» załóż konto» przypomnij hasło

Wydajny ultrabook dla najbardziej wymagających

Asus Zenbook UX31A - test laptopa

Autor: Kamil Zawiślak | Data: 2013-04-20 18:32:08

A A A | Wejść na stronę 60507 | Komentarzy 5

Asus Zenbook UX31A - test laptopa Ultrabook - nowa, ale już nie tak świeża kategoria notebooków zdefiniowana przez Intela pod koniec 2011 roku. W początkowej fazie ich istnienia, tak to nazwijmy, kosztowały krocie. Obecnie ceny ultrabooków są przystępniejsze, ale dla wielu nadal nieosiągalne. Do redakcji dostarczono ultrabook Asusa - Zenbook Prime UX31A. Charakteryzuje się ponadprzeciętną dbałością o szczegóły, jest do bólu minimalistyczny, ale to jest w nim fajne. W sumie, o to właśnie chodzi w ultrabookach. Zapraszam do lektury jego testu.

Tajwański Asus współpracuje z Intelem od początku istnienia ultrabooków, ma w swojej ofercie dwie rodziny tych urządzeń - 13-calowe UX31 i 11-calowe UX21. Przyszedł marzec 2012 i okazało się, że Asus prezentuje nowe laptopy, UX31A i UX21A, których główną wizytówką są ekran Full HD, najlepsze w tym wszystkim jest to, że nawet przy opcji 11-calowej wyświetlacz jest matowy. Do tego ulepszona architektura Ivy Bridge czy podświetlana klawiatura. Testowany Zenbook UX31A przyjechał do mnie w czarnym pudełku z zewnątrz niewyróżniającym się niczym szczególnym, ot zwykłe kartonowe opakowanie. Jednak, jak się okazało Asus zadbał nawet o taki szczegół, wnętrze pudełka jest wyścielone przyjemnym w dotyku materiałem. W zestawie oprócz niezbędnej ładowarki znalazł się przejściówka VGA i HDMI, a nawet eleganckie etui.

Sylwetka UX31A powinna każdemu przypaść do gustu. Elegancko wykonany laptop, ultra cienki, a do tego ma być ultra wydajny. W Zenbookach widać szczyptę MacBooka Air, to może się podobać lub też nie, ja nie widzę w tym jednak nic złego.

Obudowa została wykonana z aluminium, co jest dodatkowym plusem, jeśli chodzi o odprowadzanie ciepła. Od razu trzeba przyznać, że Zenbook jest dobrze wyważony, ale tylko przy wolniejszym otwieraniu klapy, szybsze jej podniesienie skutkuje tym, że dół również wędruje ku górze. Nieznaczenie, ale zawsze. Większy problem w tym, że klapa lubi się czasem sama odchylić. Podczas pracy na stabilnym podłożu, mam tu na myśli np. blat biurka takie zjawisko nie występuje. Jednak użytkowanie laptopa przykładowo na kolanach daje się we znaki klapie. Szybsza zmiana pozycji, i nie tylko sprawia, że klapa bezwładnie odchyla się do tyłu. Na szczęście nie jest to zbyt częste i zdarza się tylko przy szybszym machnięciu Zenbookiem.

Myślę, że warto pochwalić jakość wykonania. W tego typu sprzęcie nie ma mowy o kompromisach. Wszystko jest idealnie spasowane i wystarczająco sztywne. Dla wnikliwych, dolna część UX31A to również aluminiowa pokrywa przytwierdzona do obudowy jedenastoma śrubkami. Dolna część skrywa dwa głośniczki, o których później oraz otwory odprowadzające ciepło.

Zenbook mierzy 325 x 223 mm (szerokość x długość), w najcieńszym miejscu ma 3, a w najgrubszym 18 mm i waży jedynie 1,3 kg. W takiej obudowie znalazło się miejsce dla dwóch portów USB 3.0, po jednym na każdą ze stron. Na lewej krawędzi ulokowano jeszcze gniazdo słuchawkowe i czytnik kart pamięci. Natomiast przeciwna strona skrywa gniazdo ładowania, port mini VGA i micro HDM. Na końcu znalazła się dioda świecąca białym światłem, która podczas pracy laptopa świeci ciągłym światłem, a podczas uśpienia komputera miga.

Testowana wersja działa pod kontrolą procesora Intel Core i7 3517U o zegarze od 1.9 GHz do 2.4 GHz. Do tego zintegrowana grafika Intel HD 4000 i 4 GB pamięci RAM. Reszta specyfikacji w tabelce poniżej.

 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • Duath

    2013-04-20 21:19:17

    I to jest mój ideał wśród sprzętu mobilnego...
  • ~Pawel

    2013-04-20 21:25:37

    Czytam Was w rozdzielczości 1920x1200 i żeby cokolwiek zobaczyć na wykresach muszę powiększać całą stronę. Proponuję, żeby po kliknięciu na zdjęcie dało się je powiększyć.
  • jantomx

    2013-04-20 21:54:21

    Ostatnio przeglądałem rynek ultrabooków ponieważ mój tata potrzebował nowego laptopa ~4500 zł mozliwie jak najcieńszego i najlżejszego. Nie powiem, dość dużo jest ultrabooków w tej cenie, jednym z nich był ten Asus. Ostatecznie wybór padł na HD EliteBook Folio 9470m ze względu na przystosowanie biznesowe i stację dokującą, do której mój tata się strasznie przyzwyczaił w pracy. Sprzęt przyjdzie we wtorek 9wraz ze stacją dokującą), może nawet napisze reckę i wrzucę na forum.

    @UP moim ideałem wśród sprzętu mobilneg jest Lenovo Yoga :P
  • Kamirp

    2013-04-22 10:40:47

    Autor chyba źle zrobił wykresy. Wystarczy je z excela skopiowac do np. painta i zapisac - tutaj tak nie było. Recenzja sam w sobie b. ciekawa :)
  • ~Artur

    2014-01-22 23:06:03

    Wszystko super, tylko ten Windows, który nie radzi sobie ze skalowaniem. W końcu mogliby z tym coś zrobić.

Komentarz 5


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...