» załóż konto» przypomnij hasło

Intel napędza największy superkomputer na świecie

Autor: Michał Androsz | Źródło: inf. pras | Data: 2010-11-15 18:46:12

A A A | Wejść na stronę 7195 | Komentarzy 0

Intel napędza największy superkomputer na świecie

Firma Intel Corporation poinformowała, że jej procesory z serii Intel® Xeon® 5600, wprowadzone na rynek wcześniej w tym roku, są podstawowym elementem najpotężniejszego superkomputera na świecie, Tianhe-1A. Znajdujący się w Narodowym Centrum Superkomputerowym w Tianjin w Chinach superkomputer Tianhe-1A zawiera 14 396 procesorów Intel wspomaganych przez karty przyspieszające i osiągnął wydajność 2,57 petaflopów (biliardów obliczeń na sekundę).

Uzyskanie tej przełomowej wydajności było możliwe dzięki ścisłej współpracy Intela oraz firmy Inspur, chińskiego producenta komputerów, z Narodowym Centrum Superkomputerowym i jego partnerami technologicznymi.

36. wydanie listy TOP500, ogłoszone podczas konferencji SC10 w Nowym Orleanie (13-19 listopada), pokazuje, że niemal 80 procent najszybszych systemów na świecie zawiera procesory Intela. Maszyny te są coraz częściej używane w geofizyce, obliczeniach finansowych oraz badaniach naukowych skupiających się na codziennych problemach, takich jak zwiększanie bezpieczeństwa futbolistów i ulepszanie obrazowania medycznego. Według listy układy Intela napędzają obecnie trzy z pięciu najszybszych systemów — w tym numer jeden na liście. Procesory Intel Xeon® 5600 są kluczowym elementem systemu numer trzy (Shenzhen) i nowo wpisanego na listę systemu numer cztery w Tokijskim Instytucie Technologii. Nową serię procesorów Intel® Xeon® 7500 zastosowano w systemie Bull Supernode we Francuskiej Komisji Energii Atomowej (CEA), który zadebiutował na szóstym miejscu. W ciągu dziesięciu lat pozycja Intela na liście TOP500 rosła w niewiarygodnym tempie, od zaledwie sześciu systemów w listopadzie 2000 roku do 398, czyli niemal 80 procent dzisiaj.

„Nasze procesory Xeon umożliwiają budowanie niezwykle potężnych superkomputerów, które pomagają rozwiązać największe problemy ludzkości — powiedział Rajeeb Hazra, dyrektor generalny działu High Performance Computing w firmie Intel. — Zdobycie pierwszej pozycji na liście TOP500 jest też dla nas powodem do dumy i demonstruje ogromne postępy w dziedzinie wydajności i elastyczności, które nasze procesory zapewniają w szeregu ważnych obciążeń roboczych”.

Inne sukcesy na liście TOP500

Oprócz superkomputera z Tianjin, 17 296 układów Intela napędza szósty system na liście. System firmy Bull pracujący w CEA jest wyposażony w największy system pamięci współdzielonej zbudowany wokół procesorów z serii Xeon® 7500 i osiąga wydajność przekraczającą jeden petaflop.

Inny godny uwagi superkomputer znajduje się w Tokijskim Instytucie Technologii. System zbudowany przez NEC i HP zawiera procesory z serii Xeon® 5600 i zajmuje czwarte miejsce z wydajnością 2,4 petaflopa.

Aktualizowana co pół roku lista 500 najszybszych superkomputerów jest dziełem Hansa Meuera z Uniwersytetu Mannheim, Ericha Strohmaiera i Horsta Simona z Narodowego Ośrodka Obliczeniowego ds. Badań nad Energią Departamentu Energii Stanów Zjednoczonych oraz Jacka Dongarry z Uniwersytetu Tennessee. Pełny raport jest dostępny pod adresem www.top500.org.

Demonstracje architektury Intel® Many Integrated Core (MIC)

Podczas konferencji SC10 Intel zademonstrował praktyczne możliwości zapowiedzianej niedawno architektury Intel® Many Integrate Core (MIC) — „Mike”. Obejmowały one wykorzystanie architektury Intel® MIC jako koprocesora w modelowaniu finansowym metodą Monte Carlo, które było dwukrotnie wydajniejsze niż w przypadku stosowania technologii poprzedniej generacji. Aplikację Monte Carlo dla Intel® MIC wygenerowano ze standardowego kodu C++ przy użyciu narzędzi do tworzenia oprogramowania Intel® Parallel Studio XE 2011 z obsługą Intel® MIC, co pokazuje, jak oprogramowanie przeznaczone na standardowe procesory Intela będzie można skalować do pracy na przyszłych produktach Intel® MIC.

Intel zaprezentował też przełomowe przetwarzanie skompresowanych obrazów medycznych opracowane wspólnie z Mayo Clinic z wykorzystaniem „Knights Ferry”, pierwszych zestawów projektowo-deweloperskich wykorzystujących architekturę Intel MIC. W demonstracji wykorzystano skompresowane sygnały do szybkiego tworzenia obrazów wysokiej jakości, co skraca czas badania pacjenta za pomocą rezonansu magnetycznego.

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...


Ostatnio na forum