» załóż konto» przypomnij hasło

Norton Internet Security, Ghost 15 oraz Online Backup 2.0

Produkty firmy Symantec na rok 2010

Autor: Mateusz Galon | Data: 2010-02-08 20:05:14

A A A | Wejść na stronę 30655 | Komentarzy 1

Produkty firmy Symantec na rok 2010 Temat bezpieczeństwa pojawia się na forach dyskusyjnych prawie tak często jak pytania o nowy procesor czy kartę graficzną. Nie ma wątpliwości, że 100% ochrona nie jest możliwa, jednak, żeby nie kusić losu powinniśmy posiadać na naszym komputerze co najmniej dobry program antywirusowy. Niestety coraz częściej to nie wystarcza, wtedy przychodzą nam z pomocą pakiety programów zawierające przydatne funkcje m.in. firewall czy filtr antyspywarowy. Osobom, które posiadają dużą ilość ważnych danych przyda się zapewne drugi produkt, któremu się dzisiaj przyjrzymy a mianowicie Norton Ghost 15. Służy on do szybkiej i bezpiecznej aktualizacji, archiwizacji oraz odtwarzania systemu z zapisanego obrazu. Ostatnia część tego artykułu została poświęcona jeszcze ciepłemu oprogramowaniu do tworzenia kopii zapasowych na dysku online. Zapraszam do lektury.

Dla osób, które odwiedzają nas po raz pierwszy przypomnę, że aplikacja ta jest pakietem programów w skład którego wchodzi: Norton AntiVirus, Norton Personal Firewall i Norton AntiSpyware. Po instalacji programu i ponownym uruchomieniu komputera naszym oczom ukazuje się bardzo przyjemny interfejs. Osoby, które korzystały z wersji 2009 od razu zauważą spore podobieństwo, spójrzcie na screenshot z recenzji, która pisałem w zeszłym roku: screen NIS 09. Poruszanie się po aplikacji nie wymaga w zasadzie żadnych większych umiejętności, dzięki bardzo intuicyjnemu rozmieszczeniu wszystkich funkcji trafimy tam, gdzie chcemy. W razie jakichkolwiek problemów możemy skorzystać z bardzo obszernej pomocy, w której zostały opisanie najmniejsze szczegóły. Aby cokolwiek zmienić, ustawić, włączyć czy wyłączyć potrzebujemy 2-3 kliknięć, żeby znaleźć odpowiednie ustawienia.
norton 2010

norton 2010

Powiedzmy sobie co znajdziemy w menu głównym. W lewym górnym roku mamy pokazany status naszych zabezpieczeń. Jeżeli widnieje napis „Bezpieczny” możemy być spokojni o swoje zasoby. Jednak w wypadku pojawienia się wskaźnika „Wymaga uwagi” lub „Zagrożony” musimy jak najszybciej podjąć odpowiednie działania, żeby rozwiązać zaistniały problem. Poniżej mamy „link” Norton – zadania, po kliknięciu na niego wyświetli nam się okno ze wszystkimi zdaniami prowadzonymi w tle, które NIS uruchamia w czasie bezczynności. Dzięki temu narzędziu możemy je monitorować – uzyskujemy informacje o ostatnim uruchomieniu, czasie trwania oraz stanie danego zadania. Na wykresie mamy pokazane obciążenie procesora oraz ilość wykorzystanej pamięci RAM. Oprócz wyświetlania i monitorowania szczegółów zadań wykonywanych w tle, można określić limit czasu bezczynności. Po upływie limitu czasu bezczynności program Norton Internet Security identyfikuje komputer jako bezczynny i uruchamia zadania wykonywane w tle. Pasek Odliczanie bezczynności umożliwia sprawdzanie stanu bezczynności komputera. Możliwe jest ręczne włączenie trybu dyskretnego na określony czas.

norton 2010

Spoglądając dalej na okno główne programu widzimy dwa słupki obrazujące wykorzystanie procesora oraz procentową ilość pobieranych zasobów przez samą aplikację firmy Symantec.

Opcje dostępne w oknie głównym stanowią zestawienie najważniejszych problemów z zabezpieczeniami i z wydajnością komputera, do których użytkownik musi mieć dostęp. Mamy tutaj wyraźny podział na trzy strefy: komputer, sieć oraz Internet. Zobaczmy co oferuje każda z nich. W okienku komputer mamy szybki dostęp do skanowania komputera, wyświetlania historii zdarzeń systemu ochrony i zarządzania elementami poddanymi kwarantannie. Mamy możliwość uruchomić usługę LiveUpdate. Wyświetlana jest w nim również dostępność aktualizacji z chwili ostatniej aktualizacji definicji wirusów. W okienku sieć znajdziemy łącza do listy programów mających luki w zabezpieczeniach i do okna Mapa zabezpieczeń sieci. Pod nim mamy ostatnie okienko z najważniejszymi ustawieniami dotyczącymi Internetu. Znajdziemy również link do zarządzania danymi logowania i kartami. Dokładniejszy opis poszczególnych funkcji każdego okienka przedstawię w dalszej części artykułu.

Podczas opisywania menu głównego łatwo zauważyć jak często program Norton Internet Security się aktualizuje. Najnowsze definicje pobierane są nawet co kilka minut co gwarantuje zawsze aktualną bazę wirusów. Dodam, że aplikacja jest całkiem „lekka”, ponieważ podczas normalnej pracy w tle zabierała niewiele ponad 20 MB pamięci RAM. Podczas pełnego skanu program potrzebował około 150 MB.

Trudno pisząc o NIS nie wspomnieć o funkcji Norton Insight. Pozwala ona na inteligentne skanowanie plików na komputerze. Co znaczy „inteligentne”? W systemie wykrywane są pliki zaufane, najczęściej to te, które należą do znanych programów jak np. należące do pakietu Office. Pliki te nie wymagają ponownego skanowania ani monitorowania. Plik Excel.exe na przykład nigdy się nie zmienia, ale zawsze można go przeskanować podczas normalnego skanowania. Nasz program oferuje różne profile, które umożliwiają konfigurowanie wydajności skanowania. Jeżeli wybierzemy profil Skanowanie pełne nastąpi skanowanie komputera przy użyciu techniki listy niedozwolonych. Wszystkie pliki znajdujące są skanowane i porównywane z sygnaturami pobranymi podczas aktualizowania definicji. Kiedy wybierzemy profil Standardowe zaufanie lub Wysokie zaufanie nasza aplikacja skanuje pliki przy użyciu techniki listy dozwolonych na podstawie ich poziomu zaufania. Dzięki temu następuje znaczne skrócenie czasu niezbędnego do przeskanowania całego komputera w poszukiwaniu zagrożeń bezpieczeństwa. Baza Norton Insight zawiera prawie 80 mln plików.

norton 2010

Każdy kto ma zainstalowany pakiet NIS zauważy, że po kliknięci PPM na jakikolwiek plik w menu kontekstowym pojawiła się dodatkowa pozycja (ostatnia) tj. Norton File Insight. Po wyborze pojawia się informacja jak na screenie powyżej. Możemy również wyświetlić wykres pokazujący średnie wykorzystanie zasobów (pamięci i procesora) podczas pracy danej aplikacji. Z menu głównego możemy wybrać opcję „Oceny aplikacji”, które są ściśle związane z Norton Insight. Otrzymujemy tutaj „na tacy” bardzo dokładne dane dotyczące każdego procesu, który jest obecnie uruchomiony w systemie.

norton 2010
Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • aprylka

    2010-02-11 19:57:17

    Nie ukrywam ze bardzo lubie programy Norton, uzywam od lat. Zal mi tylko, ze wersja 15 Ghosta nie ma po polsku, to swietna opcja zabezpieczajaca dane. Ech, nie trafic za nimi, maja kul produkt i taka decyzja...

Komentarz 1


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum