» załóż konto» przypomnij hasło

Czym zaskoczy nas tym razem fiński producent?

Test telefonu Nokia N900

Autor: Marek Krzyżowski | Data: 2011-03-22 17:41:53

A A A | Wejść na stronę 52997 | Komentarzy 8


Jak przystało na telefon z wyższej półki Nokia N900 nie jest mała. Telefon jest wysoki na 110,9 mm, szeroki na 59,9 mm, grubość telefonu wynosi 18mm, osłona aparatu wystająca poza obrys obudowy zwiększa grubość do 19,5 mm. Telefon jest ciężki, waży 181 gramów. Dużą wagę usprawiedliwia wysoka jakość materiałów. Ramka wokół przedniego panelu jest metalowa, panel za wyświetlaczem również jest metalowy. Plastik użyty do wykonania obudowy jest odporny na zarysowanie. Obudowa jest solidnie spasowana, nic nie trzeszczy, slider posiada minimalne luzy. Bardzo dobre wrażenie psuje rysująca się i zbierająca odciski palców powierzchnia ekranu.

Nokia N900

Napis Designed in Finland na tylnej części slidera nie znalazł się na N900 przypadkowo. Design telefonu można określić jako elegancki. Ciekawym detalem jest pionowo umieszczony napis Nokia na przednim panelu. Na przednim panelu nie ma przycisków. Na górze przedniego panelu, obok napisu Nokia znajduje się kamera połączeń wideo, czujnik światła oraz czujnik zbliżania. Na lewej, dolnej krawędzi telefonu względem napisu Nokia znajduje się kilkukolorowa dioda informująca o nieodebranym połączeniu lub skończeniu ładowania. Przy zgaszonym podświetleniu ekranu dioda pulsuje na biało. Pomiędzy kamerą połączeń wideo a diodą znajduje się głośniczek rozmów. Ekran o przekątnej 3,5 cala posiada wyższą rozdzielczość niż w innych smartfonach Nokii – 800x480 pikseli. Ekran wyświetla 16,7 milionów kolorów. Jakość wyświetlanego obrazu jest bardzo dobra. Panel dotykowy został wykonany w technologii oporowej, czułość panelu jest zadawalająca. Czytelność ekranu na wolnej przestrzeni jest dobra.

Nokia N900

Po rozsunięciu telefonu ukazuje się klawiatura QWERTY z trzema rzędami przycisków. Gumowe przyciski mają wyczuwalny skok. Prawie wszystkie przyciski posiadają podwójne oznaczenie. Korzystanie z klawiatury jest bezproblemowe do momentu wprowadzania polskich znaków. Polskie znaki można wybrać z listy symboli dostępnych po naciśnięciu przycisku Fn oraz Sym. Resztę elementów obudowy opiszę w układzie poziomym.

Nokia N900

Na górze telefonu znajduje się port podczerwieni, dwustopniowy przycisk aparatu, kilkufunkcyjny włącznik oraz przyciski głośności, które działają przeciwnie niż w innych telefonach - przycisk ze strony zewnętrznej przycisza a przycisk od strony wewnętrznej pogłaśnia. Na dolnej części telefonu nie ma przycisków.

Nokia N900

Telefon posiada głośniki stereo, są one umieszczone po bokach obudowy. Po prawej stronie telefonu znajduje się suwak blokady ekranu, wejście Jack, mikrofon oraz wejście na rysik. Po lewej stronie telefonu znajduje się port microUSB.

Nokia N900

Z tyłu obudowy znajduje się osłona obiektywu i podstawka do oglądania filmów. Przy zasuniętej klawiaturze telefon stabilnie opiera się na podstawce, w przypadku rozsuniętej klawiatury telefon opiera się tylko na prawym rogu telefonu. Podczas nagrywania wideo zapala się czerwona lampka wewnątrz obudowy podwójnej diody LED.

Nokia N900

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • ~Daniel

    2011-03-24 10:49:35

    Panowie!
    Toż to stary telefon jak świat! :) Dawno, dawno temu były publikowane jego recenzje, co jest z Wami?
    Ogólnie model świetny - highendowy. Sam miałem przyjemność porównania go z zarowno N97 mini jak i N97. Wynik? N97 wygrywa zarówno tym, że ekranik jest ułożony bardziej przyjaźnie, a nie jak tutaj tak prosto, to jeszcze najważniejsza sprawa a zarazem największy minus. W moim modelu (a miałem dwie N900) nie dało się np sprawdzać stanu konta za pomocą kodu np: *100#. Było to niemożliwe. System niby fajny, ale mocno niedopracowany.
    Recenzja OK.

    Gdyby nie kilka błędów zarówno systemowych jak i pod względem projektowania telefonu, byłby on jednym z najlepszych modeli biznesowych. Bateria out, system do poprawek, ekran powinien być przechylony do przodu tak jak w N97 = wtedy można by było powiedzieć HIT! Na chwilę obecną zostaję przy N97.
  • Irwander

    2011-03-24 23:29:35

    To prawda, że ten model ma IRDA?
  • Marek_K

    2011-03-25 10:43:26

    Tak, ten model ma IRDĘ, lecz oprogramowanie jej nie widzi. Jedynie programy zewnętrznych firm mogą z niej korzystać.
  • Kamirp

    2011-03-26 00:05:41

    Marku, trochę nad fotkami trzeba popracować ;)
  • Sroka

    2011-03-29 00:31:21

    Eh te ekrany, gdzie korzysta się z rysika nie są zbyt wygodne.
  • ~meeg900

    2011-03-31 16:16:41

    W N900 da się sprawdzić stan konta, uważam że Maemo jest rewelacyjne, szkoda że mało reklamowane i zaniedbane przez Nokię.
  • ~Goldmann

    2011-04-08 00:55:05

    Z tymi ekranami to zależy, co komu potrzebne. Ja robię w terenie dużo rysunków (prace inżynieryjne na budowach) - spróbuj to zrobić bez rysika na pojemnościówce. Poza tym - telefonu w rękawiczce nie odbierzesz. Dla mnie to znaczące wady i głównym kryterium wyboru sprzętu jest dla mnie ekran rezystancyjny. A Maemo jest rewelacyjne - zainstalowałem sobie kilka linuksowych programików graficznych - próżno tego szukać w WM, Androidzie czy Symbianie. Dla inżyniera - telefon marzenie. Dla przeciętnego użytkownika telefonu - mało użyteczne.
  • ~dot234

    2011-04-20 19:10:01

    Dobre bo na linuksie. Wsio ode mnie, mam ten tel i jestem zadowolony. Zamierzam go używać aż do wymiany :) oczywiście następny tel też musi mieć linucha, inaczej to ja się już nie bawię xD

Komentarz 8


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum