» załóż konto» przypomnij hasło

AMD Brazos - energooszczędne APU

Płyty główne z AMD Fusion - test 4 modeli

Autor: Adam Szymański | Data: 2011-08-03 20:46:05

A A A | Wejść na stronę 64557 | Komentarzy 6


Płyta od Sapphire wyróżnia się tym, że znajduje się w białym pudełku. Połączenie opakowania z nazwą pozwala nam się domyślać, że płyta będzie miała biały laminat, tymczasem jest zupełnie inaczej. Cała płytka drukowana została utrzymana w czarnej tonacji i jedynie porty S-ATA oraz złącze PCI-E są w innym kolorze. Można odnieść wrażenie, że nazwa płyty to ironia.

AMD Brazos

Już na pierwszy rzut oka widać, że Sapphire trochę inaczej podchodzi do konstruowania swoich płyt. Dużym zaskoczeniem jest tu bardzo mały wentylator schładzający równie mały radiator. W porównaniu z poprzednikami można stwierdzić, że będzie on na pewno niewystarczający, ale aby wydać taki werdykt, musimy przekonać się w praktyce. Zestaw dodatków to dokładnie to samo co otrzymujemy przy zakupie innych testowanych dzisiaj płyt czyli dwa kable S-ATA (oczywiście czarne), płytka ze sterownikami, instrukcja obsługi, backplate i bonus w postaci naklejki Sapphire.

AMD Brazos

Tak samo jak w reszcie testowanych płyt mini-ITX, produkt Sapphire posiada podobne parametry do reszty producentów. Pod tym niewielkim radiatorem znajduje się zintegrowany układ Fusion APU E-350 zawierający dwurdzeniowy procesor z architekturą Bobcat taktowany zegarem 1,6 GHz oraz układ graficzny Radeon HD 6310 z obsługą bibliotek DirectX 11. Oprócz tego na ich laminacie znajdują się dwa banki pamięci DDR3 z obsługą do 8GB, jedno złącze PCI-Express x16 oraz cztery porty SATA 3.0.

AMD Brazos

Na tylnym panelu umieszczono komplet wyjść: HDMI, D-Sub i DVI. Oprócz nich są też cztery USB 2.0, gniazdo LAN i złącza muzyczne. Jak widać, w porównaniu z konkurencją prezentuje się on dość skromnie, ale posiada podobną funkcjonalność.

Ponadto ten model nie został wysoko wyceniony, bo obecnie trzeba za nią zapłacić około 350zł.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Duath

    2011-08-03 22:38:38

    To są genialne zabawki! Z takimi gabarytami można z wielkim powodzeniem stworzyć samemu mały HTPC. Zamknąć to w obudowie od jakiegoś dekodera czy starego odtwarzacza wideo i ma się fajny player. Kurde, coś czuję, że chyba będę szukał jakiejś ładnej budy na ten sprzęt ;D
  • Sroka

    2011-08-05 12:51:18

    No i pozamiatane - nareszcie kompletna bida pod nazwą Atom (u ilu już ludków widziałem jak się miotają aby usunąć win 7 z tego wynalazku bo nie daje rady) zostanie przez mądrych ludzi zastąpiona przez prawdziwy procesor - je tyle samo energii co atom a pozwala naprawdę korzystać ze współczesnych mediów - filmów HD, wymagających gier czy multimediów internetowych. Ze wszystkiego tego co nieosiągalne dla Atoma.
  • Warwyko76

    2011-08-05 13:47:15

    Czy autor miał styczność z Atomem i może coś powiedzieć o wydajności względem Brazos?
  • pisix04

    2011-08-05 13:50:35

    Czy autor powie coś również o poborze mocy?
  • ~marcon37

    2011-08-05 20:15:33

    @Sroka piszesz to na podstawie tego testu czy masz jakieś własne doświadczenia. Moim zdaniem ani atom ani e350 nie nadaje się jako procesor do HTPC. Platforma Brazos również niczego nie wnosi w sprawie HTPC. To jest po prostu za chude w uszach i nie wiem co skłania testujących do pisania, że komputer zbudowany na czymś takim jest w stanie odtwarzać multimedia w formacie HD. Moim zdaniem to tylko pobożne życzenia producentów, którzy próbują, zróżnicować rynek, żeby wycisnąć więcej kasy. Patrząc na cenę tych wynalazków, za 100 pln więcej mamy normalny procesor i płytę główną, z dużo większą wydajnością i nadal akceptowalnym poborem mocy i również w formacie itx.
  • Duath

    2011-08-06 13:58:27

    @~marcon37, gdzie musisz jeszcze dołożyć jakąś grafikę a to już dodatkowe 150-200zł. Dodatkowo kupisz tandetną płytę, która będzie uboższa od tych prezentowanych. Wg mnie Brazos (w prezentowanych modelach) jak najbardziej nadaje się na HTPC. Poza tym sama nazwa wskazuje po co to ma być. Internet na tym spokojnie przeglądniesz, filmy HD z YouTube też powinny chodzić płynnie. HD jak i FullHD działa bez problemu. I to wszystko bez konieczności dokupowania dodatkowych kart itp. Może Sroka przesadził z wymagającymi grami, ale faktycznie w coś można na tym "pyknąć".

Komentarz 6


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...