Trzy na cztery firmy dbają o lokalizację przetwarzanych danych – badanie WithSecure
73% firm musi przetwarzać dane we własnym kraju lub regionie – wynika z badania przeprowadzonego przez firmę WithSecure (dawniej znaną jako F-Secure Business). Rezydencja danych, czyli ich fizyczna lokalizacja, to kwestia, o którą przedsiębiorstwa muszą dbać zarówno ze względów prawnych jak i związanych z cyberbezpieczeństwem.
Globalizacja danych vs protekcjonizm
Rośnie popularność rozwiązań chmurowych i międzynarodowy przepływ danych. Globalne firmy rozwijają technologie utrzymując „cyfrowy ekosystem”. Rodzi to konieczność wprowadzania regulacji dotyczących rezydencji danych, czyli geograficznego położenia miejsc, w których dane są przechowywane i przetwarzane. Dotyczy to zarówno serwerów, jak i centrów, gdzie magazynowane są dane chmurowe. Zgodnie z zasadą suwerenności, informacje podlegają ochronie prawnej i regulacjom kraju, w którym są fizycznie przechowywane. Zabezpieczanie danych – które stanowią współcześnie rdzeń gospodarki, jest dzisiaj ściśle powiązane z bezpieczeństwem państwa i jego obywateli.
Różne wymagania dotyczące przetwarzania danych
Z badania WithSecure wynika, że 38% firm jest zobowiązanych do przetwarzania danych w tym samym regionie, w którym działają. Dotyczy to głównie przedsiębiorstw z krajów europejskich, zwłaszcza Belgii, Danii, Finlandii, Niemiec, Holandii, Norwegii i Wielkiej Brytanii. 35% badanych firm stwierdziło, że są zobowiązane do przetwarzania danych w tym samym kraju, w którym prowadzą działalność. Takie podejście wskazywane jest najczęściej przez przedsiębiorstwa z USA i Japonii. Różnice w wymaganiach dotyczących rezydencji danych pojawiają się nawet w obrębie regionów – dotyczy to Kanady czy Norwegii, które nie charakteryzują się rygorystycznymi wymaganiami w zakresie przetwarzania danych w obrębie własnego kraju.
Rezydencja danych a cyberbezpieczeństwo
Kwestie związane z przechowywaniem danych są regulowane prawnie – w Unii Europejskiej przez RODO, w USA i innych krajach przez wewnętrzne regulacje. Jednak problematyka rezydencji jest również ściśle powiązana z cyberbezpieczeństwem.
Zarządzanie ryzkiem i danymi w różnych częściach świata to olbrzymie wyzwanie dla firm. Zwłaszcza, że użytkownicy są coraz bardziej świadomi – chcą wiedzieć w jaki sposób ich dane są gromadzone, przetwarzane i udostępniane. Jest to duże wyzwanie w dzisiejszym globalnym ekosystemie. Pewność, że dane pozostają w określonym kraju lub regionie to tylko jeden z elementów strategii zarządzania ryzykiem dla organizacji. Najważniejszymi aspektami dotyczącymi bezpieczeństwa danych w kontekście rezydencji są w tej chwili nieuprawniony dostęp do danych w przypadku krajów, gdzie regulacje dotyczące prywatności nie istnieją bądź nie są przestrzegane, a także kradzież własności intelektualnej oraz ryzyko utraty dostępu do danych w przypadku konfliktu zbrojnego lub aktu sabotażu - podkreśla Leszek Tasiemski, VP of Product w WithSecure.
Europejska inicjatywa
Pod wpływem wyzwań związanych z rezydencją danych w Europie powstają inicjatywy mające na celu wzmocnienie lokalnej infrastruktury bezpieczeństwa, takie jak np. SPATIAL.
Jednym z wyzwań dotyczących rezydencji danych i ogólnej suwerenności technologicznej jest to, jak rozwijać światowej klasy technologie, jednocześnie ograniczając swoje źródła do konkretnej lokalizacji. Dlatego w kontekście europejskim musimy zmobilizować posiadane zasoby i wiedzę specjalistyczną oraz zjednoczyć się przeciwko obecnym i przyszłym wyzwaniom technologicznym. To jest to, co SPATIAL ma na celu promować w rozwoju przyszłych systemów bezpieczeństwa napędzanych przez AI – podkreśla dr Aaron Ding, dyrektor naukowy i koordynator projektu SPATIAL.
WithSecure jest aktywnym uczestnikiem kilku projektów badawczych mających na celu wzmocnienie europejskiej infrastruktury bezpieczeństwa i pobudzenie innowacji technologicznych bez konieczności korzystania z wiedzy specjalistycznej pochodzącej z innych krajów. Projekty te obejmują SPATIAL - finansowany przez KE projekt Horizon 2020 w ramach umowy o dotację nr 101021808 w celu opracowania godnych zaufania ram zarządzania i regulacji dla bezpieczeństwa napędzanego przez AI w Europie.
-
Poprzedni
MSI rusza z Black Friday. Duże przeceny, gadżety oraz FIFA 23 gratis przy zakupie wybranych laptopów
-
Następny
Synology wprowadza na rynek WRX560 — router Wi-Fi 6
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze