Setki milionów ataków miesięcznie

W 2008 r. najczęściej do infekcji komputera dochodziło wskutek przeglądania stron internetowych. Cyberprzestępcy coraz częściej posługują się odpowiednio przygotowanymi narzędziami, służącymi do tworzenia i dystrybucji destrukcyjnego kodu. Ponadto, ok 90 procent wszystkich zagrożeń wykrytych przez firmę Symantec w okresie objętym badaniem miało na celu kradzież poufnych informacji. Aż w 76 proc. tego typu ataków wykorzystano złośliwe oprogramowanie z funkcją zapisywania wprowadzanych z klawiatury znaków, które mogą posłużyć do kradzieży takich informacji jak np. dane uwierzytelniające do banków online.
Najnowszy raport firmy Symantec wskazuje na dalszy rozwój gospodarki czarnorynkowej – ceny „towarów” oferowanych przez cyberprzestępców utrzymały w 2008 r. poziom z 2007 r. Autorzy destrukcyjnego kodu coraz skuteczniej odpierają próby powstrzymania ich działalności. Na przykład, zamknięcie dwóch amerykańskich firm oferujących usługi hostingu spowodowało wyraźne zmniejszenie aktywności komputerów-zombie we wrześniu i listopadzie 2008 r. Operatorzy botnetów znaleźli jednak alternatywne hosty, a poziom infekcji oprogramowaniem typu bot szybko powrócił do wcześniejszych wartości.
W 2008 r. częstym źródłem luk w zabezpieczeniach były aplikacje webowe, których zadaniem jest uproszczenie procesu uruchamiania nowych stron internetowych. Wiele z tych aplikacji nie było projektowanych z myślą o bezpieczeństwie i w związku z tym ich błędy mogą zostać wykorzystane do przeprowadzenia ataków. Spośród wszystkich luk w zabezpieczeniach stwierdzonych w 2008 r. 63 proc. dotyczyło aplikacji webowych, podczas gdy w 2007 r. było to 59 proc. Na 12 885 wykrytych w 2008 r. luk typu XSS (cross-site scripting) w konkretnych serwisach internetowych, w momencie tworzenia raportu naprawionych było zaledwie 3% (394). Autorzy raportu zauważają również, że ataki webowe są przeprowadzane z krajów na całym świecie. Najwięcej pochodziło ze Stanów Zjednoczonych (38 proc.), Chin (13 proc.) i Ukrainy (12 proc.). Sześć z 10 krajów, w których ataki webowe były nasilone, znajdowało się w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) – kraje te odpowiadały łącznie za 45 proc. ataków na całym świecie, więcej niż jakikolwiek inny region.
Z raportu wynika, że nasiliło się zjawisko „phishingu”. Symantec wykrył w 2008 r. 55 389 hostów ze stronami do ataków typu „phishing”.
Ich liczba zwiększyła się o 66 proc. w porównaniu do 2007 r. 76 proc. pułapek „phishingowych” w 2008 r. dotyczyło usług finansowych,
w porównaniu do 52 proc. w 2007 r.
W 2008 r. odnotowano dalszy wzrost ilości spamu – o 192 proc., z poziomu 119,6 miliarda wiadomości w 2007 r. do 349,6 miliarda w 2008 r.
Za dystrybucję około 90 proc. całego spamu w poczcie elektronicznej odpowiadały sieci botów.
Raport o zagrożeniach bezpieczeństwa pochodzących z Internetu bazuje na danych zebranych przez miliony internetowych czujników, a także na własnych badaniach oraz aktywnym monitoringu komunikacji między hakerami. Daje on globalny obraz bezpieczeństwa w Internecie. Dane do badania ISTR XIV zbierane były od stycznia 2008 r. do grudnia 2008 r.
Warto przeczytać:
Do góry
Konkursy
Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.
-
Konkurs świąteczny 2020
Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...
-
10 urodziny vortalu!
Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...
Komentarze