Idealna płyta dla Twojego peceta?
Gigabyte GA-EP41-UD3L
Spis treści

Omawiana płyta posiada standardowe zasilanie składające się z 4 faz. Jakość omawianych faz jest wysoka ze względu na użyte polimerowe kondensatory o podwyższonej wytrzymałości. Tak wykonana sekcja zasilania jest wstanie zapewnić zadowalający poziom ilość energii do procesora, która ponadto minimalizuje problemy związane z niestabilnością komputera podczas podkręcania.



Za to większym problemem będzie to iż wtyczka ATX 4-pin jest umieszczona na skraju laminatu, a jej zatrzask znajduje się od strony zasilacza. Powoduje to, iż w standardowych obudowach z rozbudowanym system chłodzenia CPU aby wyciągnąć kabel z wtyczki konieczna będzie deinstalacja płyty, lub odkręcenie zasilacza.

II. SYSTEM CHŁODZENIA
Zastosowano standardowy system ze średnich rozmiarów radiatorem chłodzącym chipset główny.

Chłodzenie mostka południowego stanowi niski aluminiowy radiator znajdujący się blisko portu PCI-E x16. Nie ma jednak obawy iż chłodzenie karty graficznej będzie o niego zahaczało. W przypadku mocniejszego OC dodatkowy nawiew może być wskazany.

Płyta posiada standardowo 3 sloty PCI i 3 sloty PCI-ex. W przypadku tych drugich korzystanie z nich będzie utrudnione.Umieszczenie starszych gniazd typu PCI to dobra wiadomość dla wielu użytkowników. W chwili obecnej większość producentów stawia na PCI-E x1.




Panel tylny opisywanej płyty nie prezentuje się jakoś okazale i niczym szczególnym się nie wyróżnia.
Umieszczono na nim standardowo 4 porty USB, do tego przestarzałe i mało dziś już użyteczne porty COM/LPT,
Dochodzą do tego wejścia 8 kanałowej karty dźwiękowej a także wejście S/PDIF przydatne gdy chcemy podłączyć np. kamerę cyfrową. Nie zabrakło standardowych wejść na mysz i klawiaturę PS/2.
Ogólnie podsumowując to nie ma tu nic aż tak nadzwyczajnego na czym można by było się na dłużej zatrzymać i to opisać.
V. KODEK DŹWIĘKU
Wszystkie chipy Intela są reklamowane poprzez hasło Azalia HD, co ma oznaczać, że dźwięk jest super czysty i high-definition. Niestety jak to czasem bywa chipset nie ma tu nic do rzeczy i wszystko zależy tak naprawdę od producenta płyty – jaki kodek zastosuje i jak zaplanuje płytkę PCB. Dźwięk nawet z najlepszego kodeka nie będzie zachwycał, jeśli będzie zaszumiany przez elementy płyty.
W tym przypadku producent zaserwował nam 8 kanałowy Realtek ALC888. Omawiany ALC888 to jeden z lepszych scalaków, który można w chwili obecnej znaleźć na budżetowych płytach głównych. Generuje dobrej jakości dźwięk - a w połączeniu ze średniej klasy komputerowymi głośnikami można bez obawy nagłośnić sporej wielkości pomieszczenie.
Przekonywające efekty można uzyskać zarówno w filmach, jak i w grach - tutaj nie ma żadnych zastrzeżeń.
Średnio natomiast przenosi trzaski i szmery, ale dla przeciętnego użytkownika i tak opisywana jakość kodeka będzie wystarczająca. Pozatym bardziej uczuleni na niską jakość zintegrowanego dzwięku Melomani zakupią sobie osobną karte dźwiękową z wyższej półki.

Karta sieciowa jak w każdym chipsecie Intela nie jest wbudowana w mostek południowy. Rolę tę pełni zewnętrzny układ Realtek RTL8111C podłączony poprzez magistralę PCI-Express.

Standard Intela VRD 11.1 pozwala na przekazywanie z procesora informacji o zapotrzebowaniu na energię.
Technologia ta wykorzystywana dotychczas w układach mobilnych ma głównie za zadanie ograniczyć pobór prądu w spoczynku i przy niewielkim obciążeniu. Dzięki zastosowaniu standardu VRD 11.1 opisywana płyta główna GIGABYTE może pracować z jedną aktywną fazą zasilania podczas niskiego zapotrzebowania procesora na energię.


Płyta posiada 4 złącza na wentylatory, co jest raczej minimalną ilością. Tylko 1 może być regulowany z poziomu BIOSU
VIII. POZOSTAŁE KONTROLERY
Za monitoring napięć i temperatur jest odpowiedzialny układ IT8718F-S.


Warto przeczytać:
Do góry
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
maciek
2009-10-27 23:22:34
Sądzę, że powinno być oporność, wtedy by to pasowało.
Mało użyteczne porty COM i LPT, dla mnie bardzo użyteczne, mam laserówkę na LPT, a COM-a używam do programowania płytek, przydałby się jeszcze jeden...
Ubogie wyposażenie dodatkowe, ważne że są kable pod sata i CD, choć mogłyby być dodatkowe USB.
Wskaźnik LED, jeszcze będzie mrugał jak chce, "w rytm muzyki"
Michal
2009-10-28 15:34:20
Adonim
2009-10-30 18:46:35
Michał napisał:
Świetny taksy, dobrze się czyta :)
Dzięki.
Co do pierwszej wypowiedzi.
Oceniłem płyte według swojego poglądu a jako że mam bardzo szerokie spojrzenie i rozeznanie na sprzęt komputerowy to uważam i podtrzymuję to co napisałem w wadach tego modelu - czyli że sa niepotrzebne porty COM i LPT. Dodatkowo wyposażenie płyty jest względnie ubogie jak na płyte za ok. 250zł.
Z zalet to ten wskaźnik LED jednak jest jakims tam bajerem bo nie każda płyta takowy ma.