» załóż konto» przypomnij hasło

Cisza i wydajność idą w parze

ARCTIC Accelero Xtreme III – test chłodzenia GPU

Autor: Michał Jankowski | Data: 2012-07-09 19:56:57

A A A | Wejść na stronę 85125 | Komentarzy 3


Przed przystąpieniem do instalacji coolera na naszej karcie graficznej powinniśmy przede wszystkim upewnić się, że jest ona kompatybilna – zgodnie z informacjami na stronie producenta. Chociaż jak się okazuje nie zawarto tam w pełni prawdziwych informacji, ponieważ zabrakło np. modelu GTX 470, który posłużył nam do testów. Montaż przebiegł bez problemu, dlatego wierzymy, że ARCTIC doda tę kartę do swojej listy.

Pierwszym krokiem jest oczywiście demontaż obecnego coolera z karty graficznej i wyczyszczenie procesora GPU z resztek pasty termoprzewodzącej. Nowej nie musimy nakładać, ponieważ do pierwszej instalacji możemy wykorzystać tę, która została już fabrycznie umieszczona na miedzianej podstawce radiatora.

Arctic Accelero Xtreme III

Następnie powierzchnię wszystkich elementów elektronicznych tj. modułów pamięci wyczyścić za pomocą gumki, tak by osiągnąć lepszą przyczepność kleju. Nakładamy taśmę izolacyjną na poszczególne układy, ponieważ bezpośredni kontakt z radiatorem układów RAM i VR może spowodować zwarcie. Trzeba dobrze sprawdzić, że radiatory umieszczone na kościach pamięci nie będą przeszkadzały w instalacji płyty montażowej. Przyklejanie radiatorów polega na posmarowaniu danego elementu klejem, dociśnięciu radiatora na czas około 10 sekund i odczekaniu 60 minut do czasu stężenia. Nie zalecamy używać nadmiernej ilości kleju, aby ten nie wyciekał poza klejony element, oraz żeby czas łączenia nie był zbyt długi.

Arctic Accelero Xtreme III

Arctic Accelero Xtreme III

Dalej zgodnie z tabelą w instrukcji obsługi musimy sprawdzić, z których otworów montażowych i tulejek będziemy korzystali w czasie przykręcania podstawki pod backplate. Dokręcamy ją po przekątnej zgodnie ze wzorem A -> B -> C -> D, najlepiej po 2 obroty.

Arctic Accelero Xtreme III

Arctic Accelero Xtreme III

Tulejki przyklejamy za pomocą taśmy w kształcie okręgów, a pod stalową podkładką pod backplate umieszczamy piankową gąbkę.

Na koniec pozostaje nam sprawdzić nacisk miedzianej podstawki na procesor graficzny. Karta powinna pozostać w pozycji poziomej, nie może być przegięta w żadnym kierunku.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze

  • ~Arek

    2012-07-10 10:11:45

    Arctic mógłby wydać nową wersje S1 w normalnej cenie, pasującą na wszystkie HD 7XXX oraz GTX 6XX. Na pewno byłby to hit
  • mw_1975

    2012-07-10 18:13:39

    Szkoda, że cena jest okropnie wysoka. I przydałaby się wersja na karty dwuprocesorowe. Jednoprocesorowe są często w wersjach autorskich, a high-endowe - nie.
  • ~zadowolony

    2013-09-04 17:24:19

    ja mam starsza wersje tego chlodzenia - accelero XTREME plus.

    u mnie w spoczynku 30-35 stopni, ale temperatura otoczenia blizej 20 stopni niz 26.

    Karta 470 GTX podkrecona do 730 Mhz @ 0,875V, w grach mam ustawiony wiatrak automatycznie w granicach 60-100% (nic praktycznie nie slychac, bo zasilacz glosniejszy/stockowe chlodzenie w IDLE jest o wiele mniej cichy niz accelero na 100%) i nie przekracza 60 stopni.

    Serdecznie polecam starsza wersje, chocby dlatego ze tansza o circa 100zł :)

Komentarz 3


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum