» załóż konto» przypomnij hasło

Niepozorna czarnulka?

Recenzja obudowy SilentiumPC Pilum 400 Pure Black

Autor: Mateusz Galon | Data: 2011-02-06 08:49:30

A A A | Wejść na stronę 46321 | Komentarzy 13


Z uwagi, że jest to kolejny test obudowy na wykresach umieściliśmy wcześniejsze testowane modele. Wraz z następnymi testami będziemy zestawiać wyniki ze sobą. Teraz powiem, w jaki sposób zostały przeprowadzone testy.

1. Przede wszystkim nie dysponujemy zaawansowanymi urządzeniami pomiarowymi, wszelkie wyniki są to odczyty z programów monitorujących, które podają dane z czytników umieszczonych na układach. Na procesorze i karcie graficznej jest zamontowane chłodzenie jak przedstawiliśmy na poprzedniej stronie. Może ono lepiej sprawdzać się w jednej, a gorzej w drugiej obudowie, jednak te różnice powinny być marginalne. Jednak prosimy, aby nasze wyniki nie były brane jako wyznacznik, ponieważ mogą, ale nie muszą być w pełni precyzyjne.

2. Temperatura będzie mierzona na procesorze, karcie graficznej i dysku twardym. Podczas testu nasz komputer zostanie wprowadzony w dwa stany. Stress: obciążenie platformy za pomocą znanego benchmarka 3DMark06 (test trwa 15 minut). Następnie po upływie 30 minut w stanie Idle (tylko pulpit) sprawdzimy, jakie temperatury odczytują nasze programy monitorujące.

3. Testy przeprowadzamy na fabrycznych wentylatorach, które znajdują się już w zestawie z obudową. Na tyle ile to możliwe ustawiamy je, żeby kręciły się z prędkością 1000obr./min., co uznaliśmy za wartość dosyć neutralną (stosunkowa cisza i duży przepływ powietrza). Takie wyregulowanie powinno nam dać jak najbardziej obiektywne wyniki pomiarów.

Temperatura otoczenia wynosiła około 23,5 stopni Celsjusza. Zacznijmy od temperatur procesora Intel Core i5-750 @ 4,0 Ghz. Wyniki przedstawione na wykresach to uśredniona temperatura ze wszystkich rdzeni.

SilentiumPC Pilum 400

SilentiumPC Pilum 400

SilentiumPC Pilum 400

Przypomnijmy, że w obudowie Xigmatek Midgard-W, Utgard oraz Akasa Freedom Xone fabrycznie znajdują się dwa wentylatory 120 mm, w HAF 912 Plus od Cooler Mastera mamy jeden 120 mm i 200 mm, natomiast w Gladiusie 800 znajdziemy 120 i 140 mm śmigła.

Pilum 400 nie zachwyca nas swoimi wynikami i jest to spowodowane tylko jednym fabrycznym wentylatorem umieszczonym na tylnej ścianie obudowy. Różnice jednak są minimalne i nie powinniśmy w żadnym wypadku obawiać się o stabilne działanie naszego komputera.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • farciarz

    2011-02-07 00:07:22

    eh... ta recenzja niczego nie wnosi, wszystkiego można się dowiedziec ze strony producenta. Nie ma żadnych ciekawostek, nie pokazałeś jak wygląda filtr pod zasilaczem, nie zdjąłeś frontu. Nie powiedziałeś też o tym, że porty USB są skierowane na zewnątrz, więc jak ktoś ma komputer postawiony po prawej stronie to nie widzi kontrolki led na pendrive'ie
  • Irwander

    2011-02-07 00:49:13

    @up, to chyba dobrze że na stronie producenta jest tyle danych :P Miałem w swoim życiu kilka obudów i nie wiem co jest ciekawego w filtrze pod zasilaczem? Każdy zawsze wygląda tak samo. Co do portów USB to każdy kto nie jest ślepy widzi na zdjęciu gdzie one są. Bardzo się czepiasz, a w moim odczuciu nie masz racji. Recenzja jest rzeczowa, bez lania wody i konkretna z testami. Pozdrawiam:P
  • t.luk

    2011-02-07 11:33:23

    Oj, trochę chyba przesadza...Na upartego to nawet blacha o grubości 1 mm potrafi "pracować" po zdjęciu boku obudowy :)
  • mbelly

    2011-02-07 12:30:42

    Mi tam się ten test podobał :). Czekam na kolejne. Najlepiej jakiś droższych bud bo jak się jakąś zła kupi to jest smutno, a te tańsze zawsze jakoś można przeboleć :P.
  • maciek

    2011-02-07 16:39:33

    jackas95
    a jak mają być jakieś ciekawostki skoro producent tak wiele napisał o swojej budzie na stronie
    filtr pod zasilaczem, czarna gąbka o grubości ok 0,5cm
    zdjęcie frontu, zgadza się tego zabrakło :)
    a po co ci widzieć kontrolkę z pendrivie, jeśli jest podłączony do kompa to jest widoczny w "moim komputerze", a jeśli dane są kopiowane to kontrolka "mruga" (mnie denerwuje jak mam takie coś oglądać)...

    co do samej recki, to ponarzekam trochę na zdjęcia, zgadza się buda jest czarna to trudno zrobić perfekcyjne zdjęcia, bo nie są najlepsze tzn. za ciemne

    najbardziej podobają mi się uchylne boki, nareszcie zero problemów ze ściąganiem boku
  • kejus007

    2011-02-07 22:25:35

    @t.luk, true - w moim CM za 300 zł też pracuje jak przycisnę ;)
    @mbelly, ja bym chciał test mojej wymarzonej HAF-X
    @Looos, racja fotki ciut za ciemne, ale pewnie w kolejnych reckach będzie lepiej.

    Dzięki za lekturę :)
  • rowerek

    2011-02-08 15:42:11

    -Fotki są tragiczne, prawie nic na nich nie widać, a przy recenzji obudowy zdjęcia to podstawa!
    -Str. 2 "Montaż napędów optycznych również odbywa się bez użycia jakichkolwiek narzędzi." - gdyby nie fotki na kolejnej stronie to nigdy bym nie dostrzegł, że tam są szybkośrubki.
    -Przydała by się fotka tego filtra pod zasilaczem, bo nie zgodzę się że zawsze filtry wyglądają tak samo. Raz jest to gąbka, raz cieńsza/grubsza siatka...
    -To samo tyczy się filtru z przodu obudowy.
    -Tak jak już poprzednicy wspomnieli - przydało by się jakieś info nt. tego w jaki sposób zdejmuje się panel przedni, zdjęcie jak wygląda montaż wentylatora z przodu itd.
    -Miejsca za tacką jest sporo - a można było zmierzyć i podać w mm.
    -Wspomniano o "przyjemnym, delikatnym podświetleniu przedniego panelu" ale jak ono wygląda, co jest źródłem tego światła itp. to mamy się domyślać? Wystarczyła by fotka.

    Ogólnie wg. mnie bardzo słaba recenzja. Recka gladiusa 800 była zdecydowanie lepsza.
  • Sroka

    2011-02-08 15:49:01

    Może kolega powinien zmienić kontrast monitora:P? U mnie wszystko widać bardzo dobrze i nie szukałbym dziury w całym. Pod słowem narzędzi ja rozumiem śrubokręt, a Ty? Rzeczywiście szkoda, że nie ma fotki bez przedniego panelu, tutaj zgodzę się, że to wada tego testu. Wydawało mi się że czytałem o białej diodzie LED jako podświetleniu, ale czy tutaj czy gdzieś indziej to już nie wiem.. A moze zmyślam xD
  • nimrag

    2011-02-08 17:39:19

    Obudowa dosyć skromna, nie oferuje nic nadzwyczajnego. Czy nie lepiej kupić jakiegoś CM lub Anteca za 100-150zł?
  • Duath

    2011-02-08 22:25:37

    Mateusz pokazał mroczną stronę obudowy - pewnie dlatego zdjęcia są ciemniejsze :) Poza tym ciężko jest sfotografować coś czarnego, żeby było widoczne.

    Mateuszu proponowałbym na przyszłość dodać jeszcze jedno zdjęcie - mianowicie jak wszystkie bebechy są wsadzone do środka oraz uwzględnienie cable management.

    Do wszystkich: robienie dokładnych zdjęć od środka jest nawet ważne, ale po co przykuwać większą wagę do tego, jak to w środku wygląda skoro głównie chodzi o dobry obieg powietrza przy zamkniętym panelu? Poza tym producent nie przemyślał tej konstrukcji: blackmod fajna sprawa ale zupełnie zbędna bez plexy na boku. 2: obudowa jest zbyt brzydka, żeby robić z niej choinkę, więc w tym przypadku blackmod jest zbędny. :)

zobacz wszystkie komentarze | Komentarz 13


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum