Płyta stworzona z myślą o graczach
MSI Z87-GD65 Gaming – test płyty głównej
Spis treści
Płyta główna MSI Z87-GD65 Gaming została zapakowana w czarno-czerwone opakowanie, które nawiązuje do samego designu urządzenia i dobrze chroni przed uszkodzeniem w czasie transportu. W środku oprócz samej płyty producent udostępnia nam cały zestaw dodatków, jak m.in. 4 kable SATA, instrukcję podkręcania, zaślepkę I/O, mostek SLI, naklejkę na obudowę, instrukcję użytkownika, instrukcję szybkiego startu, płytę ze sterownikami, cztery kable do pomiaru napięcia, dwa M-connectory.
Zastosowany chipset z serii 8
Płyta pod procesory 4-tej generacji
Na płycie zastosowano 12-fazową sekcję zasilania, która będzie miała wpływ przede wszystkim na żywotność płyty, mniejsze nagrzewanie się oraz lepsze możliwości OC, chociaż te w Haswellach są mocno ograniczone. Sam design laminatu jest bardzo nowoczesny i dobrze przemyślany. Umieszczenie wtyku EPS jest na odpowiedniej wysokości, co pozwala bezproblemowo zasilić procesor, kiedy płyta jest w obudowie.
Obok gniazda ATX 24-pin umieszczono punkty pomiarowe dla multimetru, co pozwala na pomiar napięć w systemie. Umieszczamy w nich krótkie kable dostarczane w zestawie, dzięki czemu nie musimy obawiać się o zwarcie.
Gniazda pamięci RAM również umieszczono na dobrej wysokości, co sprawia, że jest możliwa ich wymiana bez demontażu długiego akceleratora grafiki.
Dobrze, że MSI zastosowało tutaj dwie kości UEFI, co na wypadek uszkodzenie jednej z nich pozwoli na dalsze działanie płyty. Przełączenie ich odbywa się na laminacie. Mamy tutaj także osiem portów Serial ATA (cztery obsługiwane przez kontroler ASMedia ASM1061, a pozostałe przez układ logiki), wyświetlacz kodów POST (diagnostyka bootowania) oraz przyciski power, reset, OC Genie i GO2BIOS, który uruchomi UEFI automatycznie bez naciskania klawisza DELETE.
Zabrakło tutaj slotów PCI. Rozmieszczenie trzech PCI Express x16 pozwala na bezproblemowe budowanie konfiguracji multiGPU z kart Nvidia lub AMD. Oprócz tego mamy cztery sloty PCIe x1.
Mocno w oczy rzuca się przede wszystkim kontroler sieci Killer E2201 oraz kodek audio z certyfikatem Sound Blaster Cinema. Warto podkreślić obecność złącza mSATA dla małych dysków SSD.
Na panelu I/O znajdujemy sześć portów USB z czego cztery w wersji 3.0, wyjścia obrazu dla układu zintegrowanego (VGA, DVI i HDMI), port LAN, gniazda audio, wyjście S/PDIF optyczne i koncentryczne, przycisk resetowania UEFI oraz złącze PS/2.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
~ferdek
2013-08-25 23:44:21
AndiMara
2013-08-26 16:35:13
~red
2013-08-26 16:49:07
3