zarządzać zasobami w sieci, gdzie będą grupy użytkowników z różnymi uprawnieniami. Pamiętajmy, że pasmo 5 GHz mogą wykorzystać tylko karty, które są zgodne ze standardem 802.11n. W praktyce jednak różnica w transmisji danych nie jest zauważalna.
Istnieje również grupa ustawień zaawansowanych, które dotyczą sieci bezprzewodowej. Mamy tam możliwość ustawienia typu stosowanej preambuły, długości pakietów, listy adresów MAC kart sieciowych, pinu WPS. Możemy również skonfigurować mostek sieci Wi-Fi, co pozwoli nam wzmocnić sygnał i rozprowadzić go po większym obszarze.
Innymi dodatkami, które zainteresują najbardziej wymagających użytkowników są UPnP, statyczne trasy routingu, dynamiczny DNS (z serwisu DynDNS.org) czy wartość MTU.
Funkcje USB
Jak wspomnieliśmy na początku urządzenie firmy Netgear posiada złącze USB, które umożliwia korzystanie z funkcji ReadyShare, czyli stworzenia dysku sieciowego. Pozwala ona na udostępnianie w sieci plików znajdujących się na zewnętrznych pamięciach (dyski twarde, pendrivy).
W konfiguracji mamy możliwość zdefiniowania praw zapisu na podłączonym urządzeniu magazynującym, a także przypisanie hasła dostępu. Dostęp do zapisanych plików możemy ustawić poprzez protokoły HTTP, HTTPS oraz FTP. Możemy wydzielić wybrane katalogi, które będą dostępne i widoczne w sieci.
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest opcja Media Server, która pozwala udostępnić pliki poprzez serwer DLNA. Obecnie na rynku znajdują się np. telewizory LCD, które posiadają funkcję klienta DLNA, dzięki czemu możemy na ich ekranie przeglądać pliki zapisane na dysku, który jest podłączony do routera. Wszystko oczywiście w bezprzewodowy sposób.
Firewall
Zapora ogniowa to pewnego rodzaju standard w urządzeniach tego typu. Konfiguracja również nie jest zbytnio skomplikowana, mamy możliwość ustawienia, jakie komputery mają mieć ograniczony dostęp czy też strony www, z jakim słowem kluczowym będą blokowane. Użytecznym dodatkiem jest funkcja harmonogramu, który pozwala ustawić przedziały czasowe (dni, godziny), w których następuje blokada danych usług. Nie zabrakło również możliwości powiadamiania za pomocą e-maila w którym załączane są logi urządzenia o atakach, skanowaniu portów czy próbie ataków DoS. W konfiguracji mamy również możliwość wskazania zaufanego adres IP, którego nie będą dotyczyły ustawione przez nas ograniczenia.
Miernik ruchu
Ta zakładka zainteresowała nas najbardziej. Oprogramowanie to pozwala nam dokładnie monitorować czas połączenia z Internetem oraz ilość wysyłanych i odbieranych danych. Mamy możliwość ustawienia limitów, po przekroczeniu, których nastąpi zablokowanie połączenia z Internetem. Moduł ten zapisuje statystyki dotyczące ruchu w danym dniu, tygodniu czy miesiącu. Mamy dostęp do informacji na temat eksploatacji naszego połączenia.
Dlaczego taki moduł jest przydatny? Odpowiedź nasuwa się automatycznie – z uwagi na ciągłe ograniczenia (głównie transferu) w sieciach GSM, które po przekroczeniu wykupionego przez nas pakietu pobierają znacznie wyższe opłaty za surfowanie po Internecie. Teraz mamy możliwość otrzymywania ostrzeżenia o wykorzystanych miesięcznych limitach.
Diagnostyka
Wszelkie informacje o routerze, parametry połączenia przewodowego i Wi-Fi, wersja oprogramowania, stan sieci, lista podłączonych urządzeń itd. są dostępne w odpowiedniej zakładce. Dodatkowo możemy zaktualizować nasz firmware, natomiast jego nowe wersje są sprawdzane za każdym razem kiedy wchodzi do panelu routera Netgear.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
ccwrclimited
2011-07-09 20:15:06
Pamiętam od dawna cichy, skromny serwis a od kilku tygodni wysyp nawet ciekawych artykułów.
Tak trzymać :)
tony
2011-07-10 10:06:19
Pozdrawiam!
~znqawca
2011-07-10 18:29:52
Chyba szanowna redakcja odróżnia bit od bajta :P
Piotr__11
2011-07-10 22:13:01
Brakuje tylko użytkowników ;;]
~RAD
2011-07-11 06:18:26
szczurzecie
2011-07-17 22:02:37
blackcranberry
2011-07-23 23:33:59
no i propsy, serwis z miesiąca na miesiąc wygląda coraz lepiej!
Irwander
2011-07-24 23:02:56
~kazekM
2011-07-25 14:31:29
~mister
2011-07-25 17:39:00
zobacz wszystkie komentarze | 16