» załóż konto» przypomnij hasło

Niepozorna czarnulka?

Recenzja obudowy SilentiumPC Pilum 400 Pure Black

Autor: Mateusz Galon | Data: 2011-02-06 08:49:30

A A A | Wejść na stronę 46323 | Komentarzy 13

Recenzja obudowy SilentiumPC Pilum 400 Pure Black SilentiumPC jest najczęściej kojarzone z produkcją przystępnych cenowo coolerów CPU oraz funkcjonalnych obudów. Właśnie takie produkty jak Spartan, Fortis czy Gladius 600/800 zapewniły firmie dobrą opinię, dzięki czemu dalszy jej rozwój przebiega bardzo sprawnie. Wynikiem tego jest nowa obudowa komputerowa o nazwie Pilum 400 Pure Black. Czy model ten okaże się ciekawą alternatywą dla wspomnianej serii Gladius? Producent zapewnia, że spełni ona wymagania najbardziej wymagających klientów. Przekonajmy się, czy warto wydać w chwili obecnej 279 PLN za ten model. Zapraszam do lektury.

Nowa obudowa od SilentiumPC przyjechała do nas w białym, minimalistycznym pod względem grafiki kartonie. Pilum 400 została dobrze zapakowana. Nie ma żadnego niebezpieczeństwa, że produkt zostanie uszkodzony w czasie transportu.

Pilum 400

Na pierwszy rzut oka obudowa sprawia wrażenie bardzo solidnej. Wszystkie elementy zostały dokładnie spasowane, nic nie odstaje, ani się nie rusza. Została tutaj zastosowana stalowa blacha SECC o grubości od 0,7 do 1,0 mm (zależy od miejsca). Dokładne wymiary obudowy to: 540x450x213 ( długość x wysokość x szerokość) mm. Całość waży 8,1 kilograma. W zestawie otrzymujemy komplet śrubek oraz opasek zaciskowych do kabli. Obudowa jest w kolorze czarnym.

SilentiumPC Pilum 400

Spójrzmy na top urządzenia, gdzie znajdują się dwa okratowania. Są to miejsca na opcjonalne wentylatory 120 mm. Najczęściej montuje się je w tym miejscu w celu wyprowadzenie gorącego powietrza na zewnątrz obudowy.

SilentiumPC Pilum 400

SilentiumPC Pilum 400

Na froncie znajdziemy dwa porty USB 2.0 oraz wyjścia audio. Dobrze, że te zostały umieszczone blisko siebie – nie będzie problemu w przypadku podłączenia słuchawek z mikrofonem. Trochę szkoda, że SilentiumPC nie zdecydowało się na zamontowanie, chociaż jednego portu USB 3.0. Widzimy tutaj pięć zatok 5,25” z czego jedna może być konwertowana do rozmiaru 3,5” (np. czytnik kart pamięci lub stacja FDD). Nie zabrakło oczywiście gustownego przycisku I/O. W dolnej części mamy przewiewną część obudowy, pod którą znajduje się filtr przeciwkurzowy. Za nim możemy zamontować wentylator o rozmiarze 120 lub 140 mm, który będzie chłodził nasze dyski twarde.

SilentiumPC Pilum 400

Spójrzmy na Pilum 400 z prawej strony. Widzimy tutaj kolejne dwa miejsca na śmigła o rozmiarze 120 lub 140 mm. Boczna ściana w okolicach środka jest dosyć giętka, co może zaprzeczać zapewnieniom producenta o solidności całej konstrukcji. Nie mogę jednak wykluczyć, że to przypadek akurat mojego modelu testowego. Tak czy inaczej sytuacja ta w żaden sposób nie odbija się na przenoszeniu ewentualnych drgań podczas pracy. Lewy bok jest pusty.

SilentiumPC Pilum 400

SilentiumPC Pilum 400

Z tyłu producent od góry umieścił dwa otwory na węże od chłodzenia cieczą. Są one odpowiednio miękkie i nie wypadają, co miało miejsce w obudowach innych producentów. Poniżej mamy grill od wentylatora 120 mm, który znajduje się w zestawie. Pracuje on z prędkością obrotową 1200 RPM, generując przy tym hałas o natężeniu około 13,9 dB/A. Dalej mamy siedem miejsc na karty rozszerzeń oraz lukę, w której pojawi się zasilacz.

SilentiumPC Pilum 400

SilentiumPC Pilum 400

Pilum 400 stoi na czterech antywibracyjnych nóżkach, które zapewniają dobrą stabilność całej konstrukcji. Jakość wszystkich opisanych elementów jest bardzo dobra – nic nie skrzypi, a odciski palców w innych modelach są zdecydowanie bardziej widoczne.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • farciarz

    2011-02-07 00:07:22

    eh... ta recenzja niczego nie wnosi, wszystkiego można się dowiedziec ze strony producenta. Nie ma żadnych ciekawostek, nie pokazałeś jak wygląda filtr pod zasilaczem, nie zdjąłeś frontu. Nie powiedziałeś też o tym, że porty USB są skierowane na zewnątrz, więc jak ktoś ma komputer postawiony po prawej stronie to nie widzi kontrolki led na pendrive'ie
  • Irwander

    2011-02-07 00:49:13

    @up, to chyba dobrze że na stronie producenta jest tyle danych :P Miałem w swoim życiu kilka obudów i nie wiem co jest ciekawego w filtrze pod zasilaczem? Każdy zawsze wygląda tak samo. Co do portów USB to każdy kto nie jest ślepy widzi na zdjęciu gdzie one są. Bardzo się czepiasz, a w moim odczuciu nie masz racji. Recenzja jest rzeczowa, bez lania wody i konkretna z testami. Pozdrawiam:P
  • t.luk

    2011-02-07 11:33:23

    Oj, trochę chyba przesadza...Na upartego to nawet blacha o grubości 1 mm potrafi "pracować" po zdjęciu boku obudowy :)
  • mbelly

    2011-02-07 12:30:42

    Mi tam się ten test podobał :). Czekam na kolejne. Najlepiej jakiś droższych bud bo jak się jakąś zła kupi to jest smutno, a te tańsze zawsze jakoś można przeboleć :P.
  • maciek

    2011-02-07 16:39:33

    jackas95
    a jak mają być jakieś ciekawostki skoro producent tak wiele napisał o swojej budzie na stronie
    filtr pod zasilaczem, czarna gąbka o grubości ok 0,5cm
    zdjęcie frontu, zgadza się tego zabrakło :)
    a po co ci widzieć kontrolkę z pendrivie, jeśli jest podłączony do kompa to jest widoczny w "moim komputerze", a jeśli dane są kopiowane to kontrolka "mruga" (mnie denerwuje jak mam takie coś oglądać)...

    co do samej recki, to ponarzekam trochę na zdjęcia, zgadza się buda jest czarna to trudno zrobić perfekcyjne zdjęcia, bo nie są najlepsze tzn. za ciemne

    najbardziej podobają mi się uchylne boki, nareszcie zero problemów ze ściąganiem boku
  • kejus007

    2011-02-07 22:25:35

    @t.luk, true - w moim CM za 300 zł też pracuje jak przycisnę ;)
    @mbelly, ja bym chciał test mojej wymarzonej HAF-X
    @Looos, racja fotki ciut za ciemne, ale pewnie w kolejnych reckach będzie lepiej.

    Dzięki za lekturę :)
  • rowerek

    2011-02-08 15:42:11

    -Fotki są tragiczne, prawie nic na nich nie widać, a przy recenzji obudowy zdjęcia to podstawa!
    -Str. 2 "Montaż napędów optycznych również odbywa się bez użycia jakichkolwiek narzędzi." - gdyby nie fotki na kolejnej stronie to nigdy bym nie dostrzegł, że tam są szybkośrubki.
    -Przydała by się fotka tego filtra pod zasilaczem, bo nie zgodzę się że zawsze filtry wyglądają tak samo. Raz jest to gąbka, raz cieńsza/grubsza siatka...
    -To samo tyczy się filtru z przodu obudowy.
    -Tak jak już poprzednicy wspomnieli - przydało by się jakieś info nt. tego w jaki sposób zdejmuje się panel przedni, zdjęcie jak wygląda montaż wentylatora z przodu itd.
    -Miejsca za tacką jest sporo - a można było zmierzyć i podać w mm.
    -Wspomniano o "przyjemnym, delikatnym podświetleniu przedniego panelu" ale jak ono wygląda, co jest źródłem tego światła itp. to mamy się domyślać? Wystarczyła by fotka.

    Ogólnie wg. mnie bardzo słaba recenzja. Recka gladiusa 800 była zdecydowanie lepsza.
  • Sroka

    2011-02-08 15:49:01

    Może kolega powinien zmienić kontrast monitora:P? U mnie wszystko widać bardzo dobrze i nie szukałbym dziury w całym. Pod słowem narzędzi ja rozumiem śrubokręt, a Ty? Rzeczywiście szkoda, że nie ma fotki bez przedniego panelu, tutaj zgodzę się, że to wada tego testu. Wydawało mi się że czytałem o białej diodzie LED jako podświetleniu, ale czy tutaj czy gdzieś indziej to już nie wiem.. A moze zmyślam xD
  • nimrag

    2011-02-08 17:39:19

    Obudowa dosyć skromna, nie oferuje nic nadzwyczajnego. Czy nie lepiej kupić jakiegoś CM lub Anteca za 100-150zł?
  • Duath

    2011-02-08 22:25:37

    Mateusz pokazał mroczną stronę obudowy - pewnie dlatego zdjęcia są ciemniejsze :) Poza tym ciężko jest sfotografować coś czarnego, żeby było widoczne.

    Mateuszu proponowałbym na przyszłość dodać jeszcze jedno zdjęcie - mianowicie jak wszystkie bebechy są wsadzone do środka oraz uwzględnienie cable management.

    Do wszystkich: robienie dokładnych zdjęć od środka jest nawet ważne, ale po co przykuwać większą wagę do tego, jak to w środku wygląda skoro głównie chodzi o dobry obieg powietrza przy zamkniętym panelu? Poza tym producent nie przemyślał tej konstrukcji: blackmod fajna sprawa ale zupełnie zbędna bez plexy na boku. 2: obudowa jest zbyt brzydka, żeby robić z niej choinkę, więc w tym przypadku blackmod jest zbędny. :)
  • t.luk

    2011-02-10 14:20:19

    @ nimrag
    Znajdź mi za 150zł nową obudowę z blachą 0,7-1,0 mm, czarną w środku, z dobrą aranżacją okablowania, dobrą wentylacją, demontowalną/obrotową kieszenią na HDD i w której zmieści się Radeon HD5970 i Thermalright Archon...

    @ Duath
    Pamiętaj, że są gusta i guściki :) Jednemu przypadnie do gustu krzykliwy Aerocool lub Thermaltake a jednemu taki Pilum :)
  • Irwander

    2011-02-11 00:36:50

    @up, prawda :)
  • Mikellle

    2011-02-11 01:36:59

    Dobra recka :)

zobacz wszystkie komentarze | Komentarz 13


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum