» załóż konto» przypomnij hasło

Prosto, intuicyjne i wydajnie

Shuttle Omninas KD22 – test NAS

Autor: Wiesław Truszkowski | Data: 2014-10-28 16:54:19

A A A | Wejść na stronę 40270 | Komentarzy 3


Pierwsza ikona przenosi nas do sekcji ustawień, gdzie możemy zarządzań naszą macierzą. Znajdziemy tam ogólne informacje o sprzęcie, możliwość tworzenia harmonogramów pracy, zarządzanie zasilaniem i wentylatorem, ustawienia sieci LAN/WiFi, ustawienia daty i godziny, kodowanie znaków, zapis logów, konfigurację FTP oraz możliwość instalacji najnowszego frimware.

Omninas KD22

Omninas KD22

Omninas KD22

Druga sekcja to Storage, czyli konfiguracja dysków. Właśnie tutaj możemy zdecydować jaki tryb pracy nośników wybrać. O konfiguracji RAID pisaliśmy już wcześniej. Tutaj jednak mamy także podział na zakładki "RAID Manager", "Disk Manager" oraz "Auto Mirror". Pierwsza z nich pozwala na utworzenie wybranego trybu RAID. W drugiej mamy panel kontrolny zainstalowanych dysków, także tych zewnętrznych. Dostajemy informację S.M.A.R.T., dane o zajętym miejscu, systemie plików oraz możemy dokonać formatowania macierzy. Ostatnia zakładka przydatna jest tylko w przypadku RAID 1, czyli opcji lustrzanej. Dzięki niej możemy dokonać automatycznej duplikacji zawartości dysków.

Omninas KD22

Omninas KD22

Omninas KD22

Trzecią zakładką jest Share, która pozwala na zakładanie konto użytkowników i zarządzenie dostępem do wybranych katalogów. Dana osoba może mieć ograniczony dostęp do pewnych zasobów np. tylko możliwość odczytu/zapisu. Poza tym tutaj możemy tworzyć nowe katalogi i nadawać im prawa dostępu. Muszą one mieć nazwę od 2 do 16 znaków bez spacji. Każdy może mieć także 64-znakowy opis ze spacjami.

Omninas KD22

Omninas KD22

Omninas KD22

W sekcji USB znajdujemy dwie zakładki. Pierwsza z nich o nazwie „Auto Copy” pozwala na ustawienie automatycznego kopiowania danych z włożonych pamięci zewnętrznych (pendrivy, karty pamięci) do katalogu, który wskażemy. Program sam tworzy katalog autocopy/sd_1/data-numer i w to miejsce zgrywa zawartość karty. Po ukończeniu tego procesu jesteśmy informowani za pomocą diody LED i sygnału dźwiękowego. Druga zakładka o nazwie „Printer Settings” pozwala na ustawienie współdzielonej drukarki w sieci lokalnej, którą podłączamy przez USB. Warto pamiętać, że może okazać się niezbędne wgranie dodatkowych sterowników.

Omninas KD22

Omninas KD22

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • wikingowiec

    2014-10-30 22:26:24

    Można dostać przyzwoitego NASa na prawde za niewielki pieniądze. Taki HP ProLiant MicroServer co i rusz można kupić za mniej niż £100... Można na tym postawić winde, albo innego FreeNASa. Warto było by jakieś tutaj porównanie zrobić.
  • ~piksus

    2014-10-31 10:04:23

    a ja sobie zrobiłem własnego NASa na mini-ITX - 8TB, transfer po skrętce ~110MB/s, i nawet nie wyszło drogo (kupione na tydzień przed powodzią w fabrykach hdd : )
    i to nie byle centrum multimedialne - to w końcu pecet, i może zrobić o wiele więcej niż jakiś dysk sieciowy czy 'profesjonalny NAS'
  • ~jacq

    2015-01-04 13:20:14

    Niestety nikt z Was nie bierze pod uwagę zużycia energii. Serwery NAS na ARM takie jak Omninas czy Zyxel NSA 3XX zużywają max 20W przy czym tj. HP ProLiant MicroServer minimum 50W

Komentarz 3


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum