» załóż konto» przypomnij hasło

Seagate Central 4 TB – test dysku

Autor: Michał Jankowski | Data: 2013-06-21 15:16:32

A A A | Wejść na stronę 92980 | Komentarzy 7

Rozpoczęcie pracy z Seagate Central jest proste i szybkie. Mniej doświadczonemu użytkownikowi nie powinno zająć więcej niż pięć minut. Wystarczy rozpakować sprzęt, podłączyć zasilacz, połączyć kablem Ethernet urządzenie z routerem i uruchomić je. NAS powinien zostać znaleziony automatycznie na liście sieci, tak samo jak każdy inny komputer. Domyślna nazwa hosta zaczyna się od „Seagate”, co powinno ułatwić nam identyfikację. Można to łatwo zmienić. Ustawienia Seagate Central dostępne są z poziomu interfejsu przeglądarki.

Seagate Central

Samo oprogramowanie składa się z pięciu zakładek. Na głównej karcie mamy tylko stronę informacyjną, która pozwala nam tworzyć i edytować użytkowników. W drugiej zakładce możemy tworzyć użytkowników, nadawać im prawa i hasła.

Seagate Central

Na trzeciej podstronie, która oferuje funkcje społecznościowe możemy zalogować się na nasze konto na Facebooku i pobrać wszystkie zdjęcia, jakie tam posiadamy. Zostaną one zapisane bezpośrednio na dysku Seagate Central. Trudno stwierdzić czy to przydatna funkcja, ale potraktujmy ją jako miły dodatek.

Seagate Central

W zakładce Usługi mamy dostęp do ustawień zdalnego dostępu do urządzenia. Dzięki temu znając swój login i hasło będziemy mogli z dowolnego miejsca na świecie mieć dostęp do swoich plików. Wystarczy tylko połączenie z Internetem. Nie zabrakło opcji ustawienia nazwy Central w sieci, resetu urządzenia, ponownego uruchomienia, testu dysku czy zarządzenia pamięciami zewnętrznymi podłączonymi pod port USB. Możemy ustawić tutaj sposób komunikacji, sprawdzić adres IP, maskę podsieci, domyślną bramę i serwery DNS. Dodajmy, że Seagate Central jest bardzo intuicyjny w obsłudze i kompatybilny z aplikacjami na platformach Windows, iOS i Android. Oprócz tego wspiera Kindle i Samsunga ze Smart Hub.

Nie zabrakło również informacji na temat firmware urządzenia. Możemy ustawić czy aktualizacje mają być przeprowadzane automatycznie, o której godzinie lub po prostu wskazać ręcznie ścieżkę do nowszego oprogramowania i je zainstalować.

Podstawowy interfejs, do którego mamy dostęp z poziomu przeglądarki www, nie udostępnia możliwości wykonywania kopii zapasowych i transferu plików. Możemy tylko stworzyć użytkownika, który zmapuje dysk i będzie on widoczny w Eksploratorze Windows. Wtedy przenoszenie danych można wykonywać metodą przeciągnij i upuść. Ciekawym rozwiązaniem jest także możliwość bezpłatnego założenia konta na stronie https://access.seagate.com , które umożliwia dostęp do dysku poprzez chmurę. To samo można zrobić na urządzeniach z systemem operacyjnym iOS i Android, dzięki specjalnie przygotowanym aplikacjom, które dostępne są w sklepie internetowym.

Warto pamiętać, że pliki zapisane w folderze publicznym mogą być dostępne dla każdego. W związku z tym wszystkie swoje pliki multimedialny (zdjęcia, muzykę i filmy) powinniśmy przechowywać w odpowiednich folderach w folderze publicznym. Wbudowany media serwer skanuje tylko skanuje wyłącznie zawartość tego folderu.

Seagate Central

Seagate Central

Aby korzystać z Seagate Central, jako urządzenia do tworzenia kopii zapasowych niezbędne będzie pobranie oprogramowania Seagate Dashboard dla systemu Windows. Użytkownicy Maców znajdą program o nazwie Time Machine. W oknie głównym mamy dostęp do kilku przydatnych funkcji, które pomagają na wygodne planowanie backupów, a nawet pozwalają w pełni je zautomatyzować. Mamy możliwość skorzystać z pobierania i synchronizowania danych z portalem Flickr, Facebook czy naszym kontem w serwisie YouTube. Nie zabrakło również opcji sprawdzenia ilości dostępnego miejsca na dysku wewnętrznym, pojemności chmury, wersji oprogramowania i kilku innych informacji.

Seagate Central

Seagate Central

Seagate Central

Byliśmy w stanie przetestować Seagate Central w połączeniu z urządzeniem z systemem operacyjnym iOS, gdzie zainstalowaliśmy aplikację Seagate Media. Kiedy pobierzemy sobie przykładowo jakiś plik wideo z iTunes Store, to uruchamia nam się przeglądarka internetowa, a następnie zostaje wykorzystany wbudowany w iOS odtwarzacz multimedialny. Trochę to wydłuża wszelkie działania. Również ładowanie się listy zawartości plików nie przebiega tak szybko, jak byśmy tego oczekiwali.

Sprawdziliśmy również wydajność Seagate Central podczas transferu plików z wykorzystaniem interfejsu Ethernet. Okazuje się, że w przypadku pliku o rozmiarze 5 GB zapis wynosił 39,5 MB/s, a odczyt 46,1 MB/s.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • ~tepy

    2013-06-23 13:06:36

    ja żeby mieć podobną funkcjonalność musiałem pospinać router, dysk, OpenWRT i OwnCloud-a.
  • ~hikerqq

    2013-06-23 16:45:52

    Producent na swojej stronie informuje, że posiadacze telewizorów Samsung Smart TV mogą korzystać ze specjalnej aplikacji pobranej z Samsung Apps ale zapomniał dodać, że dotyczy to wyłącznie modeli TV produkowanych od 2012 roku co można wyczytać dopiero na opakowaniu dysku.
  • ~eeej

    2013-06-24 07:34:32

    produkt jest mocno niedopracowany a oprogramowanie również pozostawia wiele do życzenia
  • ~kiiiki

    2013-06-24 08:20:28

    brak możliwości odtworzenia filmów w formacie MKV którego prawdopodobnie dysk nie wspiera
  • ~Szy

    2013-10-20 10:11:01

    mam ten dysk i:
    zalety:
    + mały, zgrabny, ładny
    + pozostałe plusy wymienione w artykule
    wady:
    - problemy z dostępem do folderów prywatnych w sieci lokalnej (albo jeszcze tego dobrze nie rozpracowałem)
    - brak możliwości konfigurowania folderów prywatnych tak, aby do nich był dostęp przez DLNA (folder publiczny jest zawsze widoczny "z zewnątrz" - po zalogowaniu, a prywatny nie jest widoczny przez DLNA)

    neutralnie:
    oprogramowanie mogło by być lepsze, przede wszystkim powinno mieć więcej funkcji konfiguracji - zobaczymy - produkt jest nowy więc może doczekamy się jakiegoś upgrade oprogramowania.

    Odp. dla użytkownika ~kiiiki :
    Dysk nie wspiera żadnych formatów plików - to urządzenie, którym próbowałeś odtwarzać (blu-ray, dvd, telewiozor) nie wspiera filmów w formacie MKV. Zerknij w instrukcję urządzenia. Ja tak mam z blu-rayem SONY, który przez sieć DLNA odtwarza tylko MPEG1/2 (SD), a pozostałe formaty wideo odtwarza z płyty czy przez MP3. I niestety nie mogę już liczyć na upgrade oprogramowania :(
  • ~Szy

    2013-10-20 10:42:39

    Znalazłem rozwiązanie dostępu do folderów prywatnych dysku - http://forums.seagate.com/t5/Seagate-Central/quot-you-do-not-have-permission-to-access-this-folder-quot-when/td-p/202957

    Jeden minus mniej :-)
  • ~Kurczak

    2013-10-22 15:20:06

    U mnie z kolei, wykrywa go co trochę jako nowy dysk i muszę za każdym razem na nowo konfigurować :/ Dość wolno również wgrywają się dane na dysk. Nie wiem czy to wszystko wina urządzenia czy cos nie tak po mojej stronie. Korzystam z MacBooka Pro. Zastawiam się nad sprzedaniem tego sprzętu, gdyż ani trochę nie jest ono pomocne w archiwizowaniu danych.

Komentarz 7


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...