» załóż konto» przypomnij hasło

Inwestycja warta zachodu?

HTC Radar - recenzja smartfonu

Autor: Marek Krzyżowski | Data: 2012-04-11 10:09:01

A A A | Wejść na stronę 33892 | Komentarzy 5


Smartfon pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Windows Phone 7.5. Interfejs najnowszego mobilnego systemu Microsoftu jest bardzo uproszczony. W smartfonie powtarza się motyw kafelków, kolorowych akcentów oraz napisów niemieszczących się na jednym ekranie. Cały interfejs ogranicza się do pulpitu i prostego menu, które jest tak naprawdę tylko listą aplikacji zapisanych w telefonie. Przesuniecie pulpitu w lewo przenosi do menu, przesuniecie menu w prawo przenosi na pulpit.

HTC radar

Użytkownik ma do swojej dyspozycji podłużny pulpit, który jest prezentowany w postaci kafelków rozmieszczonych w pionie. Użytkownik może dodawać dodatkowe elementy m.in. skróty do aplikacji, skróty do stron internetowych, wybrane kontakty, grupy kontaktów, filmy wideo, utwory muzyczne jak i również całe albumy muzyczne. Wizja takiej indywidualizacji systemu pod użytkownika jest przykładem inwencji programistów, niestety w przypadku wielu aplikacji można utworzyć kafelek służący tylko do ich uruchomienia – ingerencja w rozbudowane funkcje programów czy ustawień z poziomu pulpitu często jest niemożliwa. Indywidualizacja systemu pod względem graficznym jest bardzo uboga. Użytkownik może wybrać jeden z jedenastu akcentów kolorystycznych, który zmienia kolor kafelków na pulpicie oraz niektórych odnośników w menu. Oprócz tego użytkownik może zmienić kolor tła – jeżeli czarne tło przestanie być interesujące to może wybrać białe. Jedynym elementem indywidualizacji wychodzącym poza wstępnie zdefiniowane schematy jest zdjęcie tapety blokady. Pod klawiszami sprzętowymi nie kryje się żadne dodatkowe menu. Dłuższe naciśnięcie strzałki prezentuje procesy uruchomione w tle, należy jednak dodać, że zminimalizowane procesy są usypiane, gdyż programiści uznali, że takie rozwiązanie wielozadaniowości nie zmniejsza mocy obliczeniowej urządzenia. Płynne przełączanie? Nic z tego – wznawianie niezbyt rozbudowanych programów zajmuje 2-3 sekundy. Naciśniecie okienka Windows przenosi na pulpit, a naciśniecie ikony lupy otwiera wyszukiwarkę internetową Bing. Dodatkowe opcje dotyczące wybranej lokalizacji w interfejsie można uzyskać po naciśnięciu wielokropka w prawym dolnym rogu wyświetlacza. Telefon korzysta z akcelerometru w celu określenia orientacji – jednak orientacja pozioma jest dostępna jedynie w niektórych lokalizacjach.
Smartfon pracuje na jednordzeniowym procesorze Qualcomm z serii Snapdragon drugiej generacji, modelu MSM8255 o taktowaniu 1 GHz. Taktowanie procesora podobnie jak 512 MB pamięci RAM i układ graficzny Adreno 205 nie zrobią specjalnie dużego wrażenia na miłośnikach smartfonów. Optymalizacja oprogramowania pod jednego producenta podzespołów gwarantuje szybkość działania i zgodność aplikacji, jednak zastosowane podzespoły nie są najnowsze i w przyszłości mogą ograniczać możliwości platformy. Poważnym ograniczeniem mobilnego systemu Microsoftu, które szczególnie dotyka testowane urządzenie jest brak obsługi kart pamięci. Z 8 GB pamięci urządzenia dla użytkownika dostępne jest dokładnie 6 GB, lecz z powodu błędu oprogramowania w trakcie trwania testu znikło 0,5 GB i nawet wyczyszczenie pamięci z poziomu komputera nie pomogło w ich odzyskaniu. Jedną z największych wad systemu operacyjnego jest brak trybu pamięci masowej. Komunikacja między smartfonem a komputerem obywa się jedynie za pomocą aplikacji Zune. Sporym ułatwieniem byłby w pełni funkcjonalny Bluetooth, który jednak służy wyłącznie do obsługi bezprzewodowych zestawów słuchawkowych.

Po naciśnięciu ikony telefonu otwierana jest historia połączeń. Pod listą znajdują się odnośniki do skrzynki głosowej, panelu wybierania numerów, książki telefonicznej oraz wyszukiwarki kontaktów. Zapisane kontakty są filtrowane jedynie według nazw. Do nowo tworzonego kontaktu można dodać zdjęcie, numery i adresy e-mail, adres pocztowy, stronę internetową, indywidualny dzwonek itp.. Jakość połączeń w Radarze stoi na wysokim poziomie. Głośność połączeń jest bardzo dobra, lecz przy wysokiej głośności można usłyszeć delikatne trzeszczenie. Zasięg telefonu jest dobry i nie sprawia żadnych problemów w tracie użytkowania.

HTC radar

Podczas połączenia na ekranie wyświetla się przycisk kończenia połączeń, skrót do klawiatury numerycznej, włącznik trybu głośnomówiącego, wyciszenie mikrofonu, przycisk zawieszania połączeń, włącznik Bluetooth oraz skrót do dodawania połączeń, niestety telefon nie wyświetla zdjęcia rozmówcy. Czujnik przybliżenia reaguje sprawnie i szybko wygasza ekran. W telefonie zamontowano litowo-jonowy akumulator o pojemności 1520 mAh. Energii wystarczy na 2 dni normalnej pracy. Włączenie trybu oszczędzania energii wydłuża czas pracy telefonu do 3 dni, natomiast intensywne użytkowanie skraca czas pracy do 1 dnia.

HTC radar

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • ~hawser

    2012-04-13 13:54:20

    Witam chcial bym sie dowiedziec jak dziala gps czy ten telefon ma antene wbudowana i np.auto mapa dziala na nim bez problemu
  • ~mariusz

    2012-04-13 13:54:58

    Telefon jest świetny. Bateria trzyma długo, jakość rozmów świetna. Zbiera dużo lepiej zasięg niż telefony Nokia (z HTC mogę dzwonić w miejscach niemożliwych z Nokia. Urządzenie jest bardzo szybkie, wyświetlacz bardzo czuły. Bardzo dobrze się pisze sms-y. Niestety zdjęcia robione w ruchu są bardzo rozmyte w porównaniu z Nokią N86 jaką miałem wcześniej. Ogólnie bardzo polecam ten telefon.
  • Marek_K

    2012-04-14 23:22:09

    hawser:
    Niestety nie ma jeszcze AutoMapy na Windows Phone.
  • Warwyko76

    2012-04-18 12:09:58

    Czy słuchawki stereo rzeczywiście są "przeciętne"? Czy to te same co w poprzednich modelach HTC?
  • Marek_K

    2012-04-18 23:52:24

    Warwyko76:
    Nazwanie ich przeciętnymi rzeczywiście było trochę na wyrost. Niewygodne i niezbyt dobrze grające, do czego HTC zdążył już wszystkich przyzwyczaić, ale za to z pilotem. Słuchawki wyglądały podobnie do RC-E160 z tą różnicą, że na środkowym przycisku pilota był przycisk odbierania połączeń a nie słuchawka i play-pause. Za pomocą pilota nie można było ani pauzować ani wznawiać odtwarzania muzyki, więc formalnie było wszystko ok.

Komentarz 5


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum