» załóż konto» przypomnij hasło

Wykonanie, wydajność i funkcje

Samsung Galaxy Alpha - test smartfona

Autor: Daniel Klimczak | Data: 2015-02-18 14:49:03

A A A | Wejść na stronę 61638 | Komentarzy 6

Samsung Galaxy Alpha - test smartfona

Rynek androidowych smartfonów jest bardzo bogaty. Znajdziemy tutaj urządzenia zarówno tych znanych producentów jak Samsung, LG czy Sony jak i mniej znanych, które świecą triumfy głównie w Chinach jak np. Xiaomi. Z racji tak dużego wyboru różnorodnych modeli producenci muszą starać się przekonać użytkowników do swoich urządzeń. A klienci wraz z postępem czasu są coraz bardziej wymagający – nie tylko pod względem wydajności, ale również wyglądu i jakości wykonania. Dlatego ostatnimi czasy można zauważyć trend odwracania się od tworzyw sztucznych i zwrócenia większej uwagi na metal lub aluminium, z których wykonywane są obudowy telefonów. Najlepszym tego przykładem jest seria Z od Sony czy HTC z serią One. W ślad za nimi podąża Samsung, który w trzecim kwartale 2014 roku wypuścił na rynek model Galaxy Alpha, a obecnie debiutuje również seria A. My mieliśmy okazję przyjrzeć się właśnie modelowi Galaxy Alpha. Zapraszamy do lektury.


Pokaż specyfikację

System operacyjny
Wyświetlacz SuperAMOLED , dotykowy, 16 mln kolorów
Rozdzielczość wyświetlacza 1280x720p
Łączność 2G (900, 1800, 1900), 3G (840, 900, 1900, 2100), LTE
Wymiary (wys. X szer. X grub.) 132,40mm X 65,50mm X 6,70mm
Waga 114 gram
Bateria Li-ion 1860 mAh
Pamięć wbudowana 32 GB (dostępne 26)
Pamięć RAM 2GB
Karta pamięci Brak
Procesor Samsung Exynos 5 Octa (4 rdzenie ARM Cortex A15 1,8 Ghz + 4 rdzenie ARM Cortex A7 1,3 Ghz)
Procesor graficzny Mali T618 MP6
Typ SIM nanoSIM
WiFI V801.11 a/b/h/n/ac
Bluetooth V4.0
GPS TAK (A-GPS, GLONASS)
NFC TAK
Aparat Tylni 12Mpix, przedni 2,1Mpix
Rozdzielczość zdjęć 4608x2592 piksele
Rozdzielczość filmów 3840x2160 pikseli 30kl/s
Dodatkowe Pulsometr, DLNA, WiFi Direct, akcelelometr, czujnik zbliżeniowy, czujnik światła, krokomierz, gniazdo 3,5mm, czytnik linii papilarnych, czujnik pola magnetycznego, S-Voice
Czas rozmów 3G Do 11 godzin

Telefon dostarczany jest w tekturowym pudełku o grubych ściankach, który bardzo dobrze chroni urządzenie przed uszkodzeniami. W pudełku oprócz telefonu znajdziemy słuchawki, ładowarkę, kabel microUSB oraz instrukcję i pozostałą papierkologię. Telefon, który dotarł do naszej redakcji jest w kolorze czarnym – akcesoria natomiast w kolorze białym.

Samsung Galaxy Alpha

Telefon przykuwa uwagę już od pierwszego spojrzenia – głównie za sprawą swojego wykończenia, ponieważ bryła telefonu i sposób rozmieszczenia elementów jest typowy dla Samsunga.

Samsung Galaxy Alpha

Samsung Galaxy Alpha

Przód telefonu to ekran 4,7” o rozdzielczości HD 1280x720 pikseli wykonany w technologii SuperAMOLED. Pod ekranem umieszczono przyciski – dwa dotykowe i jeden fizyczny (HOME). Nad ekranem odnajdziemy natomiast diodę sygnalizacyjną, głośnik, czujnik światła, czujnik zbliżeniowy oraz oczko przedniego aparatu. Cały front pokryty został szkłem Gorilla Glass ocz numerze 4.

Tym co odróżnia Galaxy Alpha od większości smartfonów są boki urządzenia. Wszystkie boczne ścianki wykonane zostały z aluminium. Krawędzie urządzenia są ostre i ścięte, rogi delikatnie pogrubione. Całość wystaje delikatnie ponad front co utrudnia porysowanie ekranu, gdy telefon obrócimy ekranem do dołu. Na górnej krawędzi znajdziemy złącze słuchawkowe oraz mikrofon do usuwania szumów, prawy bok to przycisk zasilania/blokowania ekranu, lewa krawędź to przycisk głośności, a na dole umieszczono mikrofon do rozmów, złącze microUSB oraz otwór na głośnik.

Samsung Galaxy Alpha

Samsung Galaxy Alpha

Samsung Galaxy Alpha

Samsung Galaxy Alpha

Samsung Galaxy Alpha

Samsung Galaxy Alpha

Samsung Galaxy Alpha

Tył urządzenia pokrywa klapka wykonana z tworzywa sztucznego, które charakteryzuje się delikatnym poślizgiem, ale jednocześnie jest na tyle przyjemna w dotyku, że nie odczuwamy tego iż to tylko plastik. Znajdziemy tutaj również oczko tylnego aparatu, który niestety wystaje nieco ponad resztę oraz diodę doświetlającą i czujnik pulsu.

 

Samsung Galaxy Alpha

Pokrywa jest zdejmowana i na całe szczęście nie jest ona twarda i sztywna, a giętka – przez co nie musimy obawiać się, że podczas częstego ściągania pęknie. Pod klapką znajdziemy akumulator o pojemność 1860 mAh oraz miejsce na kartę nanoSIM. Niestety - producent nie zdecydował się na zastosowanie slotu na kartę pamięci.

Samsung Galaxy Alpha

Telefon wygląda po prostu świetnie i nie można obok niego przejść obojętnie. Boki wykonane z aluminium i ich wyprofilowanie sprawia, że telefon świetnie leży w dłoni i trzymamy go z dużą przyjemnością. Aluminium dodaje całemu urządzeniu wyjątkowego smaku i ciężko go pomylić z innym smartfonem, a jednocześnie zachowuje cechy charakterystyczne telefonów Samsunga. Całość jest sztywna, nic nie skrzypi, brak tutaj falowania ekranu, a połączenie z plastikiem pozwoliło stworzyć urządzenie w którym akumulator możemy wymienić w dowolnej chwili. Śmiem twierdzić, że nawet sam James Bond nie powstydził by się takiego gadżetu.

Samsung Galaxy Alpha

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • ~arkadiusz

    2015-02-24 00:57:11

    W swoim życiu miałem już wiele telefonów bez slotu kart i jakoś żyłem (na szybko przypominają mi się Nokia N95 8GB, HTC Diamond, Motorola RAZR). Wszystko zależy od sposobu wykorzystania, obecnie mam slot na kartę, w środku siedzi sobie 16GB i od roku jej nie wyjmowałem. :)
  • ~jankes

    2015-02-24 10:20:13

    Dokupić opcjonalną baterię 2500mAh i telefon idealny. Malutki jak na rozmiar ekranu, boki tam gdzie się najczęściej trzyma telefon z dobrego materiału, wszystkie najnowsze gadżety, nie przesadzona rozdzielczość.
  • ~firkus

    2015-02-24 11:56:34

    Samsung już chyab nie ma totanie pomysłów na swoje produkty. Co jak co ale jak będe zmieniać telefon kiedyś na inny to tylko NOKIA.
  • ~wiksuz

    2015-02-24 12:55:31

    Eee czy tylko ja mam coś z oczami czy ten nowy Samsung wygląda jak każdy inny Samsung? Dla mnie on jest po prostu brzydki.
  • ~gibraltar

    2015-02-24 14:08:17

    Fakt faktem, telefon jest ładny. Szkoda, że ekranu tej alfy nie chroni gorilla glass. Cena jest mocno przesadzona.
  • seether_

    2015-02-24 15:40:19

    Arkadiusz - oczywiście jednemu wystarczy 32GB pamięci, innej osobie nie. Jednak biorąc pod uwagę, że telefon kręci filmy w UHD, które zajmują dość sporo to może się okazać, że pamięci bardzo szybko zabraknie. Bo w telefonie używa się również aplikacji, gier czy mp3.

    firkus - to trochę poczekasz ;-)

    wiksuz - mimo, że telefon jest podobny do innych Samsungów to jednocześnie jest zdecydowanie inny (wiem, głupio to brzmi ale jednak)

    Gibraltar - oczywiście, że mamy tutaj Gorilla Glass. Galaxy Alpha jest pierwszym telefonem z Gorilla Glass 4 jaki pojawił się na rynku. W recenzji również wspomniałem o GG 4 ;-)

Komentarz 6


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum