» załóż konto» przypomnij hasło

Moc PoE – jak w kilka minut stworzyć zintegrowaną sieć PoE

Autor: Mateusz Galon | Źródło: informacja pras. | Data: 2012-11-28 09:55:49

A A A | Wejść na stronę 2772 | Komentarzy 0

Moc PoE – jak w kilka minut stworzyć zintegrowaną sieć PoE

TRENDnet jako globalny dostawca sprzętu sieciowego przedstawia proste rozwiązanie pozwalające na prostą integrację sieci wspierających PoE oraz tych które nie posiadają tej funkcjonalności. Wystarczy użyć urządzeń typu spliter lub injector firmy TRENDnet

Splitery oraz iniektory marki TRENDnet – nowoczesne wykorzystanie istniejącej infrastruktury

Czym są te urządzenia?

Terminy spliter oraz iniektor odnoszą się do urządzeń z rodziny PoE (Power over Ethernet), czyli urządzeń, które są zasilane bądź potrafią zasilać inne urządzenia przez port Ethernet. PoE jest znane już od drugiej połowy 2000 roku i coraz częściej wykorzystywane. Technologia PoE jest mniej kłopotliwa niż standardowa instalacja, gdyż nie wymaga ona zewnętrznego źródła zasilania. Zarówno dane jak i prąd przesyłane są jednym kablem Ethernet. Dodatkową zaletą instalacji PoE jest szybkość transmisji danych, sięgająca 100Mb/s – dzięki takiej prędkości z łatwością można przesyłać obraz z kamer Full HD. Warto nadmienić, że dane przesyłane przez kabel Ethernet nie są podatne na zakłócenia w takim stopniu, jak sieci bezprzewodowe. Instalacje PoE charakteryzują się szybkością działania, łatwością instalacji oraz niezawodnością.

Splitery – podłączanie starszych urządzeń do sieci PoESplitery to niewielkie urządzenia, których zadaniem jest rozdzielenie zasilania oraz strumienia danych na dwa osobne źródła. Poniżej znajduje się zasada działania splitera marki TRENDnet, modelu TPE-114GS .

Powyższy schemat przedstawia sposób działania splitera – z przełącznika podłączamy kablem Ethernet spliter (połączenie PoE). Spliter rozdziela sygnał na dwie części, dane oraz zasilanie. Dzięki czemu możliwe jest podłączenie starszych typów urządzeń nie posiadających portu PoE do takiej sieci. Splitery są niezwykle przydatne, pozwalają na oszczędności związane z wymianą drogich kamer. Warto nadmienić, że istnieje wiele rodzajów spliterów, które są przeznaczone albo do pracy domowej albo do profesjonalnych rozwiązań. Ważna uwaga – przy zakupie splitera należy koniecznie sprawdzić, jakie wartości napięcia obsługuje. Może się okazać, że źle dopasowany spliter albo w pełni nie zasili urządzenia końcowego, albo może je uszkodzić.

Przykład montażu splitera znajduje się w poniższym filmiku.
http://www.youtube.com/watch?v=RD1SugmOQqs

Iniektory – nowe rozwiązania dla starszej infrastruktury

Iniektory posiadają dokładnie odwrotne zadanie, łączą one strumień danych i zasilania w jednym kablu Ethernet, dzięki czemu możliwe jest wykorzystanie starszej infrastruktury sieciowej dla nowych rozwiązań PoE. Poniżej schemat działania iniektora marki TRENDnet, modelu TPE-113GI.

Aby podłączyć nowe urządzenie PoE do istniejącej sieci nie-PoE, należy wykorzystać iniektor (jak w powyższym wypadku). Kabel Ethernet z przełącznika został podłączony do iniektora. Iniektor powinien być podłączony do gniazdka elektrycznego, aby móc zasilić końcowe urządzenie. Ważna uwaga – należy dokładnie wybrać iniektor z odpowiednią obsługą napięcia. Źle dobrany iniektor może uszkodzić końcowe urządzenie.

Przykład montażu iniektora znajduję się w tym filmiku.
http://www.youtube.com/watch?v=5UPFmdkQzKs

 

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...