» załóż konto» przypomnij hasło

Intel Intel Xeon 5600

Autor: Szymon Grzegorczyk | Źródło: Inf. pras. | Data: 2010-03-16 15:12:09

A A A | Wejść na stronę 2810 | Komentarzy 0

Intel Intel Xeon 5600– Łącząc bezprecedensowe zabezpieczenia z wysoką wydajnością, firma Intel Corporation zaoferowała dziś nową linię procesorów Intel Xeon 5600. Nowa seria procesorów Intel Xeon 5600 jest wyposażona w dwa nowe mechanizmy bezpieczeństwa, Intel Advanced Encryption Standard (AES) oraz Intel® Trusted Execution Technology (Intel TXT), które przyspieszają szyfrowanie i deszyfrowanie, zwiększając bezpieczeństwo transakcji i wirtualizacji, a zatem oferują centrom danych lepszy sposób na zabezpieczenie „chmury”, teraz i w przyszłości.

Są to również pierwsze układy do serwerów i stacji roboczych oparte na nowym, przełomowym, 32-nanometrowym (nm) procesie technologicznym, który wykorzystuje drugą generację tranzystorów z metalową bramką o wysokiej stałej dielektrycznej (high-k), zwiększając szybkość i ograniczając zużycie energii. Procesory z serii Intel Xeon 5600 zawierają do sześciu rdzeni i zapewniają wydajność nawet o 60 procent większą niż 45-nanometrowe procesory Xeon 5500. Ponadto, dają możliwość wymiany 15 serwerów jednordzeniowych na jeden nowy i uzyskać zwrot z inwestycji już po pięciu miesiącach.

Kolejną korzyścią dla centrów danych jest większa wydajność procesorów z serii Intel Xeon 5600. Dwusocketowy serwer wykorzystujący nowy procesor Intel Xeon L5640 o niskim napięciu może zapewnić tę samą wydajność, co serwer wykorzystujący najlepszy procesor z poprzedniej generacji - Xeon X5570, przy ograniczeniu poboru mocy całej platformy o 30 procent. Więcej informacji znajduje się na stronie http://www.intel.com/performance/server/xeon/summary.htm.

„Procesory Intel Xeon 5600 staną się kluczowym elementem typowych środowisk obliczeniowych — powiedzial Kirk Skaugen, wiceprezes Intel Architecture Group. — Nowe mechanizmy bezpieczeństwa zapewnią spokój menedżerom IT, a ulepszenia w zakresie wydajności, wirtualizacji i poboru mocy zwiększą produktywność oraz wydajność w wielu różnych zastosowaniach, od transakcyjnego przetwarzania danych do obrazowania medycznego i prototypowania cyfrowego”.

Wyższy stopień bezpieczeństwa
Ze względu na pojawiające się zagrożenia, nowe architektury i nieustannie zmieniające się przepisy, bezpieczeństwo staje się coraz ważniejszą kwestią dla menedżerów IT i często stanowi przeszkodę we wdrażaniu bardziej zaawansowanej infrastruktury obliczeniowej. Seria Intel Xeon 5600 rozwiązuje te problemy dzięki funkcjom, które gwarantują wyższą integralność danych.

Seria Xeon 5600 obejmuje też Intel AES, nowy zbiór instrukcji wprowadzony wraz z rodziną procesorów 2010 Intel Core. Instrukcje te używają algorytmu AES do szybkiego szyfrowania i deszyfrowania danych w szerokiej gamie zastosowań, takich jak szyfrowanie zawartości baz danych, całych dysków czy zabezpieczanie transakcji internetowych .

Technologia Intel TXT zapewni dodatkowe zabezpieczenia, których dotychczas brakowało w środowiskach cloud computing, tworząc bezpieczniejsze środowisko dla uruchamianych platform i chroniąc aplikacje przenoszone między zwirtualizowanymi serwerami. Sprzętowe funkcje zintegrowane z procesorem zabezpieczają przed złośliwym oprogramowaniem, umożliwiają bezpieczniejszą obsługę ważnych aplikacji i przetwarzanie danych w zwirtualizowanym środowisku.

Technologie Intel TXT i Intel AES wspólnie gwarantują wyższą wydajność i funkcjonalność środowisk zwirtualizowanych, zapewniając bezpieczeństwo danych podczas przetwarzania, migrowania i w spoczynku.

Więcej wydajności, mniej energii
Seria Xeon 5600 oferuje nie tylko bezpieczeństwo, ale również wydajność, elastyczność i energooszczędność, które zapewniają efektywniejsze funkcjonowanie centrum danych. Technologie takie jak Intel® Turbo Boost, Intel® Hyper-Threading oraz ulepszona wersja Intel® Virtualization Technology (VT) adaptują się do wydajnościowych wymagań użytkowników, usprawniają pracę wielozadaniową i zwiększają niezawodność oraz łatwość zarządzania skonsolidowanymi środowiskami IT.

Czterordzeniowa wersja procesora Intel Xeon 5600 zoptymalizowana pod kątem szybkości oferuje częstotliwość taktowania do 3,46 GHz przy poborze mocy 130 watów, a wersja sześciordzeniowa osiąga 3,33 GHz przy 130 watach. Zaawansowane wersje sześciordzeniowe zaoferują częstotliwość taktowania do 2,93 GHz i pobór mocy 95 watów, a standardowy procesor czterordzeniowy osiągnie 2,66 GHz przy 80 watach. Wersje procesora o niskim napięciu będzie charakteryzował całkowity pobór mocy na poziomie 60 i 40 W, odpowiednio dla procesorów sześcio- i czterordzeniowych.

Intel poinformował też o dostępności procesora Intel® Xeon® L3406. Przeznaczony do użycia w jednoprocesorowych mikroserwerach, Xeon® L3406 ma współczynnik TDP na poziomie zaledwie 30W, więc nadaje się idealnie do systemów o wysokiej gęstości i środowisk ograniczonych termicznie.

Rekordy świata w wydajności
Seria Intel Xeon 5600 pobiła też wyniki wydajności osiągane przez procesory Intel Xeon, ustanawiając 12 nowych rekordów świata w sektorze dwusocketowych serwerów i stacji roboczych.

Procesory te, charakteryzujące się niezwykłą wydajnością i energooszczędnością, ustanowiły nowy rekord SPECpower*_ssj2008 dla serwerów jedno- i wielowęzłowych. Jednowęzłowy system serwerowy IBM* x3650 M3 uzyskał wynik końcowy 2,927 ssj_ops/Watt, co jest wzrostem o 42 procent w stosunku do poprzedniej generacji procesorów Intel Xeon 5500, zaś wielowęzłowy system IBM* dx360 M3 zanotował wynik końcowy 3,038 ssj_ops/Watt, co jest wzrostem o 31 procent w porównaniu z procesorami poprzedniej generacji.
Dwusocketowy serwer Fujitsu’s* PRIMERGY* RX300 S6 z dwoma procesorami Intel Xeon L5640 wychodzi naprzeciw potrzebom tych użytkowników, którzy wymagają wydajności procesora Intel Xeon X5570, ale przy 30-procentowym spadku zużycia energii przez platformę.

System Fujitsu’s* PRIMERGY* RX300 S6 ustanowił rekord świata w wydajności obsługi aplikacji Java* (w teście SPECjbb2005* uzyskał wynik 928,393 bops, przyrost o 46 proc. w porównaniu do poprzedniej generacji), rekord świata w wydajności obsługi systemów ERP (w teście SAP*-SD 2-Tier ERP 6.0 Unicode uzyskał wynik 4,860 użytkowników, wzrost nawet o 27 proc.) oraz rekord świata w wydajności zarządzania usługami sieciowymi (w teście SPECweb2005* uzyskał wynik 104,422, co jest 25 proc. wzrostem w porównaniu z poprzednią generacją). System Dell* PowerEdge* R710 ustanowił nowy rekord świata dla dwusocketowych platform serwerowych w teście SPECint*rate_base2006 z wynikiem 355 oraz w teście SPECfp*_rate_base2006 z wynikiem 248.

Serwery Cisco* UCS* B250 M2 wyposażone w dwa procesory Intel Xeon X5680 ustanowiły rekord świata w wydajności wirtualizacji w teście VMMark*, uzyskując wynik 35.83@26T, co jest wzrostem o 42 procent w porównaniu do poprzedniej generacji. Platforma . Cisco’s* UCS* B200 M2 osiągnęła rekordowy rezultat w teście SPEComp*Mbase2001, a platforma Cisco’s* UCS C250 M2 w teście SPECjAppServer2004*.
Szczegółowe informacje o wynikach testów można znaleźć na stronie www.intel.com/performance/server/xeon/summary.htm

Nowe procesory do systemów wbudowanych
Oprócz procesorów klasy korporacyjnej Intel wprowadza trzy unikatowe procesory do systemów wbudowanych, w tym pierwsze procesory sześciordzeniowe Intel Xeon E5645 i L5638, oraz czterordzeniowe L5618 oraz E5620. Procesory te, oferujące siedmioletni cykl wsparcia, są skonstruowane pod kątem ograniczonych termicznie, niezawodnych środowisk komunikacyjnych i będą szybciej oraz efektywniej przesyłać aplikacje między podłączonymi urządzeniami.

