Dzieci w fabrykach Samsunga? AKTUALIZACJA
Mniej więcej dwa lata temu wybuchła afera z Samsungiem w roli głównej. Chodziło o wykorzystywanie dzieci w fabrykach, gdzie produkuje się urządzenia koreańskiego giganta. Podobny problem dotyczył Apple, wtedy to Foxconn do pracy „zatrudniał” dzieci. Wydawać by się mogło, że był to tylko incydent i nic takiego się nie powtórzy. Nic bardziej mylnego – chińska organizacja non-profit China Labor Watch przyjrzała się samsungowskiej fabryce Shinyang Electronics w Dongguan.
W czerwcu tego roku wysłano tam specjalnego agenta, który miał za zadanie sprawdzić, czy i w jakich warunkach pracują tam dzieci i młodzież. Wyniki są przerażające – w ciągu zaledwie kilku dni widziano tam pięcioro dzieci. Jest wielce prawdopodobne, że jest ich tam więcej. Widziano także ogromną ilość osób nieletnich, co nikogo nie powinno dziwić...
Zamówienia Samsunga są w znacznej mierze sezonowe. Taki sezon trwa przez 3 lub 6 miesięcy. W tym czasie dzieci i młodzież muszą pracować po 11 godzin dziennie, bez wynagrodzenia za nadgodziny (które są oczywiście obowiązkowe), bez ubezpieczenia zdrowotnego i społecznego, bez odpraw po zakończeniu produkcji i bez żadnych umów („na czarno”). Praktycznie wygląda to tak – dzieci pracują 11 godzin dziennie, a płacone mają za 10 godzin. Niestety płac nie ujawniono.
Samsung twierdzi w swoim raporcie „Global Harmony”, że odwiedził ponad 200 swoich zleceniobiorców w 2013 r i nie stwierdził żadnego wykorzystywania dzieci w fabrykach. Co prawda koreańska firma ma własny kodeks pracy i narzuca pewne wymagania wobec podwykonawców, jednak jak widać – nie są one ani przestrzegane, respektowane i przede wszystkim – weryfikowane. CLW w ciągu dwóch lat wielokrotnie alarmowało o fatalnych warunkach pracy, chyba dopiero teraz Samsung na poważnie zainteresuje się tym problemem.
Aktualizacja:
Otrzymaliśmy oświadczenie od biura prasowego Samsung Polska, w którym dowiadujemy się między innymi o tym, że koreański producent rygorystycznie kontroluje swoich podwykonawców. Firma regularnie monitoruje nie tylko swoje fabryki ulokowane w Chinach, ale i te dostawców. Zachęcamy do zapoznania się z oświadczeniem, które możecie pobrać STĄD.
-
Poprzedni
Ultrastar C10K1800 - high-endowy dysk twardy
-
Następny
AORUS prezentuje THUNDER M7 – mysz dla graczy MMORPG
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
~Anty-Szajsungowiec
2014-07-11 14:22:51
Tak naprawdę to nie rządy, ONZty czy inne instytucje powinny wziąć sprawy w swoje ręce, tylko zwykli konsumenci. Za takie uchybienia konsumenci powinni wyrazić swój sprzeciw, poprzez NIEKUPOWANIE niczego co ma wspólnego z Szajsungiem. Wtedy koreańska korporacja momentalnie zmieniła by swoje nastawienie, i żadne dziecko nie pracowałoby w ich fabrykach.
1