» załóż konto» przypomnij hasło

Cichy gigant

Fractal Design Define XL R2 – recenzja obudowy

Autor: Rafał Cebulski | Data: 2013-02-18 16:08:06

A A A | Wejść na stronę 62611 | Komentarzy 9


Do środka obudowy Define XL R2 możemy się dostać poprzez zdjęcie paneli bocznych, które zostały zamocowane przy pomocy dwóch szybkośrubek każdy. Jak widzimy na przykładzie lewego panelu producent przykleił do bocznych ścianek piankę, która ma za zadanie pochłaniać szumy, tak, żeby te nie przeszkadzały użytkownikowi.

Fractal Design Define XL R2

W tacy płyty głównej mamy oczywiście duży otwór na backplate oraz wokół niego kilka otworów z gumowymi zaślepkami, które mają ułatwić aranżację okablowania. Te, które są prowadzone z panelu I/O mają wystarczającą długość (USB 3.0, USB 2.0 i audio HD) i podłączamy je wewnątrz obudowy.

Fractal Design Define XL R2

Fractal Design Define XL R2

Kiedy spojrzymy na wnętrze z drugiej strony, to mamy lepszy pogląd na rozmieszczenie wszystkich otworów. Widzimy kable z wtyczkami 3-pin, które nalezą do wentylatorów zamontowanych na froncie.

Fractal Design Define XL R2

Z tyłu na dole mamy miejsce na PSU, gdzie nie zabrakło podkładek antywibracyjnych. Nad nimi mamy dziewięć miejsc na karty rozszerzeń, czyli o dwa więcej, niż w przypadku konstrukcji midi tower. Zaślepki są wielokrotnego użytku, bowiem Fractal przykręcił je za pomocą czarnych szybkośrubek, co pozwala na beznarzędziowy montaż. Na górze mamy wentylator wyciągowy z wtyczką 3-pin. Kabel zasilający jest jednak zbyt krótki, żeby podłączyć go do frontowego regulatora prędkości obrotowych.

Fractal Design Define XL R2

Fractal Design Define XL R2

Przód Define XL R2 został przystosowany do montażu jak największej liczby napędów. Na górze przygotowano miejsce dla czterech urządzeń 5,25 cala. Niestety nie zastosowano tutaj żadnych plastikowych zatrzasków, żeby można było zamontować napęd bez śrubokrętu. Poniżej umieszczono dwie klatki, które mogą zmieścić po cztery dyski w rozmiarze 3,5 lub 2,5 cala. Obie można również usunąć i obrócić o 90 stopni. Wystarczy odkręcić dwie śrubki. Jeżeli zdecydujemy się na wymontowanie dolnego koszyka, to przygotujemy sobie miejsce na 240 mm chłodnicę. Dodajmy, że możemy ustawić dwie klatki na dole obok siebie – pozwoli to na zamontowanie wyjątkowo długiej karty graficznej.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • silent

    2013-02-18 22:20:56

    front z litego szczotkowanego aluminium, to skąd przedni wiatrak (a mogą być dwa) zasysa powietrze?
    ale: brak podświetlania w wiatrakach, otworów do chłodzenia wodnego i innych wynalazków, za to dużo miejsca, wytłumienie, ładnie wentylowana (tylko ten przód...), pofiltrowana gdzie trzeba. i cena biorąc pod uwagę całokształt jest conajmniej rozsądna. jeżeli śrubki + podkładki pozwalają zamontować 5 1/4" - obudowa ma wszystko co trzeba i gdzie trzeba.
  • ~jvri

    2013-02-18 22:52:42

    tragicznie wygladaja te maty, jakies takie krzywo dociete
  • Torwald

    2013-02-19 01:35:36

    @silent - front z aluminium ? W Define mini mam plastik imitujący aluminium, może autor się pomylił (albo faktycznie przeszli na ten materiał :P)
    Skąd powietrze ? Z boków przedniego panelu i z jego dolnej części. Tak mam w też w wersji Mini tej obudowy i świetnie się to sprawdza.
    Brak podświetlenia to wada ? Polemizowałbym...

    Ogólnie FD robi jedne z najładniejszych i najbardziej funkcjonalnych obudów na rynku - przynajmniej jeśli patrzy się na ceny. Są może lepsze i ładniejsze, ale Silverstone czy Lian-Li z wyższej półki kosztują chore pieniądze. A tu jest 'jak w Erze': tanio i dobrze :)
  • AndiMara

    2013-02-19 09:52:02

    Obudowa moim zdaniem bardzo ładna, ale ten tandetny, plastikowy przełączniczek zasilania wiatraków mogli sobie darować. Jest tak szpetny, że aż się płakać chce...kto to wymyślił i kto to zaakceptował?!
  • Sroka

    2013-02-19 10:00:50

    Corsair 600 obsidian uważam że jest ładniejszy i bardziej praktyczny, ale ta też jest niczego sobie. Brak festyniarskich świecących wiatraczków. Brak błyszczących plastików takie jak stoją gotowce w supermarkecie to duży plus
  • t.luk

    2013-02-19 16:45:24

     

    ~jvri napisał:

    tragicznie wygladaja te maty, jakies takie krzywo dociete


    Gdzie Ty widzisz to krzywe wycięcie? ;)
  • silent

    2013-02-19 22:09:15

    Torwald: "brak podświetlania w wiatrakach, otworów do chłodzenia wodnego i innych wynalazków" to w mojej opinii zalety! otworków, o któych wspominasz nie bardzo widać na zdjęciach stąd wątpliwości. "Ogólnie FD robi jedne z ...(...)" i tu trudno się z tym nie zgodzić :)
  • mw_1975

    2013-02-20 18:59:55

    Nie lubię fikuśnych obudów. Ta jest prosta i dlatego wzbudza moje zainteresowanie. Sądzę, że w takiej konstrukcji podświetlane wentylatory kompletnie nie pasują. Jakoś nie widzę też wielkich chłodnic zewnętrznych przy FD. Dobre wyciszenie to wielka zaleta. Widzę to teraz, gdy mój Radeon ma skłonności do zagłuszania cicho grającej muzyki. Do tego cena dobra.
  • ~PeterMac

    2013-06-16 20:37:17

    Obudowa bardzo ładna i minimalistyczna z wyglądu, oby tylko takich wiecej na rynku, natomiast na dzien dobry ma dla mnie wielką wadę mianowicie dolny filtr pod zasilaczem jest strasznie długi i jego wyciąganie do tyłu w przypadku obudowy gdzies postawionej przy ścianie to duze utrudnienie.

Komentarz 9


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...