» załóż konto» przypomnij hasło

Dwuzatokowy serwer

Synology DiskStation DS214 – test NAS

Autor: Michał Jankowski | Data: 2014-04-11 05:43:19

A A A | Wejść na stronę 33897 | Komentarzy 2


Pokaż specyfikację

Specyfikacja Synology DiskStation DS214
Kolor Czarny
Załączone wyposażenie Zasilacz sieciowy, Przewód zasilający, Przewód Ethernet, Instalacyjna płyta CD-ROM
Gwarancja 24 miesiące
Wysokość [mm] 165
Szerokość [mm] 108
Głębokość [mm] 233.2
Waga [g] 1300
Obudowa Tower
Przyciski Zasilanie, Kopia zapasowa, Reset
Pamięć 512 MB RAM
Procesor Dual Core 1 GHz
Interfejs sieciowy 10/100/1000BASE-TX (RJ-45)
Interfejs dysków SATA II
Format dysków 2.5 cala, 3.5 cala
Złącza 2x USB 3.0, 1x USB 2.0
Zasilanie 100 - 240 VAC
Zastosowane technologie Hot Swap, DLNA, UPnP, iSCSI, USB 3.0
Zainstalowane dyski Brak
Maksymalna ilość dysków 2
Maksymalna pojemność 8 TB (2 dyski twarde 4 TB)
Tryby RAID 0, 1, JBOD
Standardy sieciowe IEEE 802.3, IEEE 802.3u
Systemy plików EXT3 (tylko dysk zewnętrzny), EXT4, FAT (tylko dysk zewnętrzny), NTFS (odczyt z nośników zewnętrznych)
Usługi Folder zdalny, Wake-On-LAN, Dysk wirtualny, Kopia zapasowa, Serwer e-mail, Serwer FTP,
Serwer wydruku, Serwer CIFS, Stacja monitoringu, Serwer VPN, Serwer DHCP, Serwer Syslog, Serwer pobierania plików, Serwer iTunes, Stacja fotograficzna, Serwer AFP, Serwer NFS, iSCSI target
Zarządzanie Przeglądarka WWW
Temperatura pracy [st. C] 5 - 35
Wilgotność pracy [%] 5 - 95

Synology Assistant
Niewielkie narzędzie dostarczane przez producenta pozwala znaleźć nasz serwer NAS w sieci lokalnej. Będzie on widoczny pod numerem IP. Aplikacja podaje nam jego adres MAC, numer seryjny, status WOL i status gotowości. Dzięki temu możemy dokonać mapowania napędu sieciowego czy stworzyć pod wybranym oznaczeniem folder współdzielony widoczny z komputera lokalnego. Aby jednak mapowanie folderów było możliwe należy wcześniej utworzyć folder współdzielony w programie DSM. Producent przygotował również zakładkę Monitor Zasobów, która śledzi pracę serwera NAS i informuje nas o użyciu procesora, pamięci RAM czy wykorzystaniu łącza.

Synology NAS DS214

Synology NAS DS214

Synology NAS DS214

DiskStation Manager
To właśnie najważniejsze oprogramowanie serwera Synology. Udostępnia ono przede wszystkim szeroki panel sterowania, zestaw aplikacji i usług. Pomimo bardzo szerokich możliwości jest ono w pełni intuicyjne i pozwala na łatwe poruszanie się po poszczególnych sekcjach. Poza tym należy podkreślić dostępność języka polskiego. Całość pracuje pod przeglądarką www, jednak swoim interfejsem przypomina normalny system operacyjny.

Synology NAS DS214

Synology NAS DS214

Synology NAS DS214

Synology NAS DS214

Synology NAS DS214

W lewym górnym narożniku znajdziemy czarny przycisk, który grupuje poszczególne aplikacje i narzędzia. Poza tym obok niego mamy dostęp do guzików umożliwiających ponowne uruchomienie czy zamknięcie serwera NAS. Na tym samym poziomie pojawiają się ikonki uruchamianych przez nas aplikacji. Jest to swoisty pasek zadań znany nam z systemów Microsoftu. Z prawej strony mamy powiadomienia o istotnych zdarzeniach, wyszukiwarka i kilka dodatkowych opcji. Na pulpicie mamy ikonki, które możemy dowolnie usuwać i dodawać. Po prawej strony widzimy tabelki pokazujące działanie serwera, jego zasoby i zapis logów.

Każda sekcja posiada przycisk pomocy, który dokładnie opisuje jej możliwości. W panelu sterowania możemy skonfigurować poszczególne aplikacje i usługi, które będziemy wykorzystywać do pracy z DS214. Centrum pakietów to coś na wzór sklepu Play dla telefonów z Androidem, gdzie możemy dodawać nowe aplikacje (wszystkie są darmowe). Wśród nich znajdziemy programy przygotowane przez samego producenta, jak i firmy z zewnątrz. File Station to eksplorator plików, który umożliwia podstawowe operacje typu kopiowanie czy przenoszenie.

DiskStation DS214 od Synology oferuje niezliczoną liczbę aplikacji i usług. Żaden wcześniej testowany przez nas NAS nie miał tak pokaźnej liczby dodatkowych narzędzi. Warto wymienić chociaż kilka najistotniejszych: Audio Station, Photo Station, Video Station, Cloud Station, Download Station (Torrent), Surveillance Station, kopie zapasowe, iTunes Server, Mail Server, FTP (z SSL), zapora sieciowa, Media Server, VPN Server, Directory Server, DNS Server, serwer WWW z PHP/MySQL/SSL/WordPress/phpMyAdmin/phpBB.

Na każdym założonym koncie znajduje się prywatny folder o nazwie Home. Administrator może przypisać każdemu z użytkowników dany limit pamięci masowej oraz prędkości. Przydatną funkcją jest możliwość łączenia kont w grupy, aby ich konfiguracja przebiegała szybciej. Logowanie następuje poprzez numer QuickConnect (bezpośredni dostęp do plików) lub przez numer IP.

EZ-Internet pozwala na skonfigurowanie zdalnego dostępu internetowego do DiskStation. Poprzez zarejestrowanie konta DDNS możemy uzyskać dostęp do serwera poprzez łatwą do zapamiętania nazwę hosta, a nie numer IP. Możemy także zarejestrować domenę poprzez wybór jako dostawcę usług Synology.

Synology NAS DS214

Synology NAS DS214

Synology NAS DS214

Synology NAS DS214

Synology NAS DS214

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • AndiMara

    2014-04-13 04:13:26

    Szybki i wydajny NAS, doskonały system zarządzający DSM, bogata oferta aplikacji dodatkowych zwiększających funkcjonalność i możliwości urządzenia.
  • ~mirex

    2014-04-15 13:04:05

    Łatwa instalacja, program konfiguracyjny w j.polskim, prowadzący za rękę.

Komentarz 2


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...