» załóż konto» przypomnij hasło

Kompaktowa konstrukcja dla wymagających

SilverStone Strider Gold S 550 W – test zasilacza

Autor: Michał Jankowski | Data: 2015-06-26 11:14:05

A A A | Wejść na stronę 27777 | Komentarzy 3


Wykonaliśmy pomiary napięć podczas obciążenia, kiedy na naszej platformie był jednocześnie uruchomiony program Prime95 w trybie Large FFT oraz 3DMark Vantage (pozwala wykorzystać Quad SLI). Pracował on łącznie trzy godziny, w czasie których wykonaliśmy trzy pomiary poszczególnych napięć. Następnie sprawdziliśmy pracę PSU podczas spoczynku (uruchomiony komunikator, przeglądarka), tutaj także wykonaliśmy trzy pomiary w godzinowych odstępach. Na wykresach zobaczycie skrajne wartości w stresie oraz idle. Przypomnijmy sobie jak wygląda norma ATX 2.3 (według niej wyskalowaliśmy poniższe wykresy):

  • 3.3V +/- 5% 3.14V - 3.46V
  • 5V +/- 5% 4.75V - 5.25V
  • 12V +/- 5% 11.40V - 12.60V

Wyniki pomiarów dla linii +3,3V i +5V

Jak wiecie linie te odpowiadają w naszych komputerach głównie za działanie pamięci RAM, dysków twardych oraz urządzeń podłączonych do USB. Pomiary napięcia +3,3V dokonywałem na kablu ATX 24PIN, a +5V na wtyczce MOLEX.

SilverStone Strider Gold S 550 W

SilverStone Strider Gold S 550 W

W przypadku zasilacza EDGE 750W  wahania napięć dla linii +3,3V i 5V okazują się prawie zerowe. Różnice napięcia w czasie spoczynku i pod obciążeniem wynoszą 0,01 V. W przypadku linii +5V było niewiele gorzej zarówno w spoczynku i stresie. Przy dzisiejszych konfiguracjach sprzętowych linie te mają dużo mniejsze znaczenie, jednak nie można pozwolić sobie na wahania graniczące z poziomem bezpieczeństwa. Widzimy, że wahania występują, jednak są one zgodne z normą ATX 2.3.

Wyniki pomiarów dla linii +12V

Teraz najważniejsze pomiary, ponieważ właśnie ta linia odpowiada za najważniejsze komponenty komputera. Pomiarów dokonaliśmy w dwóch punktach pomiarowych: wtyczce MOLEX oraz wtyczce PCI-E 6-PIN.

SilverStone Strider Gold S 550 W

SilverStone Strider Gold S 550 W

Jak wiemy właśnie m.in. te wyniki ustalają rankingi komputerowych zasilaczy. Wahania, jakie zanotowaliśmy przy odczycie z gniazda MOLEX w spoczynku były zerowe, natomiast w stresie wyniosły 0,01 V , co jest rezultatem bardzo dobrym, jak na tak wymagającą platformę testową. Przy bardziej obciążonym złączu PCI-E 6-PIN zmiany napięcia zamknęły się w przedziale 0,03 V oraz 0,07 V, co oznacza, że mieściły się one w granicach zgodności z normą ATX 2.3.

Hałas

Przechodzimy do pomiaru głośności. Zastosowany w Strider Gold S został wentylator 120 mm, którego praca uzależniona jest od obciążenia. Do 60% obciążenia maksymalnego pracuje on bardzo cicho. Dopiero przy przekroczeniu widocznej granicy staje się słyszalny, ale w takim stanie będzie raczej rzadko pracował nawet przy wydajniejszych konfiguracjach sprzętowych.

SilverStone Strider Gold S 550 W

SilverStone Strider Gold S 550 W

Sprawdziliśmy również jak wygląda pobór mocy podczas obciążenia oraz w czasie wykonywania mało wymagających czynności. Następnie na podstawienie naszych pomiarów obliczyliśmy sprawność zasilacz. Wyniki poniżej.

earthwatts 550 w

SilverStone Strider Gold S 550 W

Jak pokazują nasze pomiary, sprawność zasilacza SilverStone jest zgodna z certyfikatem 80Plus GOLD. Wyniki blisko 91-92% to już spora oszczędność na rachunkach za prąd.

Na zakończenie prezentujemy Wam wynik temperatur na wylocie zasilacza:

SilverStone Strider Gold S 550 W

Temperatury są dobre, co powinno zapewnić długą żywotność komponentów wykorzystanych do produkcji PSU.

SilverStone Strider Gold S 550 W

Pobór w trybie czuwania wynosi 0,15 W. To wynik bardzo dobry.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Vroya

    2015-06-27 13:36:26

    nom, całkiem ciekawie, tylko cena odstrasza narazie, może za rok albo dwa
  • mw_1975

    2015-06-27 22:00:50

    Za tą cenę można mieć półpasywnego Corsaira RM 550. Moim zdaniem, nie warto.
  • Sławekpl

    2015-06-27 22:26:04

    dla mnie plusem zasiłek SilverStone są standardowe wtyczki w zasilaczu modularnym, pozwalające na bez problemową wymianę okablowania dostosowanego do naszej obudowy, niestety to jedyny plus tych zasilaczy, reszta to minusy, od wyjącego wentyla rozpoczynając
    jak już kiedyś pisałem płaskie kable to nie plus, ładnie wyglądają ale dopasowanie ich w obudowie często jest bardzo problematyczne
    kolejny raz różnice napięć są źle opisane (z wszystkich pomiarów) dla 3,3V wynoszą 0,07 a dla 5V 0,08 fakt to nadal mała różnica ale nie jest to 0,01 jak autor wpisuje uporczywie :P
    dla 12V to już jest znacznie więcej 0,14V
    zupełnie błędnym założeniem jest że zasilacz będzie pracował przy mniejszym obciążeniu i dzięki temu cicho, nikt nie kupuje PSU o mocy 550W aby go oglądać, tylko by podłączyć podzespoły które wykorzystują jego możliwości, co to? zaginanie rzeczywistości czy próba polukrowania tam gdzie potrzebna jest sól?
    nie ma wentyli generujących zbyt duży hałas, są wentyle irytujące np. terkotem łożysk, to dotyczy nawet Noctua, dlatego ja w zasiłkach wymieniam na ślizgowe Noiseblockery, lepszy gwizd od terkotu łożysk

Komentarz 3


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...