» załóż konto» przypomnij hasło

Nie tylko pojemność jest w cenie.

OCZ Synapse Cache 64 GB – test nośnika SSD

Autor: Michał Jankowski | Data: 2012-01-24 13:19:51

A A A | Wejść na stronę 91464 | Komentarzy 4


Przyszedł czas, żeby sprawdzić, jak OCZ Synapse Cache 64 GB radzi sobie w praktycznych zastosowaniach. Zacznijmy od codziennej czynności i uruchomienia systemu operacyjnego Microsoft Windows 7 Ultimate 64 bit.

OCZ Synapse Cache

I tutaj mały szok! Różnica prawie 30 sekund w stosunku do zwykłego dysku HDD to zdecydowanie świetny wynik. Czy przypadkowy? Sprawdźmy dalej. Teraz uruchomimy znaną aplikację do zarządzania zdjęciami na naszym komputerze. Z uwagi, że nie jest to zbyt wymagający program to jego start również nie trwa długo.

OCZ Synapse Cache

Jednak różnica ponad 50% czasu, to kolejny dobry wynik produktu OCZ. Ostatnią aplikacją, którą poddaliśmy badaniu z dyskiem OCZ był znany program graficzny Photoshop CS4.

OCZ Synapse Cache

W tym przypadku mamy możliwość porównać czas uruchomienia nie tylko w stosunku do zwykłego HDD, ale również w porównaniu do innych popularnych nośników SSD na rynku. Teraz przyjrzyjmy się, jak wypada Synapse Cache w stosunku do kilku gier.

OCZ Synapse Cache

OCZ Synapse Cache

OCZ Synapse Cache

Różnice w przypadku gry STALKER (dokładnie jej benchmarku) są minimalne i w zasadzie bliskie błędu pomiarowemu w stosunku do innych SSD. Na kolejnych dwóch wykresach widzimy, jak znacząco wzrasta wydajność OCZ Synapse Cache 64 GB przy kolejnych uruchomieniach.

Na zakończenie pokażemy, jaką różnicę robi produkt OCZ przy rozpakowywaniu i kompresowaniu plików o różnych wielkościach.

OCZ Synapse Cache

OCZ Synapse Cache

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • czytelnik18

    2012-01-24 14:35:14

    Ciekawa sprawa, wcześniej o tym nie słyszałem.
  • JegoMosc

    2012-01-24 17:46:26

    chyba niezbyt rozumiem idee tego rozwiązania... kupuje dysk SSD, który będzie działać jako cache (z poziomu oprogramowania). Czemu po prostu nie użyć tego dysku... jak zwykłego dysku na instalację systemu + oprogramowania którego najczęściej używam. 20GB na system + najczęściej używane programy to trochę mało jednak już przy dysku 32gb spokojnie wystarczy miejsca na system + oprogramowanie. Użycie dysku SSD jako cache o takim rozmiarze chyba nie jest tak rozsądne jak zwykłe zainstalowanie na tym dysku tego co jest najważniejsze uzyskując do potrzebnych aplikacji najszybszy dostęp.
  • Warwyko76

    2012-01-25 17:41:55

    Idea chyba jest taka, żeby stosować takie rozwiązania (dysk + soft) w notebookach podłączając przez mSATA - wtedy dysk nie zajmuje zatoki, która pozostaje wolna na magazyn HDD. Ten opisany dysk to wykorzystanie tej technologii do upgrade starszych blaszaków.
  • wildthink

    2012-01-26 00:38:16

    Idea jest taka, że przy zachowaniu dużej pojemności standardowego HDD uzyskujemy prędkości zbliżone do przeciętnego SSD. Więc nie trzeba kombinować co mogę przerzucić na SSD, a co się nie zmieści. Jest to jakieś rozwiązanie. Jedynie ta cena, za 100 PLN więcej mamy 128GB SSD, więc miejsca na aplikacje i gry trochę zostaje po zainstalowaniu systemu.

Komentarz 4


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...