Solidna jednostka
Super Flower Golden Green 550 W – test zasilacza
Spis treści
Wykonaliśmy pomiary napięć podczas obciążenia, kiedy na naszej platformie był jednocześnie uruchomiony program Prime95 w trybie Large FFT oraz 3DMark Vantage (pozwala wykorzystać Quad SLI). Pracował on łącznie trzy godziny, w czasie których wykonaliśmy trzy pomiary poszczególnych napięć. Następnie sprawdziliśmy pracę PSU podczas spoczynku (uruchomiony komunikator, przeglądarka), tutaj także wykonaliśmy trzy pomiary w godzinowych odstępach. Na wykresach zobaczycie skrajne wartości w stresie oraz idle. Przypomnijmy sobie jak wygląda norma ATX 2.3 (według niej wyskalowaliśmy poniższe wykresy):
- 3.3V +/- 5% 3.14V - 3.46V
- 5V +/- 5% 4.75V - 5.25V
- 12V +/- 5% 11.40V - 12.60V
Wyniki pomiarów dla linii +3,3V i +5V
Jak wiecie linie te odpowiadają w naszych komputerach głównie za działanie pamięci RAM, dysków twardych oraz urządzeń podłączonych do USB. Pomiary napięcia +3,3V dokonywałem na kablu ATX 24PIN, a +5V na wtyczce MOLEX.
W przypadku zasilacza Super Flower Golden Green 550 W wahania napięć dla linii +3,3V i 5V okazują się prawie zerowe. Różnice napięcia w czasie spoczynku wynoszą 0,02 V, natomiast pod obciążeniem 0,03 V. W przypadku linii +5V rozbieżności są takie same, jak poprzednio i wynoszą odpowiednio 0,02 V i 0,03 V. Przy dzisiejszych konfiguracjach sprzętowych linie te mają dużo mniejsze znaczenie, jednak nie można pozwolić sobie na wahania graniczące z poziomem bezpieczeństwa. Widzimy, że wahania występują, jednak są one zgodne z normą ATX 2.3.
Wyniki pomiarów dla linii +12V
Teraz najważniejsze pomiary, ponieważ właśnie ta linia odpowiada za najważniejsze komponenty komputera. Pomiarów dokonaliśmy w dwóch punktach pomiarowych: wtyczce MOLEX oraz wtyczce PCI-E 6-PIN.
Jak wiemy właśnie m.in. te wyniki ustalają rankingi komputerowych zasilaczy. Wahania, jakie zanotowaliśmy przy odczycie z gniazda MOLEX wynoszą: 0,01 V w spoczynku oraz 0,04 V w stresie co jest rezultatem całkiem dobrym, jak na tak wymagającą platformę testową. Przy bardziej obciążonym złączu PCI-E 6-PIN zmiany napięcia zamknęły się w przedziale 0,03 V oraz 0,06 V, co oznacza, że mieściły się one w granicach zgodności z normą ATX 2.3.
Hałas
Przechodzimy do pomiaru głośności. Zastosowany w Super Flower Golden Green 550 W wentylator 140 mm z regulacją automatyczną jest cichy nawet przy obciążeniu wynoszącym ok. 50%. Po przekroczeniu pewnego progu zdecydowanie przyspiesza, jednak nie staje się uciążliwy dla naszych uszu.
Sprawdziliśmy również jak wygląda pobór mocy podczas obciążenia oraz w czasie wykonywania mało wymagających czynności. Następnie na podstawienie naszych pomiarów obliczyliśmy sprawność zasilacz. Wyniki poniżej.
Jak pokazują nasze pomiary sprawność zasilacza Super Flower Golden Green 550 W jest rzeczywiście bardzo wysoka, a minimalne różnice mogą wynikać z błędu pomiarowego. Wyniki poniżej 90% to już czołówka.
Na zakończenie prezentujemy Wam wynik temperatur na wylocie zasilacza:
Temperatury są stosunkowo niskie. Zgodnie z tym co podał producent wynoszą one maksymalnie 45 stopni Celsjusza (błąd pomiarowy).
Pobór w trybie czuwania jest niski, co również należy podkreślić i zapisać na listę zalet tej konstrukcji.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
~Mareczq
2013-06-15 11:33:22
Mam parę małych uwag:
1. Jak piszcie coś takieg, że brak jakeiś części jest wadą - warto zrobić krótki opis, dlaczego tak jest - 99% czytających nie ma zielonego pojęcia co to "warystor MOV" i dlaczego ich brak to wada ;)
2. Jak mierzycie dBA warto podawać wartość tła/otoczenia - macie naprawdę małe różnice między zasilaczami, co w efekcie naprawdę utrudnia ocenienie, który jest cichszy.Jak macie różnicę 1 dBA w pomieszczeniu testowym, to różnice praktycznie połowy zasilaczy, są już realnie pomijalne.
3. Zdecydowanie warto zrobić tabelkę, dla obciążenia 100-150W pod względem dBA. To jest nawet wazniejsza dla większości, niż dBA przy 100% (co szczerze mało nam mówi, bo mało kto wykorzystuje zasilacz w 100%, większość kupuje z 30-40% zapasem). Ludzie często chcą mieć ciszę w Iddle/Praca Net/Filmy, a nie w czasie gier (gdzie i tak rozrkęca się proc i grafa) ;)
Ps. mam też małe pytanie, widzę, że używacie komputera jako platformy do testowania. W jaki sposób tak dokładnie obciążacie każdy z zasilaczy? W wielu testach widzę różne wartości, a zawsze używacie ten samej platformy. Czego używacie aby własnie modyfiować to obciążenie? Zmieniacie usatwienia proceosra/karty graficznej (napięcia/taktowania) ? Czy może podłączacnie/odłączacie jakieś dodatkowe obciążenie?
Pozdrawiam ;)
~Piotr
2013-06-15 16:18:41
"Jakość lutowania płytki PCB nie należy do idealnych, ale widzieliśmy już zdecydowanie gorsze próby."
Trzeba uwierzyć na słowo bo zdjęć zabrakło ...
AndiMara
2013-06-15 21:39:22
jantomx
2013-06-16 21:02:05
~Michal_J
2013-06-17 18:18:09
@Mareczq, Zabrakło warystora MOV (Metal-Oxide Varistor), który chroni zasilacz przed zbyt wysokim napięciem :)
Różnice dBA są małe bo nastały czasy, że większość sprzęt jest na prawdę wysokiej klasy i to cichy sprzęt.
Tabelka o której wspominasz to b.dobry pomysł.
Jeżeli chodzi o platformę testową to jest ona różna (przykład w ostatnim porównaniu zasilacz OCZ korzystaliśmy z podobnej, ale jednak innej konfiguracji). Oczywiscie następuje OC (w rozsądnych granicach podczas pomiarów) i tym samym regulacja napiec/taktowań.
Ostatnio rownież próbujemy wykorzystac obciążenie rezystancyjne DC - podpinamy do niego wszystkie linie +12V. Napiszemy o nim coś więcej jak na stałe zagości w testach.
LubiePiwo
2013-06-18 09:23:01
~aiki
2013-06-18 16:40:04
Piszecie iż Golden Green nie posiada zabezpieczenia OCP.
Nie jest to do końca prawdą.
Posiada on OCP dla lini 3.3V oraz 5V a tylko dla 12V jego brak.
Dla 12V posiada odzielne OPP które według Super Flower jest wystarczające.
Kolejna sprawa w przypadku Super Flowera brak OTP i OCP na 12V wymieniany jest jako wada. W jednej z poprzednich recenzji zasilacz Fractala Newton R3 600W również nie posiadał OTP i OCP i w jego wypadku nie było to wadą.
Bądźcie konsekwentni jeżeli brak zabezpieczenia jest wadą to niech będzie nią również w kolejnych recenzjach.
~Piotr
2013-06-18 21:24:07
Który i tak jest w każdej listwie zasilającej ...