Wydajność AMD Kaveri i Intel Core i3 w DirectX 12
D3D12, czyli unowocześniony DirectX, został przetestowany przez ekipę Anandtech. Testom zostały poddane najnowsze biblioteki, które obsługiwane były przez procesory AMD Kaveri (A8 oraz A10) i Intel Core i3-4330. DirectX 12,czyli zestaw instrukcji API, w których znajduje się także biblioteka D3D12 jest niezwykle wyczekiwaną aktualizacją niskopoziomowego API. Low-level API zmniejsza zużycie procesora, dając większą swobodę działania procesorowi graficznemu. Zaimplementowanie D3D12 szczególnie podoba się producentom zintegrowanych układów – AMD APU i Intel iGPU.
Test został wykonany w benchmarku Starswarm, który ma za zadanie obliczyć wydajność procesorów wraz z uruchomionym niskopoziomowym API. Do zobrazowania różnic pomiędzy wbudowanymi, a zewnętrznymi procesorami wykorzystano także oddzielny układ graficzny w postaci GeForce’a GTX 770.
W benchmarku uwzględniono nie tylko tzw. wąskie gardło, czyli sytuację w której jeden komponent ograniczany jest przez drugi (np. karta graficzna może być ograniczana przez zbyt wolny procesor), ale również sposób skalowania pracy rdzeni CPU w D3D12.
Zapraszam do zapoznania się z rezultatami.
Wyniki, zarówno dla produktów AMD jak i Intela są co najmniej zadowalające. Również GTX 770 wypadł bardzo przyzwoicie w teście (przypomnę, że procesor GK104 jest znacznie szybszy od zintegrowanych układów), idealnie ukazując różnicę wydajności pomiędzy D3D11 a D3D12 oraz zintegrowanymi i zewnętrznymi procesorami graficznymi. Oczywiście, Intel nieznacznie wyprzedza swojego konkurenta, co było do przewidzenia (i3 ma znacznie mocniejsze rdzenie od Kaveri). Różnice nie są jednak zbyt znaczące.
APU A10-7800 jest o 44% szybszy z DirectX-em 12, natomiast A8-7600 o 25%, zatem w tym przypadku odczuwalny jest znaczny wzrost wydajności. Ciężko jest jednoznacznie określić, o ile dokładnie szybszy może być układ w Intel Core i3, ze względu na różnice w architekturze pomiędzy APU a Core. W przypadku AMD procesor i układ graficzny są bardziej „zżyci”, natomiast iGPU jest bardziej niezależne.
Niskopoziomowe API to zatem bardzo ciekawa funkcja, która znacznie przyspiesza działanie całej jednostki obliczeniowej. Co najważniejsze - przynosi realny wzrost wydajności - nie tylko w przypadku procesorów z zintegrowanymi układami graficznymi - ale także i w zewnętrznych kartach graficznych.
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze