» załóż konto» przypomnij hasło

Pierwsze cuda Center of Excellence

Autor: Michał Androsz | Źródło: Inf. pras. | Data: archiwalny

A A A | Wejść na stronę 24876 | Komentarzy 0

Pierwsze cuda Center of ExcellenceNVIDIA Corporation, światowy lider technologii obliczeń wizualnych oraz Uniwersytet Illinois w Urbana-Champaign (UIUC) poinformowały dzisiaj, że UIUC otrzymał pierwszy na świecie tytuł CUDA Center of Excellence nadawany przez firmę NVIDIA. „Program CUDA Center of Excellence wyróżnia uczelnie, które w pełni przyjmują ideę przetwarzania równoległego jako przyszłości technik obliczeniowych”, powiedział dr David Kirk, szef działu rozwoju i badań w firmie NVIDIA. „Uczelnie otrzymujące ten tytuł włączają środowisko programistyczne CUDA do swojego programu nauczania, aby pomóc swoim studentom wykorzystać możliwości nowych architektur przetwarzania równoległego.

Jestem osobiście bardzo zadowolony, mogąc przyznać nasz pierwszy tytuł CUDA Center of Excellence jednej z wiodących w USA uczelni w tej dziedzinie”.

Dział Biofizyki teoretycznej i modelowania molekularnego w UIUC był jedną z pierwszych grup badawczych, które wykorzystały równoległą architekturę procesorów graficznych w celu przyspieszenia badań w dziedzinie biofizyki modelowania molekularnego. Z powodzeniem udało jej się przyspieszyć NAMD/VMD – popularną aplikację do równoległego modelowania molekularnego, analizującego duże systemy biomolekularne. Oprócz przyznania tytułu, NVIDIA przeznaczyła 500 000 USD na rozwój wyposażenia obliczeniowego oraz kontynuację programów badawczych Działu. NVIDIA ma nadzieję, że dotacja ta pozwoli wspomnianemu działowi oraz całemu uniwersytetowi kontynuować ich prace i umożliwi dokonanie kolejnych osiągnięć w tej dziedzinie.

„Jesteśmy zachwyceni będąc partnerem firmy NVIDIA i przewidujemy, że wspólnie dokonamy przełomowych odkryć w dziedzinie biomedycyny, prowadzących do lepszego zrozumienia mechanizmów powstawania chorób i metod ich leczenia”, powiedział Klaus Schulten, profesor fizyki i szef działu biofizyki teoretycznej i modelowania molekularnego w UIUC (www.ks.uiuc.edu). „Ten hojny dar będzie wspaniałym bodźcem dla naszej grupy młodych programistów. Pomoże im podnieść ich kwalifikacje i wyposaży w narzędzia konieczne do rozwoju technik obliczeniowych w nadchodzących latach”.

Uczelnie, które chciałyby uzyskać tytuł CUDA Centers of Excellence muszą prowadzić wykłady z CUDA™ oraz wykorzystywać technologię CUDA w swoich badaniach, zazwyczaj w wielu laboratoriach. W ramach programu NVIDIA wspiera uczelnie poprzez dotacje pieniężne i rzeczowe, w tym także poprzez pomoc w tworzeniu klastrów obliczeniowych wykorzystujących procesory graficzne. Przyznanie tytułu UIUC wiąże się z przekazaniem w zeszłym roku 32 systemów QuadroPlex model 4, zawierających 64 procesory graficzne przeznaczone dla 16-węzłowego klastra CUDA. Klastrem tym, o wartości 800 tys. USD, administruje NCSA (www.ncsa.uiuc.edu).

Na technologię NVIDIA® CUDA składa się uznany kompilator C oraz pakiet do tworzenia oprogramowania (SDK), pozwalające na tworzenie aplikacji przeznaczonych dla procesorów graficznych. Więcej informacji uzyskać można pod adresem www.nvidia.pl/cuda.

Więcej informacji dotyczących możliwości uczestnictwa w uczelnianym programie partnerskim NVIDIA uzyskać można pod adresem http://www.nvidia.com/page/university_relations.html.
Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...