» załóż konto» przypomnij hasło

Nowy, ekstremalny układ wstępuje na tron władcy wydajności maszyn konsumenckich.

Intel Core i7-5960X i Asus X99-Deluxe - test procesora i płyty głównej

Autor: Michał Mroziński | Data: 2014-10-08 10:37:14

A A A | Wejść na stronę 122100 | Komentarzy 5


Asus kolorystyką tej płyty uzyskał efekt zaskoczenia. To jedna z niewielu (jeśli w Polsce nie jedyna ) konstrukcja w kolorystyce czarno – białej. Dla osób lubujących się w tym schemacie barw będzie to nie lada gratka. Radiatory pokryte są nakładkami z białą farbą z połyskiem oraz drobnymi niebieskimi wstawkami. Radiator chipsetu został utrzymany w podobnej konwencji. Całość wygląda schludnie i nietypowo. Tak nietypowa kolorystyka może być jednak kłopotliwa. Na rynku nie ma zbyt dużo kart graficznych w podobnej kolorystyce, a brak konstrukcji Galax (dawniej Galaxy i KF2A) w oficjalnej dystrybucji nie poprawia sytuacji osób chcących mieć białe komponenty – a szkoda... Wracając jednak do samej płyty głównej – X99-Deluxe to konstrukcja w formacie ATX ze wszystkimi fajerwerkami i nowinkami technologicznymi jakie można sobie w tym momencie zażyczyć (jeśli o czymś zapomniałem – poprawcie mnie :) ).

ASUS X99-Deluxe

ASUS X99-Deluxe

ASUS X99-Deluxe

ASUS X99-Deluxe

Po obu stronach gniazda LGA 2011-3 znajdziemy po cztery sloty na pamięć RAM DDR4. Obsługiwane moduły mogą być taktowane z prędkością nawet 3333MHz (w trybie OC) co przy czterokanałowym kontrolerze daje niespotykaną dotąd teoretyczną przepustowość. Z drugiej strony poprzednia platforma teoretycznie umożliwiała podkręcanie pamięci DDR3 do podobnych prędkości, jednak do niedawna mało było na rynku kostek, które potrafiłyby tyle wytrzymać na dłuższych przebiegach niż benchmark do bicia rekordów.

ASUS X99-Deluxe

ASUS X99-Deluxe

Nad gniazdem procesora, które również samo w sobie nie jest zwykłym socketem LGA2011-3, a autorską modyfikacją Asusa zwanym OC Socket, znajduje się wtyk zasilania 8-pin EPS. Przy prawej krawędzi, na wysokości slotów pamięci RAM znajdziemy nietypowe złącze – to port dla dysków SSD M.2. W przypadku platform X99 spotykamy już wersję Gen3 x4 co daje nam teoretyczną przepustowość 32Gb/s (dla przypomnienia: SATA III potrafi teoretycznie wycisnąć z siebie "aż" 6Gb/s). Asus dołącza specjalną blaszkę mocującą, gdy dyski są tu montowane prostopadle do laminatu płyty (a nie jak w większości dobrze znanych konstrukcji – równolegle).

ASUS X99-Deluxe

ASUS X99-Deluxe

Idąc dalej w kierunku dołu płyty znajdujemy porty SATA III oraz SATA Express – dwa o przepustowości maksymalnej 10Gb/s. Poniżej (tuż pod radiatorem chipsetu znajduje sie kilka przełączników, które pozwalają między innymi na zmianę trybu pracy slotów PCI-Express (tryb dla dwóch lub trzech kart graficznych) i kilku innych "drobiazgów".

ASUS X99-Deluxe

A skoro o portach PCI-Express już mowa – płyta posiada ich fizycznie sześć, z czego pięć to wersje PCI-Express x16 a jeden PCI-Express x4 (otwarty). W maksymalnie rozbudowanej opcji mamy do dyspozycji konfigurację x8 / x8 / x8/ x8 / x8, a szczęśliwcy posiadający trzy topowe karty graficzne mogą delektować się x16 / x16 / x16. Warunkiem jest wykorzystanie procesora Core i7 z czterdziestoma liniami PCI-Express (i7-5820K odpada w tym przypadku).

ASUS X99-Deluxe

ASUS X99-Deluxe

Panel z tyłu aż mieni się od niebieskich... portów USB 3.0. Mamy ich do dyspozycji dziesięć. Do tego kilka USB 2.0, wyjścia analogowe zintegrowanej karty dźwiękowej czy złącza antenowe karty Wi-Fi (AC 1300Mb/s).

Na koniec warto wspomnieć o dwóch ciekawych dodatkach dołączanych do płyty. Pierwszy to adapter pozwalający na podłączenie kolejnych wentylatorów 4-pin. Dzięki niemu i sporej ilości portów 4-pin na płycie możemy w łatwy sposób sterować całą rzeszą naszych "śmigiełek".

ASUS X99-Deluxe

ASUS X99-Deluxe

Drugim ważnym dodatkiem jest adapter M.2 – PCI-Express x4. Dzięki niemu możemy podpiąć dysk SSD w/w formacie do dowolnego portu PCI-Express na naszej płycie głównej. Niby nic specjalnego, ale czasami może być przydatne :) . Adapter oferuje przepustowość (po umieszczeniu w odpowiednim slocie i z odpowiednim dyskiem) nawet 32Gb/s.
 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • ~jojo

    2014-10-08 15:34:26

    Jak patrzę na Asus X99-Deluxe i co w niej mamy to cena wcale nie jest zła :P jednak pionowy m.2 jest nie do przyjecia! moze warto pomyslec o ramach z m.2?
  • ~giiibi

    2014-10-08 15:41:38

    To dla bogatszego klienta który chce więcej zapłacić więc można więcej z niego wyciągnąć! Moim zdaniem średnio się opyla.
  • ~gigs

    2014-10-08 17:59:01

    Nowy chipset jak i nowe procesory są przeznaczone głównie do zastosowań profesjonalnych oraz serwerowych. To nie jest platforma pod granie.
  • ~Squbii

    2014-10-09 11:50:07

    Pod zastosowania profesjonalne jest rodzina Intel XEON. Core i7 (cała platforma HEDT) to propozycja ukierunkowana na Entuzjastów i ew. profesjonalistów (rano pracuje - wieczorem gra). Generalnie w stacjach roboczych i serwerach ważne jest: pobór prądu, ilość wydzielanego ciepła, ale przede wszystkim stabilność, zatem odblokowany mnożnik jest tu niewskazany - zbędny. Żaden XEON nie ma odblokowanego mnożnika. LGA2011-3 jest targetowane w niszę - wąską patrząc przez pryzmat całego rynku konsumenckiego, ale jednak na tyle ważną, iż Intel nadal dla niej tworzy osobną linię procesorów i chipsetów.
  • karaokman

    2014-10-16 18:47:34

    Ale pod kątem OC (vide ostatni test z pclabu) absolutnie bezkonkurencyjna. Przy tym ile można z niej wyciągnąć względem rywali, ta różnica cenowa wcale nie wydaje się duża.

Komentarz 5


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...