» załóż konto» przypomnij hasło

Mała? Spójrz do środka.

Fractal Design NODE 304 – test obudowy

Autor: Rafał Cebulski | Data: 2013-04-07 20:28:32

A A A | Wejść na stronę 106743 | Komentarzy 4


Aby dostać się do środka NODE 304 wystarczy odkręcić trzy szybkośrubki umieszczone z tyłu obudowy i zdjąć górny i zarazem boczne panele. Wnętrze już na pierwszy rzut oka prezentuje się nienagannie, a pomimo kompaktowych gabarytów samej konstrukcji mamy tutaj sporo miejsca dla dodatkowych komponentów.

NODE 304

NODE 304

Pierwsze na co zwracamy uwagę, to trzy metalowe, pokryte białym lakierem zatoki na dyski twarde. Każda z nich pozwala na zamontowanie do dwóch napędów jednocześnie, czyli w sumie sześć nośników 3,5 lub 2,5 cala. W przypadku potrzeby zamontowania dłuższej karty graficznej niezbędne będzie usunięcie jednej z nich. Przed nimi zamontowano dwa wentylatory o średnicy 92 mm z białymi łopatkami, które mają za zadanie schłodzić wspomniane dyski. Obydwa z nich podłączamy do płyty głównej za pomocą kabli z wtyczką 3-pin i czarnym oplotem.

NODE 304

Na tylnym panelu zamontowano trzeci wentylator o średnicy 140 mm. Ma on wyprowadzać gorące powietrze na zewnątrz. Świetnym rozwiązaniem jest zamontowanie z tyłu prostego regulatora obrotów, który zasilany jest wtyczką Molex. Pozwala on na obniżenie prędkości obrotowej wszystkich trzech wentylatorów. Dodatkową jego zaletą jest zwiększenie ilości wtyczek, bowiem z reguły na płytach typu mini-ITX nie spotyka się ich zbyt dużo.

NODE 304

Zatoka do montażu zasilacza znajduje się pod tackami dla dysków twardych. Możemy zainstalować jednostkę pełnowymiarową ATX, jednak nie dłuższą. Na spodzie widzimy liczne otwory, które sugerują montaż PSU z wentylatorem skierowanym ku dołowi, bowiem tam znajduje się wspomniany filtr przeciwkurzowy.

 

NODE 304

NODE 304

Na wyposażeniu otrzymujemy liczne kable w czarnym oplocie. Widzimy tutaj wtyczki do wyprowadzenia przycisku zasilania czy diod LED. Co ciekawe producent nie zastosował w tym modelu przycisku Reset. Trudno stwierdzić czy to celowe posunięcie Fractal Design, bowiem w NODE 304.
 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • t.luk

    2013-04-08 11:35:04

    Świetna obudowa a dzięki możliwości montażu normalnego zasilacza jest idealna do stylowego współczesnego HTPC :) Tylko wiadomo, aranżacja okablowania będzie tutaj wymagała cierpliwości ;)
  • RafalC

    2013-04-08 13:12:37

    oj tak, ostatni raz bawię się w zamykanie obudowy o tych rozmiarach z modularnym zasilaczem ;P
  • Torwald

    2013-04-12 18:37:09

    Świetnie zaprojektowana i przemyślana obudowa.
    Wygląda genialnie, ma masę ciekawych rozwiązań. Brakuje mi tylko filtra przeciwkurzowego z przodu. W mojej Define Mini raz w tygodniu muszę czyścić filtry z przodu, ale ona stoi na panelach w pokoju - może przy takiej obudowie 'salonowej' nie będzie tego problemu.
  • ~Nik

    2015-02-09 13:55:27

    "W przypadku wersji 3,5 cala wykorzystujemy zastosowane przez producenta podkładki antywibracyjne wykonane z gumy, natomiast dla nośników 2,5 cala ich zabrakło."

    Autor nie wpadł na pomysł, dlaczego podkładki można przesunąć do wewnątrz tacki na dysk?

Komentarz 4


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...