» załóż konto» przypomnij hasło

AMD Brazos - energooszczędne APU

Płyty główne z AMD Fusion - test 4 modeli

Autor: Adam Szymański | Data: 2011-08-03 20:46:05

A A A | Wejść na stronę 64553 | Komentarzy 6

Płyty główne z AMD Fusion - test 4 modeli Małe komputerki stają się coraz popularniejsze. Ich zastosowanie to głównie praca biurowa oraz multimedia. AMD nie pozostało w tyle i stworzyło własną platformę. Fusion, bo tak się ona nazywa, była bardzo długo wyczekiwana przez swoje opóźnienie względem zapowiedzi. Najważniejszym elementem tej platformy jest APU (accelerated processing unit), w którego skład wchodzi procesor (CPU) i układ graficzny (GPU). APU ma służyć tam, gdzie ważna jest energooszczędność czyli w netbookach, HTPC, tabletach czy nettopach. Założenie APU i Fusion jest proste - obie jednostki (centralna i graficzna) mają pracować razem w celu uzyskania wyższej wydajności. Na początku AMD przedstawiła dwie rodziny procesorów: Ontario (TDP 9 W) oraz Zacate (TDP 18 W). W tym artykule przyjrzymy się konstrukcjom z układem E-350 czyli Zacate, który jest obecnie najwydajniejszym układem platformy Brazos.

Zacate cechuje, tak jak inne układy Brazosa, obsługa DirectX 11, 64KB pamięci L1 na rdzeń, 512KB pamięci L2 dla każdego rdzenia, 80 jednostek SIMD dla Radeona z którym współpracuje, sprzętowe wspomaganie UVD3 i wirtualizacja AMD-VTM, a wszystko to zostało wykonane w 40-nanometrowym procesie produkcyjnym. Układ E-350 współgra z Radeonem 6310.

AMD bardzo poważnie wzięło się za rynek urządzeń przenośnych i próbuje znaleźć sobie miejsce wśród układów Atom oraz platformy NVIDIA ION. Z tych powodów, naciska na producentów aby płyty z Brazos’em były sprzedawane w cenie około 100 dolarów. Dzięki temu, konkurencja stała się całkiem realna.

Do naszej redakcji dotarły cztery płyty oparte o układ Brazos. Wszystkie są formatu mini-ITX. Na pierwszy ogień padła Gigabyte E350N-USB3.

Pudełko, jak z resztą wszystkie pudełka płyt z Brazos’em jest bardzo małe.

AMD Brazos

W środku opakowania znajdziemy zestaw dodatków adekwatny do rozmiaru płyty. W jego skład wchodzi płytka ze sterownikami, instrukcja, dwa kable S-ATA i zaślepka na tylny panel obudowy. Niczego więcej nie będziemy potrzebować więc to co dorzucił producent, w zupełności wystarczy. Sam laminat, utrzymany w barwach Gigabyte, wygląda podobnie do reszty tego typu konstrukcji, jednakże zapewnia kilka ciekawych rozwiązań.

AMD Brazos

Pod mało skomplikowanym radiatorem znajdziemy procesor AMD Dual-Core E-350 oraz układ graficzny AMD Radeon HD 6310. W chłodzeniu całego rdzenia pomaga mały wentylatorek 30mm. Na płycie umieszczono 2 sloty pamięci DDR3, złącze graficzne PCI-E 2.0 x16, 4 złącza SATA 6 Gb/s oraz 10 złączy USB (w tym 3 szybkie USB 3.0). Na tylnym panelu płyty znajdziemy szeroką gamę wyjść graficznych: HDMI/DVI oraz D-Sub. Całości dopełnia ośmiokanałowy układ dźwiękowy HD Audio ALC 892 ze wsparciem dla standardu Blue-ray oraz karta sieciowa umożliwiająca połączenie z prędkością 1 Gb/s.

AMD Brazos

Dokładne parametry prezentuje tabelka. W każdej z recenzowanych dzisiaj płyt, konfiguracja jest podobna.

AMD Brazos

Pod względem parametrów, płyta główna od Gigabyte nie zaskakuje. Producent próbuje przekonać potencjalnych klientów przy pomocy swoich autorskich rozwiązań takich jak: Ultra Durable 3 Classic, 3xUSB Power (pozwala na większe obciążenie prądem portów USB), On/Off Charge (daje możliwość szybszego ładowania urządzeń Apple również podczas gdy komputer jest wyłączony). Ponadto producent zapewnia, że cała płyta główna wraz z układem Zacate, pobiera jedynie około 25W. oprócz tego otrzymujemy 3 lata gwarancji.

AMD Brazos

W chwili publikacji artykułu, cena jaką trzeba zapłacić za to urządzenie, wynosiła około 450zł.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Duath

    2011-08-03 22:38:38

    To są genialne zabawki! Z takimi gabarytami można z wielkim powodzeniem stworzyć samemu mały HTPC. Zamknąć to w obudowie od jakiegoś dekodera czy starego odtwarzacza wideo i ma się fajny player. Kurde, coś czuję, że chyba będę szukał jakiejś ładnej budy na ten sprzęt ;D
  • Sroka

    2011-08-05 12:51:18

    No i pozamiatane - nareszcie kompletna bida pod nazwą Atom (u ilu już ludków widziałem jak się miotają aby usunąć win 7 z tego wynalazku bo nie daje rady) zostanie przez mądrych ludzi zastąpiona przez prawdziwy procesor - je tyle samo energii co atom a pozwala naprawdę korzystać ze współczesnych mediów - filmów HD, wymagających gier czy multimediów internetowych. Ze wszystkiego tego co nieosiągalne dla Atoma.
  • Warwyko76

    2011-08-05 13:47:15

    Czy autor miał styczność z Atomem i może coś powiedzieć o wydajności względem Brazos?
  • pisix04

    2011-08-05 13:50:35

    Czy autor powie coś również o poborze mocy?
  • ~marcon37

    2011-08-05 20:15:33

    @Sroka piszesz to na podstawie tego testu czy masz jakieś własne doświadczenia. Moim zdaniem ani atom ani e350 nie nadaje się jako procesor do HTPC. Platforma Brazos również niczego nie wnosi w sprawie HTPC. To jest po prostu za chude w uszach i nie wiem co skłania testujących do pisania, że komputer zbudowany na czymś takim jest w stanie odtwarzać multimedia w formacie HD. Moim zdaniem to tylko pobożne życzenia producentów, którzy próbują, zróżnicować rynek, żeby wycisnąć więcej kasy. Patrząc na cenę tych wynalazków, za 100 pln więcej mamy normalny procesor i płytę główną, z dużo większą wydajnością i nadal akceptowalnym poborem mocy i również w formacie itx.
  • Duath

    2011-08-06 13:58:27

    @~marcon37, gdzie musisz jeszcze dołożyć jakąś grafikę a to już dodatkowe 150-200zł. Dodatkowo kupisz tandetną płytę, która będzie uboższa od tych prezentowanych. Wg mnie Brazos (w prezentowanych modelach) jak najbardziej nadaje się na HTPC. Poza tym sama nazwa wskazuje po co to ma być. Internet na tym spokojnie przeglądniesz, filmy HD z YouTube też powinny chodzić płynnie. HD jak i FullHD działa bez problemu. I to wszystko bez konieczności dokupowania dodatkowych kart itp. Może Sroka przesadził z wymagającymi grami, ale faktycznie w coś można na tym "pyknąć".

Komentarz 6


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...