» załóż konto» przypomnij hasło

Znaleźliśmy ideał?

SilentiumPC Regnum L50 – recenzja obudowy

Autor: Rafał Cebulski | Data: 2011-12-24 10:23:16

A A A | Wejść na stronę 154826 | Komentarzy 16

SilentiumPC Regnum L50 – recenzja obudowy SilentiumPC już od dłuższego czasu zajmuje się produkcją obudów komputerowych, które wyróżniają się dobrym stosunkiem ceny do jakości, dzięki czemu praktycznie we wszystkich naszych testach uzyskiwały wyróżnienie Best Buy. Podobnie sytuacja może rozwinąć się i tym razem, ponieważ pojawił się w sprzedaży nowy model o nazwie Regnum L50, który z informacji podanych przez producenta oferuje w zasadzie wszystko, czego oczekujemy od dobrej obudowy. Dodatkowo cena niewiele przekracza 300 PLN, co czyni ofertę SilentiumPC całkiem ciekawą. Jednak, żeby przekonać się czy rzeczywiście model ten zasługuje na uwagę bardziej wymagających użytkowników zapraszam do lektury tego artykułu.

Obudowa Regnum L50 została zapakowana w skromne, ekologiczne pudełko na którym nie znajdziemy pokaźnych grafik czy bogatych opisów. Wygląda bardzo minimalistycznie i pełni podstawowe funkcje – chroni sprzęt przed uszkodzeniem w czasie transportu, dzięki styropianowym blokom i przeźroczystej folii.

W zestawie oprócz samej obudowy otrzymujemy również instrukcję montażu, zestaw śrubek, opaski zaciskowe oraz speaker.

Regnum L50 Pure Black

Regnum (co z języka łacińskiego znaczy „królestwo”) L50 już na pierwszy rzut oka prezentuje się solidnie i elegancko. Jej wymiary wynoszą 496 x 540 x 209 mm (wysokość x długość x głębokość), natomiast waga to 7,65 kilograma. Może ona obsłużyć płyty główne w standardzie mATX oraz ATX. Została w większości wykonana ze stali SECC. Jedynie panel frontowy oraz górna część jest wykonana z plastiku i metalowej siatki. Wszystko pomalowane na czarny kolor.

Regnum L50 Pure Black

Regnum L50 Pure Black

Z przodu producent umieścił cztery zatoki o rozmiarze 5,25 cala. Poniżej zainstalowano panel z logotypem producenta, pod którym znajduje się filtr przeciwpyłowy. Warto podkreślić jego bardzo wygodny i szybki demontaż – wystarczy wcisnąć odpowiedni zatrzask. Za nim widzimy wentylator o wielkości 120 mm, który pracuje z prędkością obrotową 1500 RPM. Powyżej mamy jedno wolne miejsce na kolejne śmigło w takim samym rozmiarze.

Regnum L50 Pure Black

Regnum L50 Pure Black

Podobnie producent rozwiązał sprawę na górze obudowy, gdzie znajdziemy także siatkową powierzchnię z bardzo łatwym sposobem demontażu. Pod nią mamy kolejny filtr przeciwkurzowy. A w jego pobliżu również wentylator 120 mm o prędkości obrotowej 1500 RPM. Obok znajduje się miejsce na opcjonalny 120 mm lub 140 mm czy też 180 mm. Taka dowolność pozwoli nam na wybór i instalację sprzętu, który idealnie odpowiada naszym wymaganiom.

Regnum L50 Pure Black

Regnum L50 Pure Black

Nie zabrakło oczywiście panelu I/O na górze, który oferuje dwa porty USB 2.0, dwa USB 3.0, jeden port eSATA, dwa porty audio, przyciski Power i Reset oraz regulator obrotów wentylatorów. Widzimy także dwie diody informujące o podłączonym zasilaniu i aktywności dysku twardego. Mamy małe zastrzeżenia odnośnie wielkości przycisku Reset, który jest w identycznemu rozmiarze jak Power, ale po przeciwnej stronie. Mimo wszystko wydaje nam się, że dosyć łatwo o pomyłkę lub przypadkowe wciśnięcie.

Regnum L50 Pure Black

Tył prezentuje się bardzo standardowo. Mamy tutaj dostęp do siedmiu miejsc na karty rozszerzeń, cztery otwory do prowadzenia wężyków od chłodzenia wodnego (przykryte gumową powłoką w celu zabezpieczenia przed ewentualnym przecięciem), a także miejsce na wentylator 120 lub 140 mm. Obok niego znajduje się wycięcie do panelu I/O płyty głównej, a na samym dole wolna pozycja dla zasilacza.

Regnum L50 Pure Black

Na lewym panelu widzimy liczne otwory wentylacyjne, po których drugiej stronie znajduje się kolejny filtr przeciwpyłowy przymocowany za pomocą magnesów. Jest on wykonany z metalowej siatki.

Regnum L50 Pure Black

Przeciwległy bok nie posiada żadnych dodatkowych otworów. Jest to lity kawałek blachy, bez żadnych dodatków.

Regnum L50 Pure Black

Regnum L50 Pure Black

Na spodzie Regnum L50 umieszczono dwa wyjmowane filtry przeciwpyłowe. Jeden pod zasilaczem ,a drugi pod opcjonalnym wentylatorem o średnicy 120 lub 140 mm. W czterech narożnikach SilentiumPC zainstalowało gumowe nóżki, które mają zabezpieczyć obudowę przed przypadkowym przesuwaniem po naszym biurku.

Regnum L50 Pure Black

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • ~theSpid3r

    2011-12-25 18:43:30

    Obudowa baaaardzo fajna ale wolałbym ją bez tego bocznego otworu. Zapomnieliście dać zdjęcie panelu z otworami od zewnątrz oraz na s.5 przy kopiowaniu tekstu o obudowie Anidees AI6 nie zmieniliście jej nazwy ;ppp Ogólnie fajna recka i buda. Mam tylko prośbę aby redakcja przeglądała starsze recki i udzielała odpowiedzi na pytania a nie zostawiała jej na pastwę losu. Jesteście lepsi niż konkurencja ! Tak trzymać.
  • ~tiger

    2011-12-25 22:03:29

    Całkiem zacna obudowa, pierwsza od Silentium, która jest naprawdę ładna :) Pytanie jakiej odporności na zarysowania jest błyszczący plastik otaczający front i top panel. Czy da się wyciągnąć całkiem koszyk HDD?
  • t.luk

    2011-12-26 23:02:43

    Nice :) Porządna obudowa w bardzo dobrej cenie ;)
  • wojtassss

    2011-12-27 09:25:34

    Polecam tą obudowę. Jakość oraz zastosowana technologia u konkurencji kosztuje dwa razy więcej.
    Użytkuje ją od tygodnia i jestem mega zadowolony!
  • ~dimple04

    2011-12-27 12:56:44

    recka bardzo fajna, sama obudowa bardzo ładna, na pierwszy rzut oko sprawia wrażenie stabilnej i przemyślanej konstrukcji
  • ~rps

    2011-12-27 16:08:40

    Jestem posiadaczem tej budy od jakiegoś czasu, minusy jakie zauważyłem to:
    * słabej jakości wkrętak dystansów (od razu gwint cały uwalony po wkręceniu 6 dystansów)
    * nie najlepszej jakości lakier
    * blacha mogłaby być grubsza, w konstrukcji za 150 zł (brutus mamy 1mm, tu ok. 0.8mm)
    * nóżki przyklejone, jak ustawiałem budę na podłodze, jedna lekko zmieniła swoją pozycję
    * brak specjalnego przepustu na wiązkę 4/8 pin
    * szkoda, że za całą tacką nie ma 25 mm na kable tylko podział na 2 strefy (takie 'L' - 25 mm, reszta za tacką - 10 mm)

    Trochę mało u was kabli za tą tacką, ja tam zmieściłem wszystko od seasonic'a + standardowe dołączone kable :)
  • RAKU 44

    2011-12-27 20:54:21

    Jakoś nigdy nie przepadałem za stylistyką Silentium jeżeli chodzi o budy, funkcjonalnie i cenowo jest naprawdę dobrze, ale brakuje mi czegoś w ich pomysłach na obudowy.
  • Iuliano

    2011-12-27 22:01:46

    Za tą cenę praktycznie nie znajdziemy lepszej obudowy pod względem cena/jakość.Owszem jak każdy produkt posiada pewne wady lecz rekompensują je zalety,choćby w postaci USB 3.0 czy możliwości poukładania kabli.
  • t.luk

    2011-12-28 10:53:49

    Oczywistym jest, że nie ma i nie będzie idealnej obudowy ale...

     

    ~rps napisał:

    * blacha mogłaby być grubsza, w konstrukcji za 150 zł (brutus mamy 1mm, tu ok. 0.8mm)


    Brutusy mają blachę 0,65-0,7 a Regnum ma 0,75-0,85 i da się to bez problemu odczuć :)

     

    ~rps napisał:

    * nóżki przyklejone, jak ustawiałem budę na podłodze, jedna lekko zmieniła swoją pozycję


    Nóżki są gumowe więc wiadomo, że jeśli są przyklejane to podczas przesuwania obudowy tarcie jest mocniejsze i można czasem nóżkę zgubić. Mi się kiedyś zdarzyło odczepić tak nóżkę w Antec Solo ;)

     

    ~rps napisał:

    * brak specjalnego przepustu na wiązkę 4/8 pin


    Eeee, przecież jest:
    http://www.youtube.com/watch?v=IF4pbHxA9rc&feature=youtube_gdata ;)
  • ~rps

    2011-12-30 16:11:56

    Fakt, da się tam przeprowadzić wiązkę zasilającą, ale trochę niepoważne jest to, aby wyginać blachę :)
    Jako minus jeszcze może być słabe wykończenie dolnych filtrów przeciw-kurzowych, odstawały od nich "nitki"
  • ~Maxmaka

    2011-12-31 15:28:12

    Wie ktoś może jak się podłącza ten moduł hot-swap ? chodzi mi o ten kabelek z zasilaniem ?
  • ~mamesynek

    2012-01-01 00:23:47

    co do wiązki 4/8 to da sie bez odginania ale fakt otwór mógłby być większy co do obudowy to posiadam i chwale sobie i dodam jeszcze że SilentiumPC robi naprawde solidne obudowy oraz coolery CPU w swoim pc posiadam oprócz tej budy to Fortisa HE1225, jśli miał bym coś sugerować to weżcie się za coolery do VGA :) bo potrzebuje coś taniego i solidnego
  • ~AB76

    2012-01-23 22:05:30

    Też posiadam tą obudowę dodam od siebie co najbardziej nie podoba mi się.

    - beznadziejne rozmieszczenie i wielkość przycisków power/reset (trzeba pilnować się np. przy wpinaniu pen-drive)
    - brak chociażby jednej zatoki 3.5 cala (rozumiem że stacji dyskietek już nikt nie używa ale większość czytników wewnętrznych jest właśnie na 3. cala)
    - przy montażu zasilacza OCZ StealthXStream 500W tylni otwór jest ciut zadłuży (powstał lekki prześwit przy górnej krawędzi zasilacza, nie wiem czy to wina zasilacza czy złych rozmiarów otworu)
    - kiepskiej jakości powłoka lakiernicza

    Poza tym obudowa jak najbardziej OK.
  • ~Konrad

    2012-01-28 20:32:20

    Z tego co zdążyłem się zorientować jedyna obudowa w tej cenie posiadająca wszystkie otwory wentylacyjne pokryte filtrami przeciw kurzowymi. Poza tym to polska firma co automatycznie stawia jej produkty na 1szym miejscu !
  • ~locos

    2012-01-30 19:07:37

    Ktos mi tu napisal, ze za ta cene nie znajdziemy lepszej budy - no nie bardzo moge sie zgodzic, posiadam obudowe lancool k58 (cena minimalnie wyzsza) a jakosc wykonania i uzyte materialy to generalnie spora roznica: glowne "grzechy" silentium:
    - montaz beznarzedziowy, kit jak nic - sledzie przykrecane, zasilka rowniez (zeby bylo smieszniej zasilacza marki enermax nie idzie skrecic na 4 srubki, bo producent obudowy nie wie, ze sa dwie mozliwe opcje otworowania pod mocowanie zasilki i przewidzial jedna - skutek, zasilacz zamocowany na 3 bo na 4ta nie ma otworu, poza tym w budzie lancoola mamy obejme ktora mozna zamocowac zasilacz bez zadnej srubki....)
    gumowe nozki na spodzie obudowy sa przyklejone, do mnie trafila obudowa, ktora miala tylko 3 .... (pogodzilem sie bo to nie istotne wg mnie)
    -panele boczne deczko cienkie i malo sztywne - buda lancoola na kazdej krawedzi jest zagiecie, ktore usztywnia blache.....
    - ogolne wykonanie jest dosc marne, choc z zewnatrz jest w miare do akceptacji ...
  • ~AnviL

    2015-04-16 22:13:29

    Nigdy nie widziałem gorszej obudowy. Guzik power i res odpadają, a pokrętło do fanspeed to chyba już nie będę komentował...

zobacz wszystkie komentarze | Komentarz 16


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum