» załóż konto» przypomnij hasło

Prosto, intuicyjne i wydajnie

Shuttle Omninas KD22 – test NAS

Autor: Wiesław Truszkowski | Data: 2014-10-28 16:54:19

A A A | Wejść na stronę 40269 | Komentarzy 3


Pierwszym krokiem, który należy wykonać przed rozpoczęciem pracy z KD22 jest umieszczenie dysków na tackach i ich wsunięcie. Dalej uruchamiamy sprzęt i czekamy kilkanaście sekund, aż przycisk power przestanie migać. Wtedy dwie diody LED o dysków twardych dadzą znać, że inicjalizacja przebiegła pomyślnie.

Omninas KD22

Omninas KD22

Najłatwiej będzie uruchomić program Omninas Finder zamieszczony na płycie CD, który szybko wykryje naszego NASa. Tego wcześniej oczywiście powinniśmy podłączyć do sieci kablem LAN. Wystarczy teraz przejść do zakładki Connect i przejść poszczególne kroki konfiguracji serwera. Mamy do wyboru język (brak polskiego), a także musimy utworzyć hasło administratora. Poza tym powinniśmy zdefiniować tryb pracy. Do wyboru mamy niezależną pracę dwóch nośników (Single), JBOD, czyli wyłączne zsumowanie pojemności, RAID 0 – połączenie dwóch dysków, które będą miały zdublowaną pojemność i będą widoczne w systemie jako jeden nośnik, co dzięki równoległej pracy przyspieszy zapis i odczyt oraz RAID 1, czyli replikowanie danych na dwóch dyskach (pojemność wynosi tyle co jeden dysk).

Omninas KD22

Omninas KD22

Omninas KD22

Omninas KD22

Omninas KD22

Omninas KD22

Po przejściu pierwszego logowania powinniśmy dokonać aktualizacji oprogramowania KD22. Firmware o wielkości ok. 100 MB powinno wgrywać się kilka minut. Po tym już pełną parą możemy zacząć korzystać z najnowszego Omninasa.

Omninas KD22

Po udanym zalogowaniu mamy dostęp do panelu głównego, który oferuje osiem zakładek. Poza tym tutaj mamy możliwość zmianę języka aplikacji, reset serwera, jego zamknięcie lub wylogowanie się.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • wikingowiec

    2014-10-30 22:26:24

    Można dostać przyzwoitego NASa na prawde za niewielki pieniądze. Taki HP ProLiant MicroServer co i rusz można kupić za mniej niż £100... Można na tym postawić winde, albo innego FreeNASa. Warto było by jakieś tutaj porównanie zrobić.
  • ~piksus

    2014-10-31 10:04:23

    a ja sobie zrobiłem własnego NASa na mini-ITX - 8TB, transfer po skrętce ~110MB/s, i nawet nie wyszło drogo (kupione na tydzień przed powodzią w fabrykach hdd : )
    i to nie byle centrum multimedialne - to w końcu pecet, i może zrobić o wiele więcej niż jakiś dysk sieciowy czy 'profesjonalny NAS'
  • ~jacq

    2015-01-04 13:20:14

    Niestety nikt z Was nie bierze pod uwagę zużycia energii. Serwery NAS na ARM takie jak Omninas czy Zyxel NSA 3XX zużywają max 20W przy czym tj. HP ProLiant MicroServer minimum 50W

Komentarz 3


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum