» załóż konto» przypomnij hasło

Big Tower po raz drugi!

BitFenix Shinobi XL – recenzja obudowy

Autor: Rafał Cebulski | Data: 2012-03-28 14:14:57

A A A | Wejść na stronę 140156 | Komentarzy 10


Przystępujemy do najważniejsze czynności, jaka jest związana z nową obudową komputerową, czyli do zamontowania poszczególnych podzespołów w środku BitFenix Shinobi XL.

Zaczynamy od przykręcenia płyty głównej. Z tym zadaniem nie ma żadnego problemu – umieszczamy ją na kołkach dystansowych (które wcześniej należy przykręcić do tacy) i dokręcamy za pomocą odpowiednich śrubek z zestawu (są odpowiednio oznaczone). Przypomnijmy, że model ten wspiera płyty główne w standardzie Mini-ITX, mATX, ATX oraz XL-ATX. My zastosujemy model przedostatni.

BitFenix Shinobi XL

Za sprawą odpowiednio wycięcia w tacy płyty głównej możemy zamontować chłodzenie na procesorze w momencie, kiedy już wszystkie komponenty będą zamontowane. Jednak z uwagi na wygodę nie polecamy takie rozwiązania. Mimo wszystko instalacja cooler CPU najłatwiejsza jest jeszcze przed włożeniem płyty głównej do środka.

BitFenix Shinobi XL

Na dole montujemy zasilacz i przykręcamy go od zewnętrznej strony za pomocą śrubek z zestawu. Może on być ustawiony wentylatorem w dół lub w górę, ponieważ producent przygotował cztery gumowe podstawki, a po nimi filtr przeciwpyłowy. Na dole mamy bardzo dużo wolnego miejsca, dzięki czemu zmieścimy nawet najdłuższe jednostki. Obok PSU możemy zamontować jeszcze dwa dodatkowe wentylatory.

BitFenix Shinobi XL

BitFenix Shinobi XL

Dysk HDD i SSD montujemy bardzo szybko i niezwykle łatwo na plastikowych tackach, które są wsuwane do klatki umieszczonej z przodu obudowy. Montaż dysków 3,5 cala nie wymaga użycia jakichkolwiek narzędzi, natomiast w przypadku 2,5 cala musimy nasz nośnik przykręcić czterema śrubkami od spodu. Tutaj chcielibyśmy zaznaczyć, że tacki nie trzymają się zbyt solidnie, czego najlepszym przykładem było ich powypadanie w czasie transportu (kiedy otwarłem obudowę pierwszy raz wszystkie były porozrzucane po wnętrzu Shinobi XL). Dlatego proponujemy demontaż niewykorzystanych tacek, a te z zamontowanymi dyskami 3,5” przykręcić dodatkową śrubą. W przypadku SSD nie ma takiej możliwości i muszą one pozostać niezabezpieczone.

BitFenix Shinobi XL

BitFenix Shinobi XL

BitFenix Shinobi XL

Montaż napędów optycznych przebiega standardowo z tym zastrzeżeniem, że nie musimy mieć do tego celu żadnych narzędzi, ani specjalnie zdejmować przedniego panelu. Podobnie z kartami rozszerzeń (w tym kartą graficzną). Odkręcamy tylko za pomocą szybkośrubek odpowiednie zaślepki na tylnym panelu (bez potrzeby wyłamywania) i umieszczamy komponent, dokręcając do ponownie. Całość trzyma całkiem stabilnie.

BitFenix Shinobi XL

BitFenix Shinobi XL

Na koniec pozostaje nam odpowiednie ułożenie kabli i schowanie ich z tyłu obudowy. Za sprawą licznych otworów i przelotów zadanie to należy do bardzo prostych i przyjemnych. Wszystkie przewody mieszczą się bez problemu.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • ~elf

    2012-03-28 19:42:53

    zacna buda jak za tę kwotę, mnie urzeka ta prostota i jej matowość i do tego spore możliwości
  • t.luk

    2012-03-28 22:04:04

    W końcu normalne nóżki ale filtrów przeciwkurzowych na górze nadal brak...Myślałem, że po modelu Raider czegoś się nauczyli ;/
  • ~fredii

    2012-03-28 22:22:38

    fajna całkiem buda ale b. droga

    A macie błąd na wykresie temperatur - kolory powinny być odwrotnie niż obecnie, chyba ze w spoczynku temperatura jeż wyższa niż w stresie to ok ale powinno być na odwrót
  • czytelnik18

    2012-03-29 21:01:34

    Nauczyli się chyba dużo, bo w zasadzie brak wad (szukane na siłę) i dobra cena. Dla mnie świetny wybór!
  • t.luk

    2012-03-29 21:07:10

     

    czytelnik18 napisał:

    Nauczyli się chyba dużo, bo w zasadzie brak wad (szukane na siłę) i dobra cena. Dla mnie świetny wybór!


    Żadne szukanie wad na siłę, po prostu wiem że nie ma obudów idealnych ;)
  • mw_1975

    2012-03-30 12:00:47

    "Złącza USB 3.0 zostały wyposażone w rozgałęzienie na USB 2.0, dzięki czemu posiadacze starszych obudów będą mogli również wykorzystać gniazda znajdujące się na froncie."

    Chyba "płyt głównych"?
  • RafalC

    2012-03-30 15:57:18

    @up, dzięki za czujność! Poprawione :)
    Rzeczywiście idealnych nie ma, ale testując tyle modeli chyba nie byłoby nam trudno stworzyć projekt idealnej obudowy komputerowej:?
  • t.luk

    2012-03-31 10:28:50

    @ UP
    Pytanie tylko czy któraś z fabryk potrafiłaby mu podołać i ile by kosztował ;)
  • silent

    2012-03-31 21:00:11

    każdy ma inne wyobrażenie idealnej obudowy (i zapewne nie byłby skłonny zwrócić kosztów produkcji ;) )
    jak dla mnie to fajna, bo prosta i funkcjonalna obudowa. czas na czepianie się:
    - jeżeli zasilacz jest przykręcony do obudowy, to na ile gumowe nóżki zniwelują przenoszenie się wibracji?
    - kolorowe przewody w zamkniętej (bezokienkowej) obudowie to zaleta - ułatwiają ich identyfikację
    - wiatraczek z tyłu - nie można było fabrycznie dać większego?
    i poważna wpadka - tacki na dyski - przy tej cenie coś takiego?
  • silent

    2012-03-31 21:08:07

    vd500lbna
    kandydatka na super obudowę? :D

Komentarz 10


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...