» załóż konto» przypomnij hasło

Prosto, intuicyjne i wydajnie

Shuttle Omninas KD22 – test NAS

Autor: Wiesław Truszkowski | Data: 2014-10-28 16:54:19

A A A | Wejść na stronę 40275 | Komentarzy 3


Na podstronie o nazwie Backup nie możemy wykonywać kopii zapasowej danych z komputera lokalnego, bowiem do tego załączono oprogramowanie Acronis True Image HD. Aplikacja ta pozwala na przenoszenie systemów operacyjnych z dysku na dysk, tworzenie backup plików z komputera i odzyskiwania danych z dysków. W związku z tym nasza macierz pozwala nam tylko na wybór katalogu, który chcemy dodać backupu i możliwość wskazania źródła do jego zapisu. Może to być na przykład dysk podłączony pod USB lub inny NAS. Przydatne wydaje się być tworzenie harmonogramów wykonywania kopii zapasowych oraz przeglądanie logów.

Omninas KD22

Omninas KD22

Omninas KD22

Nie sposób, żeby w Omninas KD22 zabrakło możliwości pobierania plików torrent. Pomimo, że Shuttle nie udostępnia do tego zbyt rozbudowanego narzędzia, to powinno ono okazać się wystarczające. Mamy możliwość ściągania plików z końcówką .torrent, bowiem linki z www nie działają. Na początku naszych ustawień powinniśmy zdefiniować czy BT download ma działać cały czas, czy tylko w określonych porach. Następnie musimy wskazać lokalnie lub na dysku NAS plik, który będziemy wysyłać lub pobierać. Nie zabrakło także zakładki Inspector, która pozwala na uzyskanie szczegółowego opisu pliku, jego źródła czy ratio.

Omninas KD22

Omninas KD22

Przechodzimy teraz do opisu prywatnej chmury, której stworzenie umożliwia KD22. Usługa o nazwie Share Box pozwala na dostęp do naszych zasobów przez Internet. Dokładnie tak samo, jak było to w Omninas KD20. Warto jednak przypomnieć, że musimy wpierw zdefiniować użytkownika z dostępem publicznym do określonych katalogów. Następnie wybieramy nazwę chmury, ustawiamy do niej hasło i wybieramy port. Dalej przechodzimy na stronę http://www.omninas.net i podajemy nazwę i hasło. Po tym powinniśmy mieć dostęp do wybranych katalogów na serwerze. Przeglądanie zdjęć jest możliwe, ale odtwarzanie filmów już nie. Nie ma jednak kłopotów z pobieraniem plików, ich kopiowaniem i uploadowaniem. Dobrze, że nie zapomniano o prostej wyszukiwarce plików. Warto wspomnieć również o dostępie do chmury poprzez aplikację napisaną pod Androida i iOS. Nazywa się ona Omninas i pozwala na logowanie przez Internet lub w sieci lokalnej z naszego NASa.

Omninas KD22

Omninas KD22

Omninas KD22 Omninas KD22

Serwer DLNA to kolejna ciekawa opcja KD22. Omninas pozwala na szybkie uruchomienie serwera plików multimedialnych za pomocą Twonky Servera. Musimy tylko wejść w ostatnią zakładkę i uruchomić usługę. Pliki będą widoczne na urządzeniach zgodnych z DLNA, które umieścimy w katalogu „disk”. Po dograniu nowych elementów musimy wykonać ponowne skanowanie. W czasie działania NAS można bez problemu uruchomić np. film. Odtwarzanie jest płynne zarówno w sieci przewodowej, jak poprzez WiFi. Nie było problemu z działaniem na smartfonie filmów w rozdzielczości Full HD. Ważne, że polskie czcionki napisów wyświetlane są bezbłędnie, zarówno te wbudowane, jak i z plików .srt czy .txt.

Omninas KD22

Omninas KD22

Omninas KD22

Omninas KD22

Kiedy wybierzemy opcję „Go To MediaBOX” zostaniemy przeniesieni do panelu Omninas Media BOX, gdzie znajdują się nasze kolekcje plików multimedialnych (tych z katalogu „disk”). Mamy możliwość ich sortowania czy tworzenia playlist, a także odtworzenia w oknie przeglądarki.

Omninas KD22

Omninas KD22

Omninas KD22

Widzimy, że urządzenie oferuje bardzo dobrą wydajność. Poza tym pobiera ono zaledwie 17 W mocy w czasie zwykłej pracy oraz około 20 W, kiedy oglądamy film przez DLNA. Podobnie wygląda wynik przy pobieraniu plików torrent. Cała konstrukcja jest bardzo cicha przy temperaturach poniżej 54 stopni C, kiedy to włącza się wentylator chłodzący. To jednak rzadkość i w naszym przypadku nie zdarzało się to zbyt często. Warto dodać na koniec, że KD22 uruchamia się około 1,5 minuty z dwoma dyskami na pokładzie. Jego wybudzenie z trybu oszczędzania energii trwa tylko kilka sekund.
 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • wikingowiec

    2014-10-30 22:26:24

    Można dostać przyzwoitego NASa na prawde za niewielki pieniądze. Taki HP ProLiant MicroServer co i rusz można kupić za mniej niż £100... Można na tym postawić winde, albo innego FreeNASa. Warto było by jakieś tutaj porównanie zrobić.
  • ~piksus

    2014-10-31 10:04:23

    a ja sobie zrobiłem własnego NASa na mini-ITX - 8TB, transfer po skrętce ~110MB/s, i nawet nie wyszło drogo (kupione na tydzień przed powodzią w fabrykach hdd : )
    i to nie byle centrum multimedialne - to w końcu pecet, i może zrobić o wiele więcej niż jakiś dysk sieciowy czy 'profesjonalny NAS'
  • ~jacq

    2015-01-04 13:20:14

    Niestety nikt z Was nie bierze pod uwagę zużycia energii. Serwery NAS na ARM takie jak Omninas czy Zyxel NSA 3XX zużywają max 20W przy czym tj. HP ProLiant MicroServer minimum 50W

Komentarz 3


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum