Big Tower po raz drugi!
BitFenix Shinobi XL – recenzja obudowy
Spis treści
Przystępujemy do najważniejsze czynności, jaka jest związana z nową obudową komputerową, czyli do zamontowania poszczególnych podzespołów w środku BitFenix Shinobi XL.
Zaczynamy od przykręcenia płyty głównej. Z tym zadaniem nie ma żadnego problemu – umieszczamy ją na kołkach dystansowych (które wcześniej należy przykręcić do tacy) i dokręcamy za pomocą odpowiednich śrubek z zestawu (są odpowiednio oznaczone). Przypomnijmy, że model ten wspiera płyty główne w standardzie Mini-ITX, mATX, ATX oraz XL-ATX. My zastosujemy model przedostatni.
Za sprawą odpowiednio wycięcia w tacy płyty głównej możemy zamontować chłodzenie na procesorze w momencie, kiedy już wszystkie komponenty będą zamontowane. Jednak z uwagi na wygodę nie polecamy takie rozwiązania. Mimo wszystko instalacja cooler CPU najłatwiejsza jest jeszcze przed włożeniem płyty głównej do środka.
Na dole montujemy zasilacz i przykręcamy go od zewnętrznej strony za pomocą śrubek z zestawu. Może on być ustawiony wentylatorem w dół lub w górę, ponieważ producent przygotował cztery gumowe podstawki, a po nimi filtr przeciwpyłowy. Na dole mamy bardzo dużo wolnego miejsca, dzięki czemu zmieścimy nawet najdłuższe jednostki. Obok PSU możemy zamontować jeszcze dwa dodatkowe wentylatory.
Dysk HDD i SSD montujemy bardzo szybko i niezwykle łatwo na plastikowych tackach, które są wsuwane do klatki umieszczonej z przodu obudowy. Montaż dysków 3,5 cala nie wymaga użycia jakichkolwiek narzędzi, natomiast w przypadku 2,5 cala musimy nasz nośnik przykręcić czterema śrubkami od spodu. Tutaj chcielibyśmy zaznaczyć, że tacki nie trzymają się zbyt solidnie, czego najlepszym przykładem było ich powypadanie w czasie transportu (kiedy otwarłem obudowę pierwszy raz wszystkie były porozrzucane po wnętrzu Shinobi XL). Dlatego proponujemy demontaż niewykorzystanych tacek, a te z zamontowanymi dyskami 3,5” przykręcić dodatkową śrubą. W przypadku SSD nie ma takiej możliwości i muszą one pozostać niezabezpieczone.
Montaż napędów optycznych przebiega standardowo z tym zastrzeżeniem, że nie musimy mieć do tego celu żadnych narzędzi, ani specjalnie zdejmować przedniego panelu. Podobnie z kartami rozszerzeń (w tym kartą graficzną). Odkręcamy tylko za pomocą szybkośrubek odpowiednie zaślepki na tylnym panelu (bez potrzeby wyłamywania) i umieszczamy komponent, dokręcając do ponownie. Całość trzyma całkiem stabilnie.
Na koniec pozostaje nam odpowiednie ułożenie kabli i schowanie ich z tyłu obudowy. Za sprawą licznych otworów i przelotów zadanie to należy do bardzo prostych i przyjemnych. Wszystkie przewody mieszczą się bez problemu.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze
~elf
2012-03-28 19:42:53
t.luk
2012-03-28 22:04:04
~fredii
2012-03-28 22:22:38
A macie błąd na wykresie temperatur - kolory powinny być odwrotnie niż obecnie, chyba ze w spoczynku temperatura jeż wyższa niż w stresie to ok ale powinno być na odwrót
czytelnik18
2012-03-29 21:01:34
t.luk
2012-03-29 21:07:10
czytelnik18 napisał:
Nauczyli się chyba dużo, bo w zasadzie brak wad (szukane na siłę) i dobra cena. Dla mnie świetny wybór!
Żadne szukanie wad na siłę, po prostu wiem że nie ma obudów idealnych ;)
mw_1975
2012-03-30 12:00:47
Chyba "płyt głównych"?
RafalC
2012-03-30 15:57:18
Rzeczywiście idealnych nie ma, ale testując tyle modeli chyba nie byłoby nam trudno stworzyć projekt idealnej obudowy komputerowej:?
t.luk
2012-03-31 10:28:50
Pytanie tylko czy któraś z fabryk potrafiłaby mu podołać i ile by kosztował ;)
silent
2012-03-31 21:00:11
jak dla mnie to fajna, bo prosta i funkcjonalna obudowa. czas na czepianie się:
- jeżeli zasilacz jest przykręcony do obudowy, to na ile gumowe nóżki zniwelują przenoszenie się wibracji?
- kolorowe przewody w zamkniętej (bezokienkowej) obudowie to zaleta - ułatwiają ich identyfikację
- wiatraczek z tyłu - nie można było fabrycznie dać większego?
i poważna wpadka - tacki na dyski - przy tej cenie coś takiego?
silent
2012-03-31 21:08:07
kandydatka na super obudowę? :D
10