» załóż konto» przypomnij hasło

Czerwono-czarny następca

Cooler Master MasterBox 5T – test obudowy

Autor: Rafał Cebulski | Data: 2017-03-20 14:59:40

A A A | Wejść na stronę 22267 | Komentarzy 3


Pokaż specyfikację

Specyfikacja
wymiary 500 x 220 x 475 milimetrów
liczba otworów na karty rozszerzeń 7
miejsca na dysk lub nośnik SSD w formacie 2,5 lub 3,5 cala 2
miejsce na dysk lub nośnik SSD w formacie 2,5 cala 1
maksymalna wysokość systemu chłodzenia CPU 167 milimetrów
maksymalna długość zasilacza 180 milimetrów
maksymalna długość kart graficznych 410 milimetrów
wentylatory w zestawie 1x 120 mm z przodu, 1x 120 mm z tyłu
miejsca na wentylatory (łącznie z fabrycznie montowanymi) 3x 120 / 140 mm z przodu, 1x 120 mm z tyłu, 1x 120/140 mm na górze
miejsca na chłodnice WC 240 / 360 mm z przodu, 120 mm z tyłu
zdejmowalne filtry przeciwkurzowe z przodu i na dole (zasilacz)
gniazda zewnętrzne 2x USB 3.0, dwa audio (3,5-milimetrowe mini jacki)

Przechodzimy do opisu budowy wewnętrznej obudowy Cooler Master MasterBox 5T. Pierwszą rzeczą, która rzuca nam się w oczy jest duże wycięcie na backplate chłodzenia procesora. Dzięki temu otworowi możemy zamontować cooler na CPU bez wyjmowania innych podzespołów. Wnętrze jest bardzo przestronne i oryginalnie zaprojektowane. Tacka płyty głównej w kolorze czerwonym dodaje tej konstrukcji sporo agresywnego stylu.

Cooler Master Masterbox 5T

Cooler Master Masterbox 5T

Cooler Master Masterbox 5T

Na dole widzimy osłonę na zasilacz oraz klatę na dwa dyski 3,5/2,5 cala i miejsce na dodatkowy dysk 2,5 cala. Wydaje się to dosyć skromną liczbą slotów na pamięci masowe, jednak powinni w większości przypadków wystarczyć. Osłona PSU została wykonana z plastiku i jej demontaż jest banalnie prosta, przez co szybko zainstalujemy zasilacz. Nie jest ona obudowana z przodu, więc kable mimo wszystko będą widoczne. Dobrze, że producent przygotował pod zasilaczem dwie nakładki antywibracyjne, dzięki czemu PSU nie będzie przenosiło drgań.

Cooler Master Masterbox 5T

Cooler Master Masterbox 5T

Cooler Master Masterbox 5T

W środku mamy możliwość zainstalowania płyty głównej w standardzie ATX, Micro-ATX oraz Mini-ITX. Mamy tutaj także miejsce na karty graficzne o długości do 410 mm i chłodzenie procesora typu tower o wysokości do 167 mm. Dla niektórych rozczarowaniem może być brak przygotowanego miejsca na napędy optyczne czy kontrolery obrotów 5,25 cala. Z tyłu widzimy siedem śledzi na karty rozszerzeń.

Cooler Master Masterbox 5T

Cooler Master Masterbox 5T

Cooler Master Masterbox 5T

Jeżeli chodzi o chłodzenie to przewidziano trzy miejsca 120-milimetrowe z przodu (ewentualnie 2x 140 mm) i jedno pozycję 120 mm na górze oraz z tyłu konstrukcji. Fabrycznie mamy dwie zainstalowane jednostki – jedna z nich zasysa zimne powietrze z zewnątrz, a druga (z tyłu) wypycha nagrzane powietrze ze środka. Jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z chłodzenia wodnego to możemy postawić na radiator 360 mm i zainstalować go z przodu.

Cooler Master Masterbox 5T

Cooler Master Masterbox 5T

Cooler Master Masterbox 5T

Miejsca na aranżację okablowania jest bardzo dużo i ze spokojem zmieścimy tutaj nawet najgrubsze kable. Tak, jak podaje producent w specyfikacji mamy aż 35 mm przestrzeni z tyłu płyty głównej, chociaż miejscami jest o 10 mm mniej. To nadal bardzo dużo miejsca i można komfortowo ułożyć przewody. Liczba przepustów jest bardzo duża, jednak nie posiadają one gumowych osłon, które chroniłyby przewody przed uszkodzeniem. Z drugiej strony krawędzie są zaokrąglone i raczej nie ma takiego niebezpieczeństwa.

Cooler Master Masterbox 5T

Cooler Master Masterbox 5T

W środku mamy dostępny kontroler prędkości obrotowej wentylatorów oraz podświetlenie dolnej krawędzi przedniego panelu. Kontroler pozwala na podpięcie trzech śmigieł i ustawienie ich pracy na niskie lub wysokie obroty. Za to pasek świecący to kapitalne rozwiązanie, które zdecydowanie poprawia wygląd wizualny urządzenia. Możemy ustawić jego kąt w pionie. Światło rozchodzi się równomiernie i nie męczy oczu. Dodatki te zasilane są za pomocą wtyczki SATA i Molex.

Cooler Master Masterbox 5T

Jeżeli chodzi o montaż poszczególnych podzespołów, to przebiega on bardzo szybko i sprawnie. Zaczynamy od umieszczenia zasilacza na dole, a do czego musimy wcześniej zdjąć plastikową osłonę. Płytę główną przykręcamy na przykręcamy do słupków dystansowych, a dyski twarde wkładamy do kieszeni z przodu. Rozwiązanie to jest bardzo wygodne i pozwala na wręcz ekspresowe umieszczenie nośnika danych w naszym komputerze.

W kwestii karty graficznej jest również bardzo dobrze – odkręcamy odpowiednią liczbę szubkośrubek i wyjmujemy śledzenie, a następnie montujemy GPU. Przypomnijmy, że nie mamy tutaj możliwości zainstalowania napędu DVD czy Blu-ray.
 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Onyks

    2017-03-22 17:57:54

    Mam obudowę opakowaną ledami wszędzie, nie wygląda to fajnie i szybko się brudzi, dodatkowo głośno chodzi. Żałuję, że nie wziąłem jakiegoś zalmana r1, przynajmniej byłoby elegancko i cicho a tak to tylko świeci po oczach i stuka niemiłosiernie.
  • ~oreosos

    2017-03-23 09:35:07

    Ja tam mam AEROCOOL PGS Vx-E PRO Battle Edition i jestem z niego mega zadowolony i na nic go nie zamienię :)
    Odpowiedz cytując•0
  • Fulout

    2017-03-23 14:46:13

    Nadchodzą lata gdzie takie super obudowy odejdą do lamusa.. Ludziska grają na konsolach i brak i takowych obudów już dzisiaj..

Komentarz 3


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...