» załóż konto» przypomnij hasło

Błoga cisza? Działamy pasywnie!

Test coolera Thermalright HR-02

Autor: Mateusz Galon | Data: 2010-09-05 10:22:38

A A A | Wejść na stronę 68797 | Komentarzy 6

Test coolera Thermalright HR-02 Firma Thermalright została założona w 2002 roku i już od samego początku skoncentrowała się na jak najwyższej wydajności i jakości swoich produktów. Producent ten zrezygnował ze stosowania świecących wentylatorów, efektownie wyglądających dodatków czy innych elementów, które to często przyciągają wzrok potencjalnych klientów. Wszystko to w celu osiągnięcia po 10 latach opinii jednej z najlepszych firm zajmującej się chłodzeniem komputerów na świecie. W tym artykule przyjrzymy się dokładnie nowemu radiatorowi, który został oznaczony jako HR-02 i jest przeznaczony do pracy pasywnej. Oznacza to absolutny brak generowanego hałasu przez schładzacz CPU. Thermalright zapewnia, że jest to urządzenie przeznaczone dla osób, które chcą w pełni korzystać z mocy swojego peceta, mieć totalną ciszę oraz nie stosować często o wiele droższego systemu chłodzenia wodą. Czy rzeczywiście produkt ten okaże się tak wydajny? Sprawdźmy to!

Ponownie produkt od Thermalright przyjechał do nas w bardzo minimalistycznym opakowaniu. Nie ma na nim żadnych kolorowych grafik czy dużej ilości napisów. Jest to najzwyklejszy brązowy karton z logiem producenta na górze i nazwą modelu na bocznych ściankach. HR-02 jest w nim absolutnie bezpieczny z uwagi na specjalną piankę i plastikową torebkę, która chroni cooler przed jakimkolwiek zarysowaniem. Oprócz samego radiatora otrzymujemy również wszystkie niezbędne elementy do montażu, zapinki do opcjonalnego wentylatora, pastę termoprzewodzącą oraz instrukcje obsługi.

Thermalright HR-02
Thermalright HR-02
Thermalright HR-02
Thermalright HR-02
Thermalright HR-02

HR-02 jest naprawdę bardzo duży. Jego wymiary to 140 x 102 x 163 mm, a waży przy tym 875 gram. Jest to konstrukcja typu Tower wykonana z 32 aluminiowych żeberek, które odprowadzają ciepło na łącznej powierzchni wynoszącej 8700 cm2. Odległość pomiędzy finami wynosi 3mm, natomiast ich grubość 0,5 mm. Cooler został wyposażony w sześć heat-pipe, które odprowadzają ciepło z podstawy do żeberek. Wszystkie o średnicy 6 mm zostały pokryte warstwą niklu. Trzy z nich rozchodzą się pod pewnym kątem, natomiast pozostałe zostały ustawione w pozycji pionowej. Jak spojrzymy z boku na HR-02 to widzimy, że podstawka nie znajduje się równolegle pod finami radiatora. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie, które trudno mi dokładnie wyjaśnić.

Na górnej części produktu Thermalrighta widzimy bardzo dużą ilość małych otworków, końcówki rurek termoprzewodzących oraz większą dziurę na środku, która umożliwia nam dostęp do jednej ze śrub mocujących. Za to małe otwory, które przebiegają przez całą konstrukcję mają polepszyć bierny przepływ powietrza bez użycia wentylatorów.

 

Thermalright HR-02
Thermalright HR-02
Thermalright HR-02
Thermalright HR-02
Thermalright HR-02
Thermalright HR-02
Thermalright HR-02

Na aluminiowo-miedzianej podstawce znajduje się folia z informacją o konieczności jej usunięcia przed przystąpieniem do montażu. Podobnie jak w Silver Arrow została ona wypolerowana bardzo dokładnie. Jest ona minimalnie wypukła co ma zapewnić lepszy kontakt z procesorem.

Thermalright HR-02
Thermalright HR-02
Thermalright HR-02
Thermalright HR-02
Thermalright HR-02

HR-02 ogólnie prezentuje się bardzo solidnie i sprawia wrażenie produktu, który może poradzić sobie z pasywnym chłodzeniem procesora. Przejdźmy do montażu.


Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • maciek

    2010-09-06 12:58:02

    Nie spodziewałem się tak znacznego spadku temperatur :)
  • Kamirp

    2010-09-06 17:14:02

    Łooo jak kupie zasiłkę półprasywną i ten cooler to w zasadzie mam ciszę :D Szkoda, że tak drogo i jeszcze nie mogę znaleźć w sklepach.
  • Warwyko76

    2010-09-06 18:53:17

    Właśnie składam sobie kompa w pełni pasywnego (prawie ;) ) i trafiłem tutaj w poszukiwaniu coolera. Warto kupować coś takiego na procka Intel Quad? Czy lepiej coś słabszego?
  • Mateusz

    2010-09-06 19:17:57

    W Polsce chyba tylko na zamówienie ten cooler.
    Na Quada jak najbardziej polecam ten model. On jest dedykowany do pracy pasywnej i jak widzisz radzi sobie na tle innych (droższych) zdecydowanie lepiej :)
  • Irwander

    2010-09-08 20:01:38

    Kolejna fajna recenzja :)
  • krzyg

    2010-09-13 08:11:23

    warto zauważyć że są to temperatury CPU a nie poszczególnych rdzeni, jeśli mam rację to autorze, temperatura rzędu 80 stopni na rdzeniu jest w żadnym wypadku nie dopuszczalna na dłuższą metę napięcie 1.39 też bezpieczne do końca nie jest :)


    Jeśli CPU ma 80 stopni, to temperatura pierwszego rdzenia będzie miała ponad 100 ? ;

Komentarz 6


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...