Ekstremalna technologia 32-nanometrowa
Dziś Intel poinformował także o dostępności nowego procesora Intel® Core™ i7-980X Extreme Edition, swojego pierwszego 32-nanometrowego, sześciordzeniowego procesora z 12 wątkami obliczeniowymi. Jest to procesor desktopowy najwyższej klasy, który oferuje zdumiewającą wydajność w tworzeniu cyfrowej treści, renderingu 3D, masowej pracy wielozadaniowej i grach. Ponadto nowy Core i7-980X jest zgodny** z większością istniejących płyt głównych z chipsetem Intel® X58. Procesor Core i7-980X działa z szybkością 3,33 GHz i umożliwia podkręcanie zegara*** zaawansowanym użytkownikom, którzy chcą regulować ustawienia prędkości. Zawiera też 12 MB pamięci Intel® Smart Cache — 50 procent więcej niż obecny sztandarowy procesor Intela do komputerów stacjonarnych. Podczas niedawnej konferencji Game Developer’s Conference w San Francisco zaprezentowano wielowątkowe gry i programy do tworzenia treści cyfrowej, takiej jak R.U.S.E* firmy Ubisoft, Napoleon: Total War* firmy Sega oraz Cakewalk Sonar Producer*.

„Napoleon: Total War opiera się na naszym wielowątkowym silniku drugiej generacji, a dzięki najnowszemu procesorowi Core i7-980X możemy zaoferować użytkownikom większy realizm, zanurzając ich głębiej w ogniu bitwy — powiedział Mike Simpson, dyrektor kreatywny Creative Assembly Software. — Wykorzystujemy zwiększoną liczbę rdzeni procesora Intel Core i7-980X przez dodanie bardziej szczegółowych animacji do jednostek lądowych i morskich, aby gra wierniej odzwierciedlała rzeczywistość”.

Systemy
W ciągu najbliższych 45 dni, producenci z całego świata, w tym firmy takie jak Cisco*, Dell*, Fujitsu*, HP, IBM* and Oracle* mają ogłosić wprowadzenie systemów serwerowych i stacji roboczych opartych na procesorze Xeon 5600.

Platformy oparte na procesorze Xeon 5600 są również wspierane przez wielu producentów oprogramowania, w tym Citrix*, IBM*, Microsoft*, Novell*, Oracle*, Red Hat*, SAP AG* and VMware*. Więcej informacji o doskonałych platformach dostarczanych przez firmę Intel i największych producentów oprogramowania można znaleźć pod adresem http://www.intel.com/business

Ceny procesorów z serii Intel Xeon 5600 wynoszą od 387 do 1663 dol. w partiach po 1000 sztuk. Procesory E5645, L5638 i L5618 do systemów wbudowanych kosztują odpowiednio 958, 958 i 530 dol. w partiach po 1000 sztuk. Cena procesora Core i7-980X wynosi 999 dol. w partiach po 1000 sztuk.

Aby pomóc dystrybutorom w przejściu na nową serię procesorów, wszystkie bieżące płyty i systemy serwerowe Intela, które obsługują procesory Xeon 5500 poprzedniej generacji, będą obsługiwać również serię Xeon 5600.
Więcej informacji o serii procesorów Xeon 5600 można znaleźć pod adresem www.intel.com/xeon. Więcej informacji o rekordach świata i innych stwierdzeniach można znaleźć pod adresem www.intel.com/performance/server/xeon/summary.htm . Dodatkowe informacje o procesorze Core i7-980X są dostępne pod adresem www.intel.com/products/processor/corei7ee/index.htm

Warto przeczytać: Do góry

Komentarze


Konkursy

  • Wszystkie konkursy zakończone. Zapraszamy wkrótce.

  • Konkurs świąteczny 2020

    Konkurs świąteczny 2020

    Po raz kolejny przygotowaliśmy dla Was Świąteczny Konkurs, w którym możecie wygrać bardzo atrakcyjne nagrody. Aby wziąć udział w...

  • 10 urodziny vortalu!

    10 urodziny vortalu!

      Tak, już dziesięć lat jesteśmy z Wami! Z okazji naszej rocznicy przygotowaliśmy razem z naszymi partnerami dla Was kolejny konkurs z...