Dysk sieciowy idealny dla domu?
Shuttle OMNINAS KD20 – recenzja NAS
Wraz z OMNINAS KD20 otrzymujemy płytę CD, na której znajdują się pliki z oprogramowaniem do obsługi NAS. Po uruchomieniu kreatora instalacyjnego zostaniemy poproszeni o określenie konfiguracji w jakiej ma pracować nasze urządzenie. Mamy do wyboru pojedynczy dysk lub opcje RAID 0,1 i JBOD. Dalej będziemy już tylko czekali aż proces konfiguracji dobiegnie końca i będziemy mogli zobaczyć menu główne programu.
Pierwszym, co od razu rzuca nam się w oczy jest duża liczba zakładek, które sugerują szeroką funkcjonalność urządzenia. Na samej górze mamy logo OMNINAS wraz ze sloganem „Your Own Private Cloud” oraz możliwość wyboru języka, przycisk szybkiego powrotu do strony głównej i przycisk wyjścia.
Oprogramowanie oferuje nam wszystkie podstawowe funkcje, które są potrzebne do sterownia i zarządzania urządzeniem. Nie należy jednak oczekiwać środowiska, które oferują takie firmy, jak Synology czy QNAP.
Po prawej stronie znajdują się dostępne opcje. Urządzenie pozwala na dzielenie się plikami za pomocą protokołu DLNA, serwera iTunes lub klienta BitTorrent. Niestety Shuttle pominęło protokół FTP, co jest dosyć dużym ubytkiem. Nie można też korzystać równocześnie z serwera multimediów DLNA i klienta sieci BitTorrent, trzeba wybrać, które z nich ma być aktywne w danej chwili.
Rozwiązaniem, którego nie mogło zabraknąć w obecnym czasie jest „Personal Cloud”, czyli prywatna chmura, do której możemy mieć dostęp za pomocą wcześniej zdefiniowanej przez użytkownika subdomeny na omninas.net. Dzięki temu będziemy mieli dostęp do swoich plików z każdego miejsca na świecie. Warto w tym miejscu również podkreślić, że Shuttle udostępnia proste, ale wygodne aplikacje do obsługi OMNINAS na iPhone, iPada i system operacyjny Android. Dzięki temu możemy mieć dostęp do swoich plików i folderów, które znajdują się na NAS, gdziekolwiek chcemy. Nie będzie problemu, żeby np. pokazać zdjęcia z wakacji znajomym bezpośrednio na ekranie swojego telefonu czy tabletu.
W pierwszej zakładce „Settings”, czyli ustawienia mamy możliwość wyświetlenia ustawień naszego NASa. Znajduje się tutaj jego obecny adres IP, adres MAC, dostępna pojemność itd. W kolejnych podzakładkach mamy dostęp do przywrócenia ustawień fabrycznych, aktualizacji oprogramowania, ustawienia daty i godziny oraz logów z pracy serwera.
Po przejściu do „Storage” możemy zmienić obecną konfigurację OMNINAS KD20 na inny tryb z dostępnych: Single, JBOD, RAID 0 i RAID 1.
W BT Download mamy dostęp do ustawień klienta BitTorrent oraz pobieranych plików.
Nie ma problemu ze skorzystaniem z USB 3.0 lub czytnika kart pamięci. NAS wykorzystamy do wykonania ich kopii zapasowych lub po odpowiednim ustawieniu backup może wykonywany być automatycznie.
W sekcji Share Box możemy obsługiwać własną subdomenę, poprzez którą będziemy mieli dostęp do własnych plików po podaniu odpowiedniego hasła, które definiujemy w tej zakładce. Po podłączeniu się przez aplikację mobilną np. na Androida mamy możliwość przesyłać i pobierać pliki, a także tworzyć foldery. Co więcej nie ma problemu z przeglądaniem zdjęć czy słuchaniem muzyki i oglądaniem filmów bezpośrednio z serwera.
Ważne, że KD20 oferuje nam możliwość udostępniania plików i folderów z różnymi uprawnieniami dla użytkowników sieci, dzięki czemu mamy odpowiednią kontrolę nad zasobami.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
Storm
2012-10-14 12:36:06
Xawery
2012-10-14 13:10:20
Warwyko76
2012-10-14 13:16:32
Fulout
2012-10-14 21:18:08
~merz
2012-10-14 22:11:24
Dlatego ulubionym sprzętem dostawców energii elektrycznej jest lodówka. Nie ważne za ile. Ważne ile na tym zarobią.
vipkoza
2012-10-16 14:58:08
